Προς το περιεχόμενο

Ψυχαναγκασμού Ανάγνωσμα


EstellePr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν περπατάω δίπλα από αυτοκίνητα προσπαθώ πάντα να πατάω στην αρχή και στο τέλος τους.

 

Δε μπορώ για κανένα λόγο να αφήσω συσκευή stand by, πάντα τις κλείνω.

 

Δεν κάνω βήμα αν δε σιγουρευτώ ότι έχω το μπεγλέρι μαζί μου!

 

Δε μπορώ να πεταξω/μου πέσει το οτιδήποτε, ακόμα και ελεινά μικρές συσκευασίες εκτός κάδου, τρελαίνομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ την ξέχασες :lol: (εκτός αν σε μερικές προτάσεις βάζεις θαυμαστικό ;))

 

Ε βέβαια ρε φίλε. Και το θαυμαστικό μετράει, και όλα τα σημεία στίξης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με πείτε ανώμαλο αλλά, ξεκινάμε:

 

1)αν πιω νερό σε ποτήρι που δεν είναι κλασικό διαφανές αλλά είναι κούπα ή κρασοπότηρο ή σφηνάκι μου κακοφαίνεται.

2)οι κάλτσες ΠΟΤΕ δεν πρέπει να έχουν ζαρώσει, διπλώσει μέσα στο παπούτσι.

3)ξεμπλέκω τα μπλεγμένα καλώδια τηλεφώνου.

4)ΠΑΝΤΑ πρέπει κάτι να κρατάω πιάνω.

5)Στην τουαλέτα πρέπει πάντα κάτι να διαβάζω (κατά προτίμηση Metrosport).

6)Ποτέ κινητά στην θηκούλα κάτω απ'το ραδιο (στ'αμάξι), αν βάλεις το δικό σου θα το βγάλω :-).

7)στο πορτοφόλι, στην πάνω θήκη 50αρικο,20αρικο στην κάτω 10αρικο, τάλιρο.

8)στον browser, πρώτα τα tabs ενημέρωσης, μετά τα fora, μετά το youtube, μετά ο google.

9)Τα βιβλία κατά σειρά όγκου μέσα στην τσάντα ή στο γραφείο.

10)Τσαλακωμένη φωτοτυπία=σκισμένη φωτοτυπία.

11)αυτοκόλλητα post_it πετιούνται αυτόματα.

12)οτιδήποτε φυαλίδιο υπάρχει στο γραφείο, στο ψυγείο, στην τουαλέτα πρέπει να μπει στη θεση του έτσι ώστε να φαίνεται η ταμπέλα του.

13)Πάντα τελεία (.) στο τέλος της πρότασης.

14)κλακ κλακ τα δάχτυλα αν πέρασε πάνω από 1 ώρα από το τελευταίο κλακ κλακ (και φυσικά κλακ κλακ καληνύχτας).

15)ισιώνω το λουρί του bruno για να κρέμεται από κάτω η μεταλλική σκυλίσια πατούσα.

16)το παράθυρο του αυτοκινήτου ή θα είναι ορθάνοιχτο ή τελείως κλειστό.

17)ξέστρωτο κρεβάτι, πρέπει να στρωθεί (όχι σε ξένα σπίτια).

18)το κόλπο του Lucifer με τα πλακάκια.

19)το πηρούνι πρέπει πάντα να κοιτάει προς τα πάνω (η μυτούλα να μην ακουμπάει στο τραπεζομάντιλο).

20)το μαχαίρι το ίδιο.

 

αυτά τα λίγα για αρχή αν μου'ρθουν κι άλλα συμπληρώνω.

μωρε λες να αρχισω να διαβαζω αστρολογια??? σαν να εχεις κατι απο τον Ταυρο τελικα και ας μη το πιστευα! :P:p

 

τα δικα μου ειναι απλα και λογικα:

1. δε μπορω να κοιμηθω αν τα σεντονια μου στο κρεβατι δεν ειναι τεντωμενα και καλα στρωμενα (ακομα και αν εχει προηγηθει "μαχη" στο κρεβατι και ειμαι πτωμα θα σηκωθω να το ξαναστρωσω!)

