Προς το περιεχόμενο

Τι με κούρασε στο linux


marios_geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που κάνω καθαρή εγκατάσταση(κρατάω το /home) στο openSUSE κάθε 8 μήνες πλέον γιατί δεν έχω κανένα σημαντικό bug;

 

Επίσης θέλω να επισημάνω να μην αποκτάτε γνώμη για όλο το GNU/Linux από μια διανομή ή από ένα DE. Ούτε μόνο το Ubuntu υπάρχει ούτε μόνο το KDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το θέμα είναι για κουβεντούλα...

 

Χρησιμοποιώ linux απο το suse 7.3 (νομίζω 2001) αποκλειστικά. Τον πρώτο καιρό, (ήμουν και πιο μικρός τότε) ενθουσιαζόμουν με την ιδέα κάθε 6 μήνες νέα διανομή, νέο kde, πυρήνα κτλ...

 

Αλλά τα τελευταια χρόνια με έχει κουράσει το όλο θέμα. Οι εκδόσεις βγαίνουν τόσο συχνά που δεν μπορείς ούτε να παρακολουθήσεις πια.

Και δεν μιλάω μόνο για διανομές, αλλά και για τα πακέτα. Ιδίως με τον πυρήνα και το kde δεν πάει άλλο. Περίμενα πως και πως να βγάλει η nvidia υποστήριξη για opensuse 11.2, και μόλις έβγαλε άλλαξε σε 11.3 και δεν καλοπαίζει.

 

Τι γνώμη έχετε εσείς? Είναι καλό να βγαίνουν τόσο συχνά εκδόσεις?

 

Βαλε Debian stable. Εκει να δεις πως θα βαρεθείς, 2 χρονια στις εκδοσεις θα'σαι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλούς από τους παραπάνω λόγους που αναφέρθηκαν,παρ'όλο που ασχολούμαι επαγγελματικά με το Linux από το 2003 στο σπίτι το έχω μόνο ως virtual machine χωρίς καν γραφικό περιβάλλον.Η δύναμή του ώς λειτουργικό δεν έγκειται στην χρησιμότητά του στους end users αλλά ως παροχέας υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα τέρμα πλέον οι συχνές αναβαθμίσεις στα συστήματα και πλέον θα παραμένω στις σταθερές εκδόσεις για περισσότερο καιρό από τι πριν.

Τα πράγματα ιδίως τον τελευταίο χρόνο στον χώρο έχουν γίνει τραγικά και έχει αλλάξει και η νοοτροπία στο τι ορίζουν κάτι alpha, beta και stable. Παλιότερα δλδ βγάζανε ένα μη έτοιμο λογισμικό αλλά ποτέ δεν το βγάζανε σαν stable. Πλέον alpha εκδόσεις τις παρουσιάζουν σαν stable και τον χορό σε αυτο το άνοιξε το KDE4.

Και όπως είπα και πριν σαν να έχει φύγει από τον χώρο η δημιουργικότητα και το ταλέντο που υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Λίνουξ 3 χρόνια. Έχω πειραματιστεί με ubuntu ,slitaz ,austrumi ,chrunchbang ,mandriva , opensuse ,sabayon ,anti-x ,fedora ,debian ,gentoo ,puppy,yoper,knoppel,sidux,opensolaris,moonos ..κουράστηκα μόνο στην αρχή για να μάθω ότι χρειαζόμουν.. εδώ και 2 χρόνια έχω να δω bug στο gentoo και είναι με kde4.

Είχα bug σε οποιαδήποτε kde4 διανομή εκτός του gentoo.Σε gnome μόνο στην Fedora σε καμία άλλη .Και σε moonos λόγω e17. Ότι προβληματάκια είχα ήταν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ επειδή κάποτε έκανα κάποιες αλχημείες πειράζοντας κάτι στο / και μετά από καιρό έβγαινε. ΌΧΙ BUG.Ήμουν τυχερός γιατί Η/Υ αγόρασα ένα χρόνο πριν την επαφή μου με το Λίνουξ (έχοντας στο μυαλό μου ότι θα φύγω μια για πάντα από τα...και θα μπαίνω πλέον σπίτι μου από την πόρτα και όχι από τα ...σαν κλέφτης)και κοίταξα να είναι όλα σχεδόν συμβατά.Δεν είμαι fanboy ,δεν είμαι καν boy.Απελευθερωμένος νιώθω χωρίς υπερβολή.Όσον αφορά τα συνεχή update.Είναι καθαρά θέμα διανομής.Θέλει να πουλήσει ή να κρατήσει.Ubuntu ή debian.Aν έχεις ένα σύστημα σε gentoo , debian , arch ,slackware <<stable>> ούτε κουράζεσαι ούτε απογοητεύεσαι. Προϋπόθεση δυστυχώς το hardware.Δυστυχώς είμαι από τα άτομα που με κουράζουν οι άλλοι και ΝΑΙ μου την σπάει η μόδα.Με κουράζουν να βγάζουν νέες εκδόσεις συνέχεια και ας μην με αγγίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γνωρίζω αλλά είναι στην ίδια λογική(τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε) και το χα με gnome κανονικά...

Το ανέφερα για να μην μπερδευόμαστε,μερικοί νομίζουν ότι το Free/Open/NetBSD ή το OpenSolaris είναι διανομές GNU/Linux,αλλά ουσιαστικά δεν έχουν καμία άμεση σχέση με το GNU.

