Προς το περιεχόμενο

Filezilla server για Ubuntu ?


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το επίσημο site μπορείς να δεις ότι η server edition είναι μόνο για windows platform.

 

Από εκεί και πέρα για να στήσεις ένα ftp server στο ubuntu μηχανημά σου έχεις πολύ πιο αξιόπιστες και αποδοτικές επιλογές (VsFtpD και ProFtpD). Google them for tutorials.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι ακριβώς παρέχει το filezilla server (πρώτη φορά το ακούω). αλλά για να βλέπεις τα αρχεία σου μέσω filezilla από άλλα μηχανήματα, αρκεί να στήσεις έναν ssh server στο ubuntu και θα έχεις και remote access και sftp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα πως ο filezilla ειναι για windows αλλα και για linux.

 

Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε -> [ame]http://www.youtube.com/watch?v=3JiqL4H64kg[/ame]

 

Βασικα επειδη δουλευα παλαιοτερα με τον filezilla νομιζω πως δεν θελω να μπλεξω με κατι που δεν γνωριζω καθολου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεάκι που παραθέτεις, ο τύπος εγκαθιστά τον FileZilla Client, για τον οποίον υπάρχουν και Windows builds και Linux builds. Για τον FileZilla Server όμως, όπως προαναφέρθηκε, υπάρχουν μόνο Windows builds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ...ουτε το προσεξα...

 

Αρα λοιπον καιρος ειναι να προωχωρησουμε παραπέρα.

 

Parsifal τι προτεινεις να κατεβασω ? ( κανενα link καλυτερα... )

 

Α και κατι αλλο...Τον ftp τον θελω για να ανεβασω το site μου.Με τον filezilla παλαιοτερα ειχα προβλημα με τις θυρες του ρουτερ μου γιατι δεν ανοιγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανεβάσεις το site σου και αν δεν καταλαβαίνω κάτι λάθος, δέν χρειάζεσαι server αλλά client. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Linux έκδοση του FileZilla. Άν θέλεις κάποιον server για να τον εγκαταστήσεις στο σύστημα που θα κάνει τον web server για το site σου ώστε να μπορείς να ανεβάζεις τις σελίδες σου, τότε μέσω του package manager της διανομής σου κοίταξε αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω vsftp και proftp.

Άν δέν εννοείς τίποτα από αυτά που σου είπα, εξήγησέ μας ακριβώς τί θέλεις να καταφέρεις και θα τα βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα έχεις μπερδέψει λίγο: Για να ανεβάσεις τα αρχεία του site σου στον FTP server της εταιρείας που σου κάνει το hosting, χρειάζεσαι έναν FTP client, όχι FTP server. Άρα, σου κάνει και ο FileZilla Client.

 

edit: Ωπ, με πρόλαβαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα έχεις μπερδέψει λίγο: Για να ανεβάσεις τα αρχεία του site σου στον FTP server της εταιρείας που σου κάνει το hosting, χρειάζεσαι έναν FTP client, όχι FTP server. Άρα, σου κάνει και ο FileZilla Client.

 

edit: Ωπ, με πρόλαβαν!

 

Εχεις δικιο parsifal ετσι ειναι!

 

Τα στοιχεια της συνδεσης για τον ftp θα μου τα δωσει η εταιρια σωστα ? οποτε απλη εγκατασταση του client θελω και τιποτα αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...