2.τα βιβλια μου ΔΕΝ τα ακουμπαει ποτε κανεις και για κανενα λογο!

3.παντα κυκλοφορω με εναν αναπτυρα στην τσαντα μου. ακομα και οταν δεν καπνιζα. μου αρεσει να τον αναβω και να τον σβηνω.

4.οταν βλεπω ταινια θριλερ με κλοον βαζω mute:o μονο ετσι μπορω να την δω.

 

αυτα νομιζω... ειμαι περισσοτερο νορμαλ απο οτι νομιζα!:P:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε λες να αρχισω να διαβαζω αστρολογια??? σαν να εχεις κατι απο τον Ταυρο τελικα και ας μη το πιστευα! :P:p

 

τα δικα μου ειναι απλα και λογικα:

1. δε μπορω να κοιμηθω αν τα σεντονια μου στο κρεβατι δεν ειναι τεντωμενα και καλα στρωμενα (ακομα και αν εχει προηγηθει "μαχη" στο κρεβατι και ειμαι πτωμα θα σηκωθω να το ξαναστρωσω!)

2.τα βιβλια μου ΔΕΝ τα ακουμπαει ποτε κανεις και για κανενα λογο!

3.παντα κυκλοφορω με εναν αναπτυρα στην τσαντα μου. ακομα και οταν δεν καπνιζα. μου αρεσει να τον αναβω και να τον σβηνω.

4.οταν βλεπω ταινια θριλερ με κλοον βαζω mute:o μονο ετσι μπορω να την δω.

 

αυτα νομιζω... ειμαι περισσοτερο νορμαλ απο οτι νομιζα!:P:p

 

 

 

 

 

Δεν είναι ψυχαναγκασμός να πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να ''είναι'' νορμάλ?

Ποιός ορίζει την έννοια του νορμάλ δηλαδής?

 

 

Κάθε βράδυ, πριν ξαπλώσω*, ισιώνω την οθόνη του iMac, να είναι εντελώς παράλληλη με το γραφείο.

Ξαπλώνω και μετά απο κάποια λεπτά την κοιτάζω, και (νομίζω πως) δεν θυμάμαι αν την ίσιωσα, και ξανασηκώνομαι.

Η μ@λ@κί@ είνα όταν το μάτι μου πέφτει πάνω της τη στιγμή μου έχει αρχίσει το κάθε βλέφαρο και ζυγίζει γύρο στον 1 1/2 τόνο.

 

 

 

 

*Τελικά τους περισσότερους ψυχαναγκασμούς, τους έχω λίγο πριν ξαπλώσω.

Ή θα σταματήσω να κοιμάμαι, ή θα μεγαλώσω τα νύχια των ποδιών μου, να κρεμιέμαι απο κανένα δοκάρι να κοιμηθώ.

Πάντως δεν θα ξαπλώνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο παρελθον ειχα καποια τετοια ψυχαναγκαστικα. Δεν μπορουσα να βγω απο το σπιτι αν δεν σιγουρευομουν πως οι βρυσες ηταν κλειστες. Παντα ηταν. Αλλα εγω κοιτουσα.

Επισης νομιζα πως ξεχνουσα το air condition στο μαγαζι σε λειτουργια. Ποτε δεν το ειχα ξεχασει (αν και δεν εφτανα πολυ μακρια πριν το ξανατεσεκαρω συνηθως λιγα μετρα). Σταματησα οταν κατεβηκα κεντρο στις 3 τα ξημερωματα με εναν φιλο (ο οποιος με ξεχεσε που τον κουβαλησα για παρεα χωρις καν να ειναι ανοικτο το a/c) για να σιγουρευτω. Εκει καταλαβα πως παρα ηταν αβολη συνηθεια.

Αυτα τα εκοψα με λιγη προσπαθεια.

