Προς το περιεχόμενο

Τι με κούρασε στο linux


marios_geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι.Μπορείς να κρατήσεις μια έκδοση διανομής όσο θες.

 

και να έχει υποστήριξη η συγκεκριμένη έκδοση ταυτόχρονα;

νομίζω πως υπάρχει περιορισμός

πχ η fedora (υπογραφή fedora user έχει ο συγκεκριμένος) υποστηρίζει μέχρι 2 εκδόσεις πίσω από την τρέχουσα

 

---------- Προσθήκη στις 22:23 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:22 ----------

 

Δεν έπρεπε να πετάξει έτσι η canonical όλη τη δουλειά στο kde3.

 

το kde 3.x

είναι νεκρό και σε σήψη

περισσότερη ζωή θα βρεις σε ένα μαυσωλείο

προχωρήστε παρακάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
και να έχει υποστήριξη η συγκεκριμένη έκδοση ταυτόχρονα;

νομίζω πως υπάρχει περιορισμός

πχ η fedora (υπογραφή fedora user έχει ο συγκεκριμένος) υποστηρίζει μέχρι 2 εκδόσεις πίσω από την τρέχουσα

Τα updates κόβονται αλλά η διανομή λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα updates κόβονται αλλά η διανομή λειτουργεί κανονικά.

 

ε ναι αυτό έλειπε

Αν δεν λειτουργούσε η διανομή μετά την πάροδο κάποιου χρόνου θα ήμασταν στο λάθος στρατόπεδο

Απάντησα γιατί ανάμεσα στα άλλα ανέφερε:

 

Αν κρατήσουμε μία διανομή , δεν μπορούμε να κάνουμε update χωρίς distro upgrade?

 

και η απάντηση είναι δεν μπορει, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι αυτό έλειπε

Αν δεν λειτουργούσε η διανομή μετά την πάροδο κάποιου χρόνου θα ήμασταν στο λάθος στρατόπεδο

Απάντησα γιατί ανάμεσα στα άλλα ανέφερε:

OK.Εγώ απάντησα σε αυτό:

Είναι αναγκαστικό να εγκαταστήσουμε μια καινούρια διανομή μόλις αυτή βγει;
Τελος πάντων,αν θέλει μεγάλη υποστήριξη ας βάλει CentOS που είναι βασισμένο στην Fedora:-D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να παίξεις σε virtual box λίγο με arch ωστε να εξοικειωθείς με την installation διαδικασία και μετά δοκίμασε με αυτό καθώς αξίζει.

 

Αξίζει γιατί

1. Μου αρέσει γιατί είναι rolling distro

2. Γιατί στήνεις το μηχάνημα όπως θέλεις

3. Γιατί ο pacman τα σπάει

4. Γιατί η bsd φιλοσοφία έχει την ομορφιά της

5. Γιατί θα μάθεις περισσότερα πράγματα

6. Γιατί το ABS είναι αρκετά καλό όταν χτίζεις from source

7. Γιατί το Arch Wiki είναι εκπληκτικό

 

But thats me ...

 

Couldn't agree more! Και γω το γύρισα σε arch από ubuntu και από τότε δεν υπάρχει γυρισμός. Επόμενο βήμα το gentoo :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορα ubuntu απο arch και gentoo??? Ακομα παιζω στο vm με το openSUSE και λεω απο Δευτερα να παω σε arch.

 

Οι κυριότερες διαφορές είναι αυτές που έγραψε και ο Aztec. Στο arch τα πακέτα είναι precompiled, binaries δηλαδή, και εγκαθιστούνται γρήγορα. Για κάθε πακέτο υπάρχει και το PKGBUILD του, όπου οποιοσδήποτε μπορεί να χτίσει το πακέτο τοπικά. Αν έχω καταλάβει καλά, στο gentoo υπάρχουν τα ebuilds αντίστοιχα των PKGBUILDs όπου χρησιμοποιούνται για να χτίσεις ο ίδιος το πακέτο. Επίσης στο arch δεν υπάρχει frontend για τον package manager όπως το synaptic, όλα τα πακέτα τα εγκαθιστάς από κονσόλα.

Δες και τα παρακάτω threads να πάρεις μια γεύση.

Eπίσης για όποια απορία υπάρχει και το ελληνικό IRC channel :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι το gentoo και το arch είναι ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΆ.Στο gentoo (που έχω 2,5 χρόνια με kde) υπάρχουν άπειρα <<αποθετήρια>> (βλέπε emerge eix layman)τρομερή σταθερότητα και χτίσιμο του συστήματος σου από το 0 με ότι παράμετρο θέλεις και όπως σε βολεύει.Αλλά θέλει πολύ κόπο στην αρχή και πολύ διάβασμα.Ξεχνάς τα next για την εγκατάσταση.Όλα με το χέρι.Αλλά σε αποζημιώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι το gentoo και το arch είναι ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΆ

Δηλαδή τα άλλα τι είναι; Αλειτούργικα;

Δεν σπάνε δλδ;

Εγώ νομίζω πως σπάνε και καρασπάνε και το arch και το gentoo.

Και το arch που το φόρτωσα δεν με ιικανοποίησε σαν διανομή (αν και ο pacman είναι κορυφή.)

Αλλά μήπως το debian stable ή το centos σπάνε;

Πώς; το arch έχει τα τελευταία πακέτα;

Και το debian unstable έχει φρεσκότατο πράμα και η fedora το ίδιο.