Το OpenSolaris όπως και το Solaris δεν είναι σχεδιασμένα για desktop χρήση (τουλάχιστον από ότι ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς?ότι δεν το δοκίμασα?μια χαρά σε desktop το έβαλα με έτοιμο gnome ξαναλέω.

2009 κάτι από ότι θυμαμαι. Το θέμα βρίσκεται σε ότι ανέφερα στην δημοσίευση μου και όχι σε τέτοιες λεπτομέρειες. Εσύ από το opensuse τι έχεις να μας πεις?πως τα πηγαίνει τώρα τελευταία με τα bugs?

 

 

 

αν δοκίμαζα και bsd θα το ανέφερα! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς?ότι δεν το δοκίμασα?μια χαρά σε desktop το έβαλα με έτοιμο gnome ξαναλέω.

2009 κάτι από ότι θυμαμαι. Το θέμα βρίσκεται σε ότι ανέφερα στην δημοσίευση μου και όχι σε τέτοιες λεπτομέρειες. Εσύ από το opensuse τι έχεις να μας πεις?πως τα πηγαίνει τώρα τελευταία με τα bugs?

Ηρέμησε:-)

Απλώς είπα ότι το target group δεν είναι η desktop χρήση όπως σε πολλές διανομές GNU/Linux.Και εγώ το δοκίμασα και δεν μου άφησε καλή εντύπωση.

 

Το openSUSE το επέλεξα κυρίως λόγω της ποιότητας.8 μήνες κύκλος ανάπτυξης,μεγάλη ιστορία και κοινότητα,η Novell από πίσω.Κάθε έκδοση γίνεται καλύτερη,σε αντίθεση με του Ubuntu,που στην έκδοση 10.04 με απογοήτευσε.Από bugs,σε συνηθισμένη desktop χρήση,δεν είδα κανένα σημαντικό μέχρι τώρα(απέδωσε η οκτάμηνη ανάπτυξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι περιβάλλον τρέχεις?όταν λες τίποτα σημαντικό?δηλαδή τι προβληματάκια είχες?

Και KDE και GNOME (σε ξεχωριστούς υπολογιστές).Στο KDE κράσαρε το Kaffeine μερικές φορές.Το αντικατέστησα με το VLC και όλα καλά.

Στο GNOME κανένα πρόβλημα.

Και στα δύο όταν πατάω ματαίωση στο YaST μερικές φορές όταν εγκαθιστώ ένα πρόγραμμα κολλάει λίγο άλλα μετά όλα καλά.

Ένα ψιλοπροβληματάκι με τον ήχο που είχα στην 11.2,στην 11.3 λύθηκε.

Το openSUSE λόγω της 8μηνης ανάπτυξης κάθε έκδοσης είναι πολύ σταθερό γενικά,μη μένοντας όμως πίσω και ενσωματώνοντας νέα χαρακτηριστικά και καινοτομίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιοτική πλέον διαφορά (μέσα σε τόσο λίγο καιρό) των χρηστών linux είναι χαώδης. και μια απλή βόλτα σε forums είναι η απόλυτη απόδειξη.

 

Πριν από κάποια χρόνια ... στα φόρουμς είχαν κατά μέσω όρο πολύ ανώτερω επίπεδο θεμάτων από ότι το σημερινό. Ο χρήστης ενδιαφερόταν έψαχνε και ήταν διατεθιιμένος να μπει στα βαθιά του λειτουργικού του και ίσως και να προσφέρει σε αυτό. Τώρα,,,,,, μην αρχίσω καλύτερα.

 

Παράλληλα .... αρκετοί από εμάς αλλάζουμε μεγαλώνοντας. Προσωπικά ούτε το χρόνο έχω ούτε τη διάθεση να τρέχω πίσω από κάθε βλακεία., ασυμβατότητα, βιασύνη, bug κτλ.

 

Πλέον θέλω ...απλά να δουλεύει κάτι, γιατί οταν πάω σπίτι ο μόνος λόγος που θα κάτσω στον υπολογιστή (debian και windows 7) είναι για χαλάρωση ... καμιά ταινία, κάνα παιχνιδάκι κτλ.

 

Αυτά.... τα οποία είναι βέβαια αποκλειστικά προσωπικές απόψεις.

παιδια πραγματικα δεν μπορω να ακουω τετοια σχολια ετσι?

 

το τελευταιο διαστημα υπαρχει πολυ μεγαλυτερος αριθμος χρηστων linux ειτε μονιμων ειτε αυτοι που πειραματιζονται ακομη...

ειναι δυνατον τοτε με τη μεγαλυτερη διαδοση του linux, να μην υπαρχουν νεοι χρηστες οι οποιοι με την σειρα τους θα εχουν "χαζες" για εσας τους παλιους αποριες?

 

οι "παλιοι" οταν ξεκιναγατε ηταν οι γνωσεις μεσα σας εμφυτες?

 

αυτοι που σημερα κανουν τις παιδικες αυτες ερωτησεις, θα ειναι οι αυριανοι developers, και αυτοι που θα απαντανε στις μελλοντικες παιδικες ερωτησεις

 

απο τη μια θελετε διαδοση και ισχυροποιηση του linux απο την αλλη νοσταλγειτε εποχες οπου ησασταν 10 νοματαιοι

 

σκεφτειτε λιγο πιο ρεαλιστικα

 

ευχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...