Προς το περιεχόμενο

{solved} πρόβλημα grub rescue>


gs20309

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...τι έκανα ρε γμτ... ενώ είχα περάσει μια χαρά τα ubuntu meso xp κ μου τα έβγαζε όλα (ta logismika stin arxi) όταν το άνοιγα ξαφνικά ενώ δούλευα στα ubuntu κ κάνω ενα update κάνω restart κ μου πετάει αυτό το σφάλμα κ δε με αφήνει να μπω πουθενά, ούτε στα xp...

 

error: no such device: d7387f43-6662-48b7-9f1d-ab3eb9ca537f

grub rescue>

 

δεν έχω ξαναδουλέψει με λινουξ, ήταν η πρώτη μου επαφή

 

να το πετάξω από το μπαλκόνι το νετβοοκ να τελειώνει η υπόθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τι έκανα ρε γμτ... ενώ είχα περάσει μια χαρά τα ubuntu meso xp κ μου τα έβγαζε όλα (ta logismika stin arxi) όταν το άνοιγα ξαφνικά ενώ δούλευα στα ubuntu κ κάνω ενα update κάνω restart κ μου πετάει αυτό το σφάλμα κ δε με αφήνει να μπω πουθενά, ούτε στα xp...

 

error: no such device: d7387f43-6662-48b7-9f1d-ab3eb9ca537f

grub rescue>

 

δεν έχω ξαναδουλέψει με λινουξ, ήταν η πρώτη μου επαφή

 

να το πετάξω από το μπαλκόνι το νετβοοκ να τελειώνει η υπόθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το πετάξω από το μπαλκόνι το νετβοοκ να τελειώνει η υπόθεση?

 

είναι κι αυτό μια λύση.

 

μια ακόμη είναι να διαβάσεις αυτό και να πράξεις ανάλογα.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το πετάξω από το μπαλκόνι το νετβοοκ να τελειώνει η υπόθεση?

 

είναι κι αυτό μια λύση.

 

μια ακόμη είναι να διαβάσεις αυτό και να πράξεις ανάλογα.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κι αυτό μια λύση.

 

μια ακόμη είναι να διαβάσεις αυτό και να πράξεις ανάλογα.;)

 

περιτό να πω ότι από τα νεύρα μου έκανα διαμόρφωση του παρτιτιον που ειχα τα ουμπουντου, σιγά μη γινόταν τπτ, συνεχίζει να μου βγάζει ίδιο σφάλμα δε μπαίνει στα χp, το πρόβλημα είναι ότι δεν εχω το δικό τους cd για να τα ξαναπεράσω, έχω ένα φορμαρισμένο φλασάκι με τα xp κ προσπάθησα να κάνω repair, πραγματικά είμαι στο τσακ για το πέταμα. να ** τα ουμπουντου μέσα.. είναι λογικό μέσα από ένα update που ζήτησε να κάνει μόνο του να παλεύω 3 ώρες τώρα να το φτιάξω κ να μην μπορώ ούτε καν στα windows να μπω χωρις φλασακι?? ελεος δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κι αυτό μια λύση.

 

μια ακόμη είναι να διαβάσεις αυτό και να πράξεις ανάλογα.;)

 

περιτό να πω ότι από τα νεύρα μου έκανα διαμόρφωση του παρτιτιον που ειχα τα ουμπουντου, σιγά μη γινόταν τπτ, συνεχίζει να μου βγάζει ίδιο σφάλμα δε μπαίνει στα χp, το πρόβλημα είναι ότι δεν εχω το δικό τους cd για να τα ξαναπεράσω, έχω ένα φορμαρισμένο φλασάκι με τα xp κ προσπάθησα να κάνω repair, πραγματικά είμαι στο τσακ για το πέταμα. να ** τα ουμπουντου μέσα.. είναι λογικό μέσα από ένα update που ζήτησε να κάνει μόνο του να παλεύω 3 ώρες τώρα να το φτιάξω κ να μην μπορώ ούτε καν στα windows να μπω χωρις φλασακι?? ελεος δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν είναι λογικό φίλε gs20309 αλλά συμβαίνει συχνά πυκνά...

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.Έκανες format στο ubuntu αλλά αυτό προφανώς δεν επηρεάζει σε τίποτα τον grub (το πρόγραμμα που σου δημιουργεί το πρόβλημα).

 

Εάν είχες το cd των windows xp το πρόβλημα θα λυνόταν μέσα σε 2 λεπτά. Δεν χάθηκε ο κόσμος όμως κάτι θα γίνει και πάλι...