Δυο που συνεχιζονται μεχρι τωρα. Παντα γραφω το ονομα μου, τον μηνα και το ετος στην πρωτη σελιδα πριν διαβασω ενα βιβλιο (δικο μου προφανως). Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να το ανοιξω.

Αν ακουσω καποιον να λεει κατι λαθος σχεδον δαγκωνω την γλωσσα μου για να μην τον διορθωσω. Παλιοτερα το ελεγα, αλλα αποδειχτηκε τρελο moodkiller για καποιες γυναικες :P

 

Παρεμπιπτοντως ειναι επικινδυνο θεμα, ολοι οσοι εχουμε τετοιες εμμονες μπορει να αποκτησουμε νεες διαβαζοντας τις εμπειριες των αλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκαλια... μετραω ολα τα σκαλια που ανεβαινω.

Αμα κανω λαθος στο μετρημα σε σκαλα που ξερω ποσα ειναι (πχ τα 19 σκαλια του σπιτιου μου) σπαζομαι. Αισθανομαι οτι κατι πηγε στραβα, οτι καπου απετυχα σαν ανθρωπος.

Θυμαμαι ακομα ποσα σκαλια ειχε η πολυκατοικια που εμενα πριν 20 χρονια, τα σπιτια των πρωην μου, το σχολειο μου κτλ.

 

Επισης ΠΡΕΠΕΙ να πιω οσο νερο εχει το ποτηρι οταν ειμαι σπιτι και διψαω. Πινω το πρωτο γεματο ποτηρι και αμα διψαω λιγο ακομα παντα το ξαναγεμιζω και πινω με το ζορι μεχρι να τουμπανιασει το στομαχι. Δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω μισο ποτηρι ή να αφησω εστω και μια γουλια. Το περιεργο ειναι οτι το κανω μονο σε σπιτια και μονο με το νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις no-name φουσκίτσες που τις σκάμε όλοι σαν παλαβοί/υπνωτισμένοι θα τις πει κανείς ή θεωρούνται δεδομένες;

 

 

 

Ανάλογα.

Τις σκάς μονό ή ζυγό αριθμό?

Τις σκάς την ώρα που πίνεις νερό η μετράς γουλιές?

Τις σκάς την ώρα που ανοιγοκλείνεις το φώς του δωματίου σου 8 φορές?

 

Αν απλά τις σκάς, μη σκάς.

Θα βρεθεί τόπικ και για σένα.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις no-name φουσκίτσες που τις σκάμε όλοι σαν παλαβοί/υπνωτισμένοι θα τις πει κανείς ή θεωρούνται δεδομένες;

 

Εμαθα προσφατα οτι στα αγγλικα τις λενε "bubble wrap". Στα Ελληνικα δεν ξερω αν εχουν ακομα ονομα :P

Και ναι θεωρειται δεδομενο οτι θα τις σπασεις:o

 

Παρτε να παιξετε λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ...κάτι που μπορώ να σκεφτώ τώρα είναι το οτι δεν μπορώ να κοιμηθώ είτε χωρίς να ακούω μουσική είτε χωρίς να βάλω μία ταινία ή ένα σιτκομ μέχρι να με πάρει ο ύπνος με αυτό. Δεν υπάρχει για εμένα "ώρα για ύπνο" απλά ξαπλώνω και αποκοιμιέμαι. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ...κάτι που μπορώ να σκεφτώ τώρα είναι το οτι δεν μπορώ να κοιμηθώ είτε χωρίς να ακούω μουσική είτε χωρίς να βάλω μία ταινία ή ένα σιτκομ μέχρι να με πάρει ο ύπνος με αυτό. Δεν υπάρχει για εμένα "ώρα για ύπνο" απλά ξαπλώνω και αποκοιμιέμαι. =ρ

 

Και αυτο το εχω. Αλλα μονο με σειρες, οχι με μουσικη. Βαζω 3 20λεπτα επεισοδια και ο θεος βοηθος αμα δεν με παρει ο υπνος μεχρι να τελειωσουν.

Στις διακοπες ειχα θεμα με τον υπνο :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...