Προς το περιεχόμενο

Λίγο πριν την εγκατάσταση...


Cuore_Sportivo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Σκοπεύω να περάσω το Ubuntu 10.04 στο desktop PC. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις, από τις οποίες θα κρίνω αν αξίζει να προβώ στην εγκατάσταση...

Κατ'αρχάς να πω ότι το PC αποτελείται από έναν Q6600, 4GB μνήμης, μία ATi 4870, ενώ για storage χρησιμοποιώ έναν SSD (για το λειτουργικό) και 1TB (2x500 RAID0) για αποθήκευση αρχείων.

Αυτό που είχα στο μυαλό μου, είναι να δημιουργήσω ενα partition στον SSD γύρω στα 20GB στα οποία να εγκαταστήσω το Ubuntu, ενώ τα υπόλοιπα να τα αφήσω για τα Windows.

 

Ας αρχίσω με τις απορίες...

 

Το πρώτο και κύριο που με ενδιαφέρει, είναι αν θα αναγνωρίσει το λειτουργικό τη συστοιχία RAID. Θυμάμαι πριν δύο χρόνια, είχα εγκαταστήσει το Ubuntu 8.04, το οποίο όμως δεν αναγνώριζει το (software) RAID, με αποτέλσμα να απεγκαταστήσω το λειτουργικό, καθώς δεν είχα καμμία πρόσβαση στα αρχεία.

Έχει υπάρξει καμμία πρόοδος σε αυτό το ζήτημα;

 

Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω αφορά τον SSD.

Στα Windows έχω περάσει κάποιους συγκεκριμένους drivers που αφορούν το TRIM καθώς και το Intel SSD Toolbox. Στο Ubuntu χρειάζεται να εγκαταστήσω κάτι παρόμοιο, ή δεν υπάρχει ανάγκη για TRIM;

 

Τέλος, σειρά έχει η 4870.

Διαβάζω πολλά και διάφορα για την υποστήριξη των καρτών γραφικών της ATi. Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με τους drivers και με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω χρήση των Extra Visual Effects (αυτά με αφορούν κυρίως γιατί παιχνίδια έτσι κι αλλιώς δεν με ενδιαφέρουν).

 

Αυτά για αρχή...

 

Plz όποιος μπορεί ας απαντήσει, καθώς λόγω εξεταστικής ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Σχετικα με το software raid, πιθανον οχι, και αυτο γιατι εινια software raid. Παρε μια καρτα να εισαι ανεαξρτητος.

 

- Υπαρχει, αλλα δεν θυμαμαι απο ποια εκδοση του πυρηνα και μετα.

 

- Αυτα που διαβαζεις ειναι εμπειριες διαφορων. Ειμαι κοντα 2+ χρονια με ati και fglrx και ξερω τι προβληματα υπαρχουν.

Αν θες 3d επιπεδου windows, για παιχνιδια κλπ, ο fglrx ειναι ακομα μονοδρομος. Ειναι ομως πιο αργος σε θεματα 2d και εφε.

Επισης ειναι μονοδρομος για την περιπτωση του gpu accelerated video playback με xvba/vaapi.

O radeon απο την αλλη, θα σου κανει για το κλαιν 3d που θελουν τα desktop effects, σε 2d ειναι ταχυτατος, εχει και xv video output πλεον.

 

* 2d acceleration ειναι οι διεργασιες που χρησιμοποιει ο driver προκειμενου να ζωγραφισει στο desktop παραθυρα, διαλογους, κουτακια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim_p thanks για την απάντηση!

- Σχετικα με το software raid, πιθανον οχι, και αυτο γιατι εινια software raid. Παρε μια καρτα να εισαι ανεαξρτητος.

Αυτό ρε γμτ είναι πολύ αρνητικό. Είναι κρίμα που τόσα χρόνια δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν έναν driver για να υποστηρίζεται το software RAID.