Κατέβασε αυτό :

http://www.ubcd4win.com/index.htm

 

Είναι windows recovery disc όπως βλέπεις. Απο εκεί το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο Recovery Console και να τρέξεις τις εντολές fixmbr και fixboot.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://kb.acronis.com/content/1507

 

Η αλήθεια είναι ότι την διαδικασία δεν την έχω κάνει εγώ,αλλά απο όσο διαβάζω δουλεύει!

 

 

EDIT:Τελικά τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα. Κατέβασε κανονικά και το cd και απο το πρόγραμμα MBRWiz ακολούθα ότι λέει εδώ για το "How do I repair the MBR?" :http://mbrwizard.com/examples.php#repair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν είναι λογικό φίλε gs20309 αλλά συμβαίνει συχνά πυκνά...

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.Έκανες format στο ubuntu αλλά αυτό προφανώς δεν επηρεάζει σε τίποτα τον grub (το πρόγραμμα που σου δημιουργεί το πρόβλημα).

 

Εάν είχες το cd των windows xp το πρόβλημα θα λυνόταν μέσα σε 2 λεπτά. Δεν χάθηκε ο κόσμος όμως κάτι θα γίνει και πάλι...

Κατέβασε αυτό :

http://www.ubcd4win.com/index.htm

 

Είναι windows recovery disc όπως βλέπεις. Απο εκεί το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο Recovery Console και να τρέξεις τις εντολές fixmbr και fixboot.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://kb.acronis.com/content/1507

 

Η αλήθεια είναι ότι την διαδικασία δεν την έχω κάνει εγώ,αλλά απο όσο διαβάζω δουλεύει!

 

 

EDIT:Τελικά τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα. Κατέβασε κανονικά και το cd και απο το πρόγραμμα MBRWiz ακολούθα ότι λέει εδώ για το "How do I repair the MBR?" :http://mbrwizard.com/examples.php#repair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή μπορείς να εγκαταστήσεις πάλι το ubuntu στο παλιό του partition.

 

θα αντικαταστήσει το grub.

 

ανα γεια σου, αυτό σκέφτηκα κ εγώ .. το κάνω τώρα αντε να δούμε, ---τιποτα δεν εγινε κ μαυτό τελικά...

 

έχω ένα ωραιότατο φλασακι με τα χp (αλλά μάλλον από άλλον νετβοοκ), αυτό το νετβοοκ γράφει απο πισω κ το product key γίνεται δουλειά έτσι? αν δε γίνει τπτ (αλλά έχω την αίσθηση ότι κ με φορμάτ δε σώζεται..) κάτι με το boot.ini παίζει το ριμάδι δε μ αφήνει να ορίσω εκεί τα windows.είχε από μόνο του κ τα linux-μαθητικά (τα οποία μάλλον σβάρνισα κ αυτά με τη διαμόρφωση..) εχω μπλέξει τα μπούτια μου...

 

κ κάτι άλλο κουλό.. έχει C: (70gb) k D: (36gb) ... που είναι τα υπόλοιπα 50κάτι gb? ... τι τραβάω η έρμη...

 

---------- Προσθήκη στις 18:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:51 ----------

 

 

EDIT:Τελικά τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα. Κατέβασε κανονικά και το cd και απο το πρόγραμμα MBRWiz ακολούθα ότι λέει εδώ για το "How do I repair the MBR?" :http://mbrwizard.com/examples.php#repair

 

εχω ακούσει τα καλύτερα για το acronis αλλά δεν είναι καλή μέρα για να το μάθω, :mad: , αυτό

 

MBRWiz /Repair=1 /Disk=0

How do I wipe the MBR clean?

You can use the /Wipe option in situations where you want to entirely remove the MBR or additional sectors from a given disk. Available parameters are MBR, HEAD, or to remove a range of sectors you separate the start and end sector with a dash.

Wipe the MBR on the first disk: MBRWiz /Wipe=MBR /Disk=0

Wipe the entire first head on the second disk: MBRWiz /Wipe=HEAD /Disk=1

Wipe Sectors 2 through 12 on the third disk: MBRWiz /Wipe=2-12 /Disk=2

που ακριβώς το γράφω?

όταν μου βγάλει το repair στα windows πχ C:windows/ mbrwiz / repair = 1 ktl ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή μπορείς να εγκαταστήσεις πάλι το ubuntu στο παλιό του partition.

