Προς το περιεχόμενο

netbook dual boot win7-linux


mourgolukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά θα ήθελα να βάλω σαν δευτερο λειτουργικό μέσα στο νετμπουκ μου Acer d250 (atomn270, 2giga ram, 320giga 5400HDD) κάποια έκδοση λίνουξ, για αναπαραγωγή ταινιών και μουσικής, και χρέη ίντερνετ κυρίως. Δεν με ενδιαφέρει ποια διανομή είναι, όσο το να ξεκινά όσο πιο γρήγορα γίνεται (κάνει κάπου στα 90 δευτερα με win7) και να είναι πανάλαφρα ώστε να μου κρατά περισσότερο η μπαταρία. Φυσικά να έχω την καλύτερη υποστήριξη σε drivers (δηλαδή να βρώ εύκολα τους drivers και να είναι σωστοί χωρίς να μου βγει η πίστη).

 

Να τονίσω ότι απο λίνουξ δεν γνωρίζω και 3 φορές που τα πάλεψα μου έσπασαν τα νευρα, αλλά παρόλλα αυτά μαρέσουν γιατί γνωρίζω την ανωτερότητά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν εχεις καποιο συγκεκριμενο περιορισμο για τη διανομη, προτεινω debian testing, minimal installation παντα, με kde4 απο πανω.

 

Τα οσα περιγραφονται στο θεμα μου εδω εχουν να κανουν με το netbook ενος φιλου (acer zg5, 1GB ram, 160gb hdd).

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=382024

 

Αν εξαιρεσεις τον παραμορφωμενο ηχο στο μικροφωνο στο skype, την γενικη αποδοση του netbook σε σελιδες με flash κλπ και το οτι... οση ωρα κανει το netbook να παει απο την login screen μεχρι μεσα στο kde κανει το σταθερο μου απο τον grub μεχρι το desktop (~15''), κατα τα αλλα ειναι αξιοπρεπεστατο.

 

Μια τετοια εγκατασταση δεν ειναι ευκολη ομως και θελει υπομονη. Αν την εχεις, εγω ειμαι εδω να βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχώς δεν την έχω... θέλω κάτι userfriendly...

Λοιπόν όπως χάζευα στην σελίδα της λίνουξ έπεσε το μπιρμπιλομάτικο μου μάτι πάνω στα Ubundu νετβοοκ. Τα κατέβασα και τα πέρασα σε φλασάκι, το έβαλα δοκιμαστικό και ήταν πολύ όμορφα!

Απόσο έχω διαβάσει και ακούσει, τα Ουμπούντια είναι τα πιο φιλικά και απο τα πιο εύκολα επίσης. Τώρα τα έχω βάλει για εγκατάσταση σε ένα άλλο παρτίσιον και αναμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Οδυσσέας,

του οποίου το ανάκτορο βρέθηκε στην Ιθάκη, απέφυγε τις όμορφες σειρήνες !

και επειδή

μόνο ο πιστός σκύλος του τον αναγνώρισε όταν γύρισε απο την περιπλάνησή του σε διάφορα λειτουργικά

 

προτείνω puppylinux !

επιβεβαιώθηκε και απο τις ανασκαφές!

τυχαίο; δεν νομίζω!:mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Οδυσσέας,

του οποίου το ανάκτορο βρέθηκε στην Ιθάκη, απέφυγε τις όμορφες σειρήνες !

και επειδή

μόνο ο πιστός σκύλος του τον αναγνώρισε όταν γύρισε απο την περιπλάνησή του σε διάφορα λειτουργικά

 

προτείνω puppylinux !

επιβεβαιώθηκε και απο τις ανασκαφές!

τυχαίο; δεν νομίζω!:mrgreen:

 

.

 

χαχαχα κορυφή!

με αυτά που έβαλα έχω πάθει την πλάκα μου! μέχρι να μου σπάσουν τα νεύρα βεβαια!:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλές και οι σειρήνες* !:mrgreen:

 

*ubuntu

 

.

 

είναι πολύ πιο φιλικά απο τα λίνουξ ουμπούντου που ειχα δοκιμάσει πιο παλιά.

 

και αν κρίνω απο την υπογραφή σου είσαι puppymaniac:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok μια λαλακία είπα πρέπει να μου το χτυπάτε;;;;:P

Απλώς σου λέμε τις εναλλακτικές;)

 

Δεν είναι "λαλακία" αυτό που είπες.Το Ubuntu διαφημίζεται γιατί θέλει να είναι το πιο "εύκολο και φιλικό".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Οδυσσέας,

του οποίου το ανάκτορο βρέθηκε στην Ιθάκη, απέφυγε τις όμορφες σειρήνες !

και επειδή

μόνο ο πιστός σκύλος του τον αναγνώρισε όταν γύρισε απο την περιπλάνησή του σε διάφορα λειτουργικά

 

προτείνω puppylinux !

επιβεβαιώθηκε και απο τις ανασκαφές!

τυχαίο; δεν νομίζω!:mrgreen:

 

.

 

Αυτό σου βγήκε αυθόρμητο, η βγάζεις σποτάκια για να προσηλυτίζεις κόσμο στο puppy :P

 

Ontopic, είναι ένα χιλιοανoιγμένο thread που απαντήσει σίγουρα δεν είναι απλά " Βάλε Debian ", επειδή εγώ χρησιμοποιώ debian να προτείνω και παντού debian. Το ερώτημα είναι εσύ τι σκοπό έχεις; Αν έχεις σκοπό να είσαι ένας απλός χρήστης που δεν θέλει να ασχοληθεί με το λειτουργικό, τότε καλά έκανες και έβαλες Ubuntu. Αν πάλι θες να ασχοληθείς θα βρείς τον δρόμο σου με τον καιρό. Ελπίζω να σε δούμε στο μέλλον παρέα με κάποιο ήρωα του Toy Story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...