Προς το περιεχόμενο

H ViewSonic παρουσιάζει το ViewPad 7' με Android 2.2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν μιλήσουμε για το μέλλον, εγώ νομίζω ότι αυτά τα μηχανάκια ίσως είναι το μέλλον* αλλά έχουν δύο βασικούς περιορισμούς. Ο πρώτος είναι η περιορισμένη διάρκεια της μπαταρίας και ο δεύτερος είναι το μέγεθος. Τα 7ιντσα pads είναι γενικά μικρά για να κάνεις τη δουλειά σου ενώ απ' τις 10 ίντσες και πάνω αρχίζουν και μεγαλώνουν επικίνδυνα.

 

Μάλλον η πραγματική επανάσταση θα έρθει όταν θα φτάσουν στα επίπεδα ισχύος των laptop (με τις μπαταρίες τους όμως να μπορούν να κρατάνε πολλές μέρες) και όταν δεν θα χρειάζονται φυσική οθόνη αλλά θα έχουν ενσωματωμένο κάποιου είδους προτζέκτορα υψηλής ευκρίνειας (με multitouch δυνατότητες στην προβαλλόμενη οθόνη).

 

* κρατάω μια πισινή γιατί το ίδιο έλεγαν για τα tablets πριν 15-20 χρόνια (βλέπε Go Tablet) όμως δεν κατέληξαν πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα. Πως μπορεί να αντικαταστήσουν τα tablets τα laptops τι στιγμή που είναι πολύ ποιο εύκολο να δουλέψεις με ένα ποντίκι παρά να κουνάς τα χέρια σου πάνω κάτω σα μαέστρος πράγμα που καταντά κουραστικό.

Επίσης η πληκτρολόγηση είναι πολύ ποιο εύκολη σε ένα laptop από ότι σε ένα tablet.

Και ποιος έχει όρεξη να κουβαλά ένα tablet για να κάνει τηλέφωνα!

H δική μου άποψη είναι πως τα tablets είναι ποιο πολύ για παιχνίδια και διασκέδαση και όχι για σοβαρή δουλειά.

Όσο για το μέλλον των υπολογιστών όλα όσα λέγονται είναι κατά την άποψή μου υπερβολές.

Οι υπολογιστές θα αλλάξουν μορφή μόνο όταν η αναγνώριση φωνής εξελιχτεί τόσο πολύ που καταστήσει άχρηστο το κλασικό πληκτρολόγιο και όταν κυκλοφορήσουν εύκαμπτες οθόνες που θα μπορούν να διπλώνουν.

Μέχρι τότε καμία μεγάλη αλλαγή στη μορφή των υπολογιστών δεν πρόκειτε να συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω?? Μαλλον δεν εχεις πιασει στα χερια σου αλλα κινητα εκτος απο το iphone. Για πηγαινε δες κινητα οπως το htc desire και samsung galaxy S.

 

Πλάκα κανείς; Κ τα 2 είναι για το ... Το htc είναι για ... Το galaxy κάτι κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θεωρώ ούτε το μέγεθος ούτε την ανάλυση αρκετή, 800χ480 απλά δεν φτάνουν για browsing σε tablet.

 

Από αυτά που έχουν ανακοινωθεί μέχρι τώρα πιο ενδιαφέρων θεωρώ το Folio 100 της Toshiba αλλά και μεγάλο της ViewSonic ViewPad 10 που από ότι ακούγετε θα έχει dual boot android & win7 αλλά θα έχει intel επεξεργαστή και φοβάμαι ότι ο tegra είναι καλύτερος.

Επεξ/σία από Nomedor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κανείς; Κ τα 2 είναι για το ... Το htc είναι για ... Το galaxy κάτι κανει

 

Χρησιμοποιησε τα πρωτα και μετα σχολιασε.

 

Οχι ειδαμε ενα VIdeaki sto tube ακουσαμε μια

βλακεια απο ενα φιλο μας και το πειραμe σκοινι

κορδονι να λεμε οτι θελουμε.

 

Μια χαρα ειναι ολα τα Android Και μια χαρα ειναι και το

iphone. Απλα σαν πιο καινουριο OS το Android εχει

το κατι παραπανω απο το iOS.

 

Οσον αφορα την ειδηση να δωσει καποιος 400 ευρω για

μια συσκευη με 600αρι επεξεργαστη και μη γνωστη GPU

δε λεει. Καλυτερα να παρει ενα Archos που ειναι

και πιο φτηνο και σιγουρα εχει καλυτερα Specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δεν τα είδαμε...

Με ενοχλείπου δεν ασχολούνται με το UI καθόλου.

Δεν Αγχώνομαι Για το smoothness μιας και το frοyo μου έσβησε κάθε ίχνος αμφιβολίας. (εάν είχατε δει το desire 2.1 και δεν θέλατε και πολύ για να το παρατήσετε, το 2.2 θα σας κάνει να το αγαπήσετε.)

Ελπίζω στο Notion ink, αλλά αργεί :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έρχονται καλύτερα tablets στις 7 και 10 ίντσες από γνωστές εταιρίες του χώρου. Περίμενα ότι αυτή θα είναι η χρονιά των tablets αλλά τελικά η έκρηξη αρχίζει προς στο τέλος της χρονιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω?? Μαλλον δεν εχεις πιασει στα χερια σου αλλα κινητα εκτος απο το iphone. Για πηγαινε δες κινητα οπως το htc desire και samsung galaxy S.

 

To Galaxy S δεν το εχω δοκιμασει , αλλα στο HTC Desire το touch ειναι κατωτερο απο του iphone. Το καταλαβαινεις ιδιαιτερα στο zoom in/out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δεν τα είδαμε...

Με ενοχλείπου δεν ασχολούνται με το UI καθόλου.

 

Από το ginderbread και μετά δεν θα σε ενοχλεί, αρκεί βέβαια να κάνουν τις αναβαθμίσεις από την toshiba :P

 

To Galaxy S δεν το εχω δοκιμασει , αλλα στο HTC Desire το touch ειναι κατωτερο απο του iphone. Το καταλαβαινεις ιδιαιτερα στο zoom in/out.

 

Με τον tegra2 δεν θα σε απασχολεί ούτε εσένα γιατί το soc αυτό απλά πετάει.

Μη ξεχνάτε ότι έχει πιο ολοκληρωμένο browser από το ios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω?? Μαλλον δεν εχεις πιασει στα χερια σου αλλα κινητα εκτος απο το iphone. Για πηγαινε δες κινητα οπως το htc desire και samsung galaxy S.

Ελα παππου να σου δειξω που το εχει η γιαγια! Επι 3 χρονια εχω ανοιξει και δοκιμασει κινητα που σε ολη σου την ζωη δεν θα το κανεις. Βλεπεις η δουλεια μου μεχρι προτινως ηταν αυτη. Οποτε μην κανεις τον ξυπνιο δεν σε παιρνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...