 

θα αντικαταστήσει το grub.

 

ανα γεια σου, αυτό σκέφτηκα κ εγώ .. το κάνω τώρα αντε να δούμε, ---τιποτα δεν εγινε κ μαυτό τελικά...

 

έχω ένα ωραιότατο φλασακι με τα χp (αλλά μάλλον από άλλον νετβοοκ), αυτό το νετβοοκ γράφει απο πισω κ το product key γίνεται δουλειά έτσι? αν δε γίνει τπτ (αλλά έχω την αίσθηση ότι κ με φορμάτ δε σώζεται..) κάτι με το boot.ini παίζει το ριμάδι δε μ αφήνει να ορίσω εκεί τα windows.είχε από μόνο του κ τα linux-μαθητικά (τα οποία μάλλον σβάρνισα κ αυτά με τη διαμόρφωση..) εχω μπλέξει τα μπούτια μου...

 

κ κάτι άλλο κουλό.. έχει C: (70gb) k D: (36gb) ... που είναι τα υπόλοιπα 50κάτι gb? ... τι τραβάω η έρμη...

 

---------- Προσθήκη στις 18:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:51 ----------

 

 

EDIT:Τελικά τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα. Κατέβασε κανονικά και το cd και απο το πρόγραμμα MBRWiz ακολούθα ότι λέει εδώ για το "How do I repair the MBR?" :http://mbrwizard.com/examples.php#repair

 

εχω ακούσει τα καλύτερα για το acronis αλλά δεν είναι καλή μέρα για να το μάθω, :mad: , αυτό

 

MBRWiz /Repair=1 /Disk=0

How do I wipe the MBR clean?

You can use the /Wipe option in situations where you want to entirely remove the MBR or additional sectors from a given disk. Available parameters are MBR, HEAD, or to remove a range of sectors you separate the start and end sector with a dash.

Wipe the MBR on the first disk: MBRWiz /Wipe=MBR /Disk=0

Wipe the entire first head on the second disk: MBRWiz /Wipe=HEAD /Disk=1

Wipe Sectors 2 through 12 on the third disk: MBRWiz /Wipe=2-12 /Disk=2

που ακριβώς το γράφω?

όταν μου βγάλει το repair στα windows πχ C:windows/ mbrwiz / repair = 1 ktl ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ κάτι άλλο κουλό.. έχει C: (70gb) k D: (36gb) ... που είναι τα υπόλοιπα 50κάτι gb? ... τι τραβάω η έρμη...

είναι το partition του Linux, μάλλον

τα xp δεν μπορούν να το δούν

 

ποιό netbook είναι ;

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ κάτι άλλο κουλό.. έχει C: (70gb) k D: (36gb) ... που είναι τα υπόλοιπα 50κάτι gb? ... τι τραβάω η έρμη...

είναι το partition του Linux, μάλλον

τα xp δεν μπορούν να το δούν

 

ποιό netbook είναι ;

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το partition του Linux, μάλλον

τα xp δεν μπορούν να το δούν

 

ποιό netbook είναι ;

 

.

 

δοκίμασα όλες τις πιθανές λύσεις..τπτ δεν έγινε συνεχίζει με grub recue εκτός αν βάλω το στικάκι με τα xp (παραδόξος όταν το βάζω μου βγάζει επιλογή να τρέξει κ τα xp κ τα ubuntu (τα οποια ξαναπέρασα στο παρτίτιον μπασ κ φτιαξει το πρόβλημα)..

 

ενα asus μια χαρά νετβοοκ είναι , ήταν τουλάχιστον πριν αποφασίσω να πειραματιστώ με τα ubuntu.... το αλλο partition δεν ξέρω τι ήταν το έκανα format k μου το βγάζει κανονικά στα xp ότι το βλέπει πλεον.. το κακό είναι ότι δεν βρίσκω καμία λύση για το πρόβλημα..

και ερωτώ, εαν του περάσω απο το φλασάκι με φορμάτ ξανά τα xp πειράζει που είναι cd απο άλλο νετβοοκ? θα μου ζητάει μετά λογικά κωδικό αν βάλω αυτόν που έχει απο πίσω στο καπάκι θα κάνει δουλειά ή πρέπει ντε κ καλά να είναι από το δικό του cd το οποίο δεν έχω. πλεον κάθε φορά που ανοίγω τα xp μέσω του στικακίου βγάζει ένα παράθυρο με βοήθεια εκκίνησης κάτι με τα βοοτ.ινι κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...