Προς το περιεχόμενο

πως να τρεξω παιχνιδια των windows στα linux


nikolas_14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι νεος στα linux (ubuntu)και θελω να τρεξω κατι παιχνιδια που εχω...οπως το cod 4.

Το ετρεξα μεσο του wine αλλα μου ελεγε οτι ειπαρχει προβλημα με το directx......καμια βοηθια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εχω δει πολλους να παιζουν παιχνιδια των windows στα linux....αλλα δν 3ερω πως το κανανε και αν εχουν χρισημοποιησει αλλο προγραμμα αντι του directx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

??????????????????????????

 

---------- Προσθήκη στις 23:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:45 ----------

 

το θεμα ειναι οτι εχω προβλημα με το directx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
[...]τα linux [...]

το linux

 

[...]στα linux[...]

στο Linux.

 

Μπορεις καποια να τα τρεξεις μεσω emulator των windows στΟ linux, αλλα γιατι να μη βαλεις απλα dualboot windows/linux, και να παιζεις στα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το linux

 

 

στο Linux.

 

Μπορεις καποια να τα τρεξεις μεσω emulator των windows στΟ linux, αλλα γιατι να μη βαλεις απλα dualboot windows/linux, και να παιζεις στα windows;

 

γιατι τα windows δεν διαβαζουν τους σκληρους......αλλιως θα το ειχα κανει ιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.diskinternals.com/linux-reader/

 

και για να τρέξεις κάτι ακολουθείς τις οδηγίες από τα how to του wine κατά γράμμα

opengl...δεν υπάρχει directx...δεν έκανες τις απαραίτητες ρυθμίσεις (βλέπε winetricks κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να μεινεις με dual boot οπως κανει ολος ο λογικος κοσμος.

 

Το να πεις "να, καταφερα να τρεξω το Χ προγραμμα/παιχνιδι με το wine" δεν ειναι τιποτε αλλο απο επιδειξη. Σε windows θα ετρεχε πολυ καλυτερα, αξιοποιώντας στο επακρο ολο το hardware σου.

 

Και για του λογου το αληθες

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3101178&postcount=168

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ετοιμάζομαι και γω να εγκαταστήσω Ubuntu ως βασικό λειτουργικό στον κύριο υπολογιστή μου, αναρωτιόμουν τι θα κάνω με τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που χρειάζονται windows.

Για τα παιχνίδια (που δεν παίζω και πολύ συχνά) η λύση του dual boot είναι αναπόφευκτη, αλλά για τις εφαρμογές τι προτείνετε; Το wine δεν νομίζω ότι είναι λύση, αρκετές εφαρμογές υπολειτουργούν. Πχ δοκίμασα τις προάλλες το ελληνικό Office 2007 μέσω wine 1.3, αλλά και πάλι οι ελληνικές γραμματοσειρές ήταν άθλιες... Και κακά τα ψέματα το openoffice έχει πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσει το microsoft office σε δυνατότητες (ειδικά το excel). Ακόμα πρέπει να χρησιμοποιώ το Autocad, αλλά κυρίως για 2D.

Για τα παραπάνω τι προτείνετε; Καλύτερα δεν θα ήταν να κάνω μια εικονική μηχανή με winXP μέσα στο linux για να τα έχω άμεσα διαθέσιμα; Ή τζάμπα κόπος και θα ήταν καλύτερο να bootάρω στα κανονικά Windows; Θα είναι υπερβολή να έχω και τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ετοιμάζομαι και γω να εγκαταστήσω Ubuntu ως βασικό λειτουργικό στον κύριο υπολογιστή μου, αναρωτιόμουν τι θα κάνω με τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που χρειάζονται windows.

Για τα παιχνίδια (που δεν παίζω και πολύ συχνά) η λύση του dual boot είναι αναπόφευκτη, αλλά για τις εφαρμογές τι προτείνετε; Το wine δεν νομίζω ότι είναι λύση, αρκετές εφαρμογές υπολειτουργούν. Πχ δοκίμασα τις προάλλες το ελληνικό Office 2007 μέσω wine 1.3, αλλά και πάλι οι ελληνικές γραμματοσειρές ήταν άθλιες... Και κακά τα ψέματα το openoffice έχει πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσει το microsoft office σε δυνατότητες (ειδικά το excel). Ακόμα πρέπει να χρησιμοποιώ το Autocad, αλλά κυρίως για 2D.

Για τα παραπάνω τι προτείνετε; Καλύτερα δεν θα ήταν να κάνω μια εικονική μηχανή με winXP μέσα στο linux για να τα έχω άμεσα διαθέσιμα; Ή τζάμπα κόπος και θα ήταν καλύτερο να bootάρω στα κανονικά Windows; Θα είναι υπερβολή να έχω και τα δύο;

 

Οταν θες παιγνιδια (που δεν τρεχουν σε linux), οταν θες office (που δεν τρεχει σε linux), οταν αυριο μπορει να θες καποια αλλα προγραμματα (που δεν τρεχουν σε linux), για ποιο ακριβως λογο το θες το linux; Θα καθεσαι πχ 5 ωρες μπροστα στο pc, θα εχεις αναγκη να χρησιμοποιησεις windows 4 ή 4,5 ωρες (για τα συγκεκριμενα προγραμματα -παιγνιδια) και θα γυρνας μετα σε linyx το ερπομενο μισαωρο για να μπεις στο ιντερνετ και να νιωσεις κι εσυ την ελευθερια του linux...

Δε στη λεω απο κακο, αλλα αφου εχεις αλλες αναγκες κατσε εκει στα παραθυρακια του Βασιλακη, δεν ειναι για μας αυτα. Στο λεω καθαρα απο προσωπικη εμπειρια, το εχω κανει αρκετες φορες, και τελικα κατεληξα να διαγραψω το δισκο του linux γιατι απλα καταλαβα οτι ειχα κανα μηνα να μπω και μου επιανε τζαμπα χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, για να πω την αλήθεια, έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να φύγω από τα windows, απλά τις άλλες φορές το linux το είχα ως δεύτερο λειτουργικό που όπως είναι λογικό δεν θα χρησιμοποιούσα και πολύ...

Απλά έλεγα τώρα που το linux αρχίζει να γίνεται πιο ευρέως γνωστό να του δώσω άλλη μια ευκαιρία και για να το κάνω αυτό, αξίζει να μπει αρχικά ως βασικό λειτουργικό και βλέπουμε... Δεν είπα ότι θα χρειάζομαι όλες τις σύνθετες λειτουργίες του office σε καθημερινή βάση, απλά μπορεί να χρειαστεί σε κάποια φάση και θα είναι καλό να το έχω... Κυρίως για internet browsing το χρησιμοποιώ...

Το linux πάντως αν κάποιος αποφασίσει να το μάθει πιστεύω ότι είναι πιο προσαρμόσιμο και ασφαλές, ακόμα και αν αρχίζουν και εμφανίζονται σιγά σιγά ιοί και για το linux ακόμα και σε πακέτα με θέματα (άρα θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί μην πέσουμε σε κάποιον ιό καθώς προσπαθούμε να αλλάξουμε το σύστημά μας). Το σίγουρο είναι ότι μόνο καλό θα κάνει αν ενδυναμωθούν τα ελεύθερα λειτουργικά...

Οπότε δεν έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να επιστρέψω πάλι στα windows, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να ακούσω γνώμες και από άτομα που τόσο καιρό επιβιώνουν κάπου ανάμεσα στους δύο κόσμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ετοιμάζομαι και γω να εγκαταστήσω Ubuntu ως βασικό λειτουργικό στον κύριο υπολογιστή μου, αναρωτιόμουν τι θα κάνω με τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που χρειάζονται windows.

Για τα παιχνίδια (που δεν παίζω και πολύ συχνά) η λύση του dual boot είναι αναπόφευκτη, αλλά για τις εφαρμογές τι προτείνετε; Το wine δεν νομίζω ότι είναι λύση, αρκετές εφαρμογές υπολειτουργούν. Πχ δοκίμασα τις προάλλες το ελληνικό Office 2007 μέσω wine 1.3, αλλά και πάλι οι ελληνικές γραμματοσειρές ήταν άθλιες... Και κακά τα ψέματα το openoffice έχει πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσει το microsoft office σε δυνατότητες (ειδικά το excel). Ακόμα πρέπει να χρησιμοποιώ το Autocad, αλλά κυρίως για 2D.

Για τα παραπάνω τι προτείνετε; Καλύτερα δεν θα ήταν να κάνω μια εικονική μηχανή με winXP μέσα στο linux για να τα έχω άμεσα διαθέσιμα; Ή τζάμπα κόπος και θα ήταν καλύτερο να bootάρω στα κανονικά Windows; Θα είναι υπερβολή να έχω και τα δύο;

 

Στο παραπανω κειμενο λες οτι το Linux δεν σε καλυπτει πληρως. Σε αυτην την περιπτωση παραμενεις στα windows μονιμα. Τωρα αν θες να εχεις dual boot ή να τα τρεχεις σε εικονικη μηχανη αυτο δικο σου θεμα. Για μενα το dual boot αν και φαινεται καλη λυση θεωρητικα, δεν βολευει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...