Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση σε CD?


Jimmy2210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ έψαξα πολύ το θεματάκι σήμερα και ήθελα να ρωτησω αν κάποιος από εσάς έχει χρησημοποιήσει ποτέ εκτυπωτή απευθευθείας πάνω σε CD. Αν ναι με ποιον εκτυπωτή?

Σημ. Δε θέλω ετικέτες ή μαρκαδόρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Canon iP4600.Έχει ειδικό tray που βάζεις πάνω ένα printable CD και το τυπώνεις.Είναι κορυφαίος εκτυπωτής και πάμφθηνος ΑΛΛΑ μέχρι να καταφέρεις να κεντράρεις σωστά το CD που θες να τυπώσεις θα σου σπάσουν τα νεύρα.Τουλάχιστον εμένα μου τα έσπασε...Βέβαια μετά κρατάς τις ρυθμίσεις και δεν χρειάζεται πάλι να τυπώσεις δοκιμαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Canon iP4600.Έχει ειδικό tray που βάζεις πάνω ένα printable CD και το τυπώνεις.Είναι κορυφαίος εκτυπωτής και πάμφθηνος ΑΛΛΑ μέχρι να καταφέρεις να κεντράρεις σωστά το CD που θες να τυπώσεις θα σου σπάσουν τα νεύρα.Τουλάχιστον εμένα μου τα έσπασε...Βέβαια μετά κρατάς τις ρυθμίσεις και δεν χρειάζεται πάλι να τυπώσεις δοκιμαστικά

 

Ευχαριστώ tarantules, αλλά θέλω να σου κάνω μια ερώτηση, επειδή είδα ότι χρειάζεται 5 μελάνια. πόσο γρήγορα αναλώνονται γιατί είναι και λίγο ακριβούτσικα. Α, και κάτι ακόμα πιστέυεις ότι ο Canon Pixma ip4700 είναι καλύτερος; Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ετσι, ολοι οι iP4xxx τυπωνουν και σε cd.

Το ιδιο και το 4200 μου.

 

Απλα θα χρειαστεις printable cd. Αυτα εχουν την υφη χαρτιου απο τη μια πλευρα.

 

Οι ip4xxx εχουν τον ιδιο μηχανισμο, το design αλλαζει μονο. Ισαξιοι ειναι. Ναι τα μελανια παντα ειναι ακριβα. Μπορεις να βαζεις αναγομωμενα με τη μιση τιμη. Εγω το κανω απο το 2007 και ακομα δεν εχει βουλωσει τιποτα... Μια χαρα τυπωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ tarantules, αλλά θέλω να σου κάνω μια ερώτηση, επειδή είδα ότι χρειάζεται 5 μελάνια. πόσο γρήγορα αναλώνονται γιατί είναι και λίγο ακριβούτσικα. Α, και κάτι ακόμα πιστέυεις ότι ο Canon Pixma ip4700 είναι καλύτερος; Περιμένω τις απαντήσεις σας.

 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερος από τον δικό μου αλλά σίγουρα όποιον και να πάρεις της σειράς αυτής θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος.

Το δικο μου μοντέλο θυμάμαι οτι το μόνο αρνητικό ήταν οτι είχε χαμηλές ταχύτητες εκτύπωσης (σε σχέση με άλλα μοντέλα).Πάντως εγώ μια χαρά γρήγορα τύπωνα.Δεν είμαι φανατικός στις εκτυπώσεις.Απλά όποτε τύχει και μην φανταστείς τίποτα τρελές εκτυπώσεις.Τώρα από κατανάλωση στις αρχές που τον πρωτοπήρα είχα αλλάξε σε λογικά πλαίσια αρκετά μελάνια αλλά βέβαια είχα ξεσκιστεί να τυπώνω κιόλας.Σε λογικά πλαίσια αν τυπώνεις είναι οικονομικός.

Αν σκεφτείς οτι ο προηγούμενος που είχα είχε μια τρίχρωμη και μια μαύρη,την τρίχρωμη όποτε τελείωνε 1 από τα 3 χρώματα πεταγόταν ολόκληρη ασχέτως εαν τα άλλα χρώματα δεν είχαν καταναλωθεί.Οπότε σε βάθος χρόνου ο canon έρχεται πολύ πιο οικονομικός από κάποιον που έχει μόνο 2 cartrige (3χρωμη και μαύρη).

Σαν πρόγραμμα για εκτυπώσεις χρησιμοποιώ το Acoustica CD Label Maker όπως είπε και κάποιος φίλος από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας. Ένα πράγμα που παρατήρησα είναι ότι αρκετά μποντέλα απο αυτά που εκτυπώνουν cd/dvd έχουν αποσυρθεί. Ξέρει κανείς γιατί????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ την ψάχνω για εκτύπωση σε dvd και όντως πολλά μοντέλα δεν υπάρχουν πουθενά αλλά παρατήρησα ότι στα dvd dl (μόνο αυτά με ενδιαφέρουν) δεν κυκλοφορούν πολλά όπως κυκλοφορούσαν.

Σκέφτομαι μήπως μέσα στη διετία ξέβαψαν τα cd και τα πήρε πρέφα ο κόσμος ότι δεν τραβάει η δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν epson stylus photo rx585 και είμαι πολύ ευχαριστημένος τυπώνω γρήγορα και εύκολα πάνω στα cd ή dvd κι έχει 6 μελάνια.Ξέχασα να πω οτι είναι πολυμηχάνημα και όχι σκέτος εκτυπωτής.

 

efo355 όχι δεν ξεθωριάζουν οι εκτυπώσεις αν και δεν τα χρησιμοποιώ συχνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν epson stylus photo rx585 και είμαι πολύ ευχαριστημένος τυπώνω γρήγορα και εύκολα πάνω στα cd ή dvd κι έχει 6 μελάνια.Ξέχασα να πω οτι είναι πολυμηχάνημα και όχι σκέτος εκτυπωτής.

 

efo355 όχι δεν ξεθωριάζουν οι εκτυπώσεις αν και δεν τα χρησιμοποιώ συχνά

 

:-) Καλό αυτό μιας και μάλλον θα αγοράσω, αλλά λέω να πάω σε canon γιατί τους συστήνουν σε πολλά φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon ip4200 κι από μένα. Τον έχω αρκετά χρόνια, από τότε που πρωτοβγήκε, και φτου φτου σκύλος....

 

Το μόνο του μικρό προβληματάκι είναι ότι πρέπει να ευθυγραμμίσεις το tray με το χέρι και αν δεν το ευθυγραμμίσεις ακριβώς, δεν το παίρνει και σε παιδεύει λίγο μέχρι να τα καταφέρεις.

 

Παρεμπιπτόντως, αντιπαθώ το software της canon για εκτύπωση σε cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...