Και τι παραπάνω κάνουν δλδ το arch ή το gentoo απ τις άλλες διανομές; τπτ!

 

Το θέμα είναι τι δουλειά θέλεις να κάνεις και το ποιά διανομή σε διευκολύνει περισσότερο ως προς αυτό που θέλεις να κάνεις και το πόση διάθεση έχεις να ασχοληθείς και πόσο χρόνο διαθέτεις.

Αυτά για offtopic

 

Ontopic τώρα

Πραγματικά είναι εκνευριστικές αυτές οι συνεχείς αναβαθμίσεις σε όλες τις διανομές.

Μία έκδοση κάθε χρόνο και ενημερώσεις μόνο σε εφαρμογές που έχουν δοκιμαστεί αρκετά μαζί με ενημερώσεις ασφάλειας στο ενδιάμεσο θα ήταν μια ιδανική κατάσταση για μένα.

Με εξαίρεση βέβαια τις unstable εκδόσεις που όποιος τις τρέχει ξέρει και τι κάνει και τα σπασίματα θεωρούνται μέρος της "διασκέδασης' του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το γύρισα σε arch από ubuntu και από τότε δεν υπάρχει γυρισμός. Επόμενο βήμα το gentoo :-)

 

Καλά μην το δένεις και κόμπο ότι δεν θα υπάρξει γυρισμός, ξέρω gentoo developers που μετά από πολλά χρόνια Gentoo το γύρισαν σε Ubuntu για την απλότητα και τη σταθερότητά του. :-)

 

Δεν είναι μόνο για 6 μήνες το Ubuntu, ανάλογα τη χρήση που το θέλει κανείς μπορεί είτε να μην του κάνει καθόλου είτε να το κρατήσει μόνιμα. Δεν είναι διανομή μόνο για άπειρους χρήστες, και πολλοί developers και εταιρίες την προτιμούν.

 

Όσο για τα bugs, αυτά υπάρχουν παντού, αφού τα περισσότερα είναι upstream bugs και όχι distro-specific.

Παλιά προγράμματα + updates = σταθερότητα.

Πολύ νέα προγράμματα = αστάθεια.

Απλά κάθε διανομή διαλέγει το δικό της σημείο να σταθεί στην τραμπάλα ανάμεσα στο «καινούργιο» και στο «σταθερό».

 

Και όταν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές (KDE 4, KMS -με απώτερο σκοπό να μην τρέχει ο xorg ως root-, ext4, gdm2) ε λογικό είναι τα πράγματα να μένουν ασταθή για αρκετό καιρό μέχρι να ανταπεξέλθει η κοινότητα. Δεν είναι οι διανομές η κινητήρια δύναμη, δεν μπορούν να διορθώσουν όλα τα στραβά. Σ' αυτές τις περιπτώσεις όποιος θέλει σταθερότητα απλά μένει σε παλιότερες εκδόσεις και περιμένει όσο χρειαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην το δένεις και κόμπο ότι δεν θα υπάρξει γυρισμός, ξέρω gentoo developers που μετά από πολλά χρόνια Gentoo το γύρισαν σε Ubuntu για την απλότητα και τη σταθερότητά του. :-)

 

Δεν είναι μόνο για 6 μήνες το Ubuntu, ανάλογα τη χρήση που το θέλει κανείς μπορεί είτε να μην του κάνει καθόλου είτε να το κρατήσει μόνιμα. Δεν είναι διανομή μόνο για άπειρους χρήστες, και πολλοί developers και εταιρίες την προτιμούν.

 

Όσο για τα bugs, αυτά υπάρχουν παντού, αφού τα περισσότερα είναι upstream bugs και όχι distro-specific.

Παλιά προγράμματα + updates = σταθερότητα.

Πολύ νέα προγράμματα = αστάθεια.

Απλά κάθε διανομή διαλέγει το δικό της σημείο να σταθεί στην τραμπάλα ανάμεσα στο «καινούργιο» και στο «σταθερό».

 

Και όταν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές (KDE 4, KMS -με απώτερο σκοπό να μην τρέχει ο xorg ως root-, ext4, gdm2) ε λογικό είναι τα πράγματα να μένουν ασταθή για αρκετό καιρό μέχρι να ανταπεξέλθει η κοινότητα. Δεν είναι οι διανομές η κινητήρια δύναμη, δεν μπορούν να διορθώσουν όλα τα στραβά. Σ' αυτές τις περιπτώσεις όποιος θέλει σταθερότητα απλά μένει σε παλιότερες εκδόσεις και περιμένει όσο χρειαστεί...

 

Προσωπικά ποτέ δε στάθηκα εναντίον του ubuntu όπως κάνουν πολλοί εδώ μέσα. Σαφώς και κάνει και για πιο έμπειρους χρήστες. Απλά στο arch είναι αυτή η kiss φιλοσοφία που σε τραβάει καθώς και το ότι είναι rolling release distro :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο παραμένει αυτή η νοοτροπία δε θα γίνεται τίποτα. Ξεκίνησα με Ubuntu 6.04 νομίζω και έφτασα μέχρι την έκδοση 8 κάπου. Αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι η έκδοση 6.04 ήταν καλύτερη από τις επόμενες!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ είχα πει για την επόμενη πενταετία (πρέπει να έχουν περάσει 2-3 χρόνια από τότε).

 

6.06 είχε καθυστερήσει τότε η έκδοση :) με αυτήν άρχισα και εγώ ουσιαστικά έκτος απο κάτι διανομές τύπου knoppix και kanotix που δοκίμαζα σε VMWare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...