 

Θα συμβιβαστώ με τα αρχεία που έχω στον εξωτερικό...:P

- Υπαρχει, αλλα δεν θυμαμαι απο ποια εκδοση του πυρηνα και μετα.
Πολύ καλό αυτό! Οπότε ουσιαστικά, φαντάζομαι ότι με το update που θα γίνει εξ'αρχής μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού, θα υποστηρίζεται το TRIM αφού έτσι κι αλλιώς θα περαστεί ο τελευταίος kernel, σωστά;

Θα χρειαστεί να τρέχω κάνενα πρόγραμμα παρόμοιο με το SSD Toolbox;

 

- Αυτα που διαβαζεις ειναι εμπειριες διαφορων. Ειμαι κοντα 2+ χρονια με ati και fglrx και ξερω τι προβληματα υπαρχουν.

Αν θες 3d επιπεδου windows, για παιχνιδια κλπ, ο fglrx ειναι ακομα μονοδρομος. Ειναι ομως πιο αργος σε θεματα 2d και εφε.

Επισης ειναι μονοδρομος για την περιπτωση του gpu accelerated video playback με xvba/vaapi.

O radeon απο την αλλη, θα σου κανει για το κλαιν 3d που θελουν τα desktop effects, σε 2d ειναι ταχυτατος, εχει και xv video output πλεον.

 

* 2d acceleration ειναι οι διεργασιες που χρησιμοποιει ο driver προκειμενου να ζωγραφισει στο desktop παραθυρα, διαλογους, κουτακια κλπ.

Βασικά δύο πραγματάκια θέλω.

Να παίζουν απροβλημάτιστα τα γραφικά στο desktop (τα παράθυρα να κάνουν τα περίεργά τους και να δουελύει ο cube).

Και το δεύτερο, είναι να μπορώ να βλέπώ Full HD ταινιούλες χωρίς σπασίματα.

 

Μπορώ να τα έχω με τους default drivers που θα μου εμφανίζει με το που εγκαταστήσω το λειτουργικό στο παράθυρο των "Hardware Drivers"q

 

Αν ναί, έφυηγα για εγκατάσταση!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Software raid μπορεις να κανεις. Υπαρχει το dmraid.

Βεβαια, επειδη ειμαι ασχετος απο raid, ισως το παραπανω να μπορει να βρει ενα υπαρχον raid array φτιαγμενο σε windows.

Περιμενε κανεναν πιο εμπειρο να σου πει.

 

Ο τελευταιος πυρηνας σημερα, 24/8/10, ειναι ο 2.6.35. Το ubuntu 10.04 εχει τον 2.6.32. Το 10.10 θα εχει πιθανον τον 2.6.35.

Δυστυχως δεν καταφερα να βρω καποιο επισημο αρθρο που να λεει περι trim support.

 

Σχετικα με τον driver της καρτας.

Αυτος που θα αναφερεται στο "hardware drivers" θα ειναι ο fglrx. Ο radeon ειναι ο opensource και παει πακετο με τον xorg.

Desktop effects θα εχεις και με τους 2, αλλα με τον radeon πιο ανετα, πιο ομαλα.

Για να δεις ομως full hd (1080p) με τη βοηθεια της καρτας γραφικων, εφοσον το συστημα σου δεν εχει πχ τετραπυρηνο, θες οχι μονο τον fglrx, οχι μονο εξτρα βιβλιοθηκες αλλα και τον αναλογο media player.

Αυτο σημαινει mplayer με vaapi ή vlc 1.1.2 τουλαχιστον.

Και τα 2 ειναι δυσευρετα.

 

Εχοντας δοκιμασει παντως και τους 2 με την 3850 μου, μπορω να πω οτι ο mplayer εχει διαφορα, και αυτο γιατι ο vlc ισως να μην μπορει να κανει σωστο gpu decoding ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τον driver της καρτας.

Αυτος που θα αναφερεται στο "hardware drivers" θα ειναι ο fglrx. Ο radeon ειναι ο opensource και παει πακετο με τον xorg.

 

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Στην αρχή πέρασα τον default που είχε στο hardware drivers (τον fglrx), αλλά δυστυχώς τα 3D έκαναν πολλά σπασίματα. Στη συνέχεια, αφού τον έκανα deactivate, κατέβασα τους 10.7 από το επίσημο site της ATi, τους πέρασα κανονικά σύμφωνα με αυτά που έγραφε σε κάποιες οδηγίες που δίνονταν στο site, αλλά δυστυχώς τα effets κάνουν ακόμα σπασίματα...

 

Έχεις να προτείνεις κάποιον άλλον driver να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες fglrx κλεινεις τα εφε και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Βεβαια, εχεις παλι ολα τα πλεονεκτηματα που προσφερει, οπως πχ 3d επιπεδου windows αν το χρειαστεις σε καποιο παιχνιδι.

 

Αν σε νοιαζουν πιο πολυ τα εφε, πας σε radeon.

 

Αλλος driver δεν υπαρχει.

 

(αυτος που κατεβασες απο την ati ειναι ο fglrx αλλα σε νεοτερη εκδοση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ!

 

Αφού έτσι κι αλλιώς παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξω (μόνο κανά PES10 αλλά γιαυτό έχω σε dual boot τα Windows), το μόνο που με νοιάζει όσον αφορά τα γραφικά είναι να έχω τα 3D effects.

Οπότε πάμε σε Radeon. Έχεις υπόψιν σου κάποιο link για να τους κατεβάω;:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις τίποτα, έρχεται προρυθμισμένος και βρίσκεται μέσα στον πηρύνα. Απλά δεν πειράζεις τίποτα ή αν έχεις περάσει -όπως βλέπω- τον κλειστό οδηγό τον απενεργοποιείς και τότε λειτουργεί ο radeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαααα...!:lol:

Έχω ένα προβληματάκι όμως... Βρήκα κάποιες οδηγίες εδώ.

 

Γράφω στο terminal

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

και μου εμφανίζει

Package xorg-driver-fglrx is not installed, so not removed

0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded

 

Τί ακριβώς παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βρηκες προυποθετει οτι εβαλες τον fglrx απο με apt-get ή μεσω του "hardware drivers", γιατι εκει ο fglrx εχει την ονομασια xorg-driver-fglrx, παρολο που στην ουσια ειναι το ιδιο πραγμα.

 

Για να δεις τι πακετα με ονομα fglrx εχεις, δωσε σε ενα τερματικο

>dpkg -l | grep fglrx

και αυτα που θα σου βγαλει εκει, απεγκατεστησε τα ενα ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έτρεξα και μου εμφανίζει

rc fglrx

ii fglrx-modaliases

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως τα απεγκαθιστώ...:P

Στο Synaptic Package Manager, αν γράψω "fglrx", θα μου εμφανίζει εγκατεστημένο (πρασίνο) μόνο το fglrx-modaliases, ενώ το το fglrx όχι (άσπρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα πραγματικα δεν γνωριζω. Δωσε μου λιγο χρονο να σκεφτω...

 

---------- Προσθήκη στις 18:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:19 ----------

 

Αν δεν δουλεψει το παρακατω, πας απλα για επανεγκατασταση απο την αρχη :(

 

Στο φακελο που εχεις κατεβασει το .run

 

- Το κανεις εκτελεσιμο καλου κακου

>chmod +x ati-driver-installer-10-7-x86.x86_64.run

- Αποσυμπιεζεις τα περιεχομενα του σε εναν τυχαιο φακελο

>./ati-driver-installer-10-7-x86.x86_64.run --extract mitsos/

και πηγαινεις μεσα σε αυτον

>cd mitsos

- Τρεχεις το ετοιμο σκριπτακι που εχει για απεγκατασταση και ευχεσαι να δουλεψει.

>sudo sh fglrx-uninstall.sh

- Οταν ολα τελειωσουν, επανεκκινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...