Προς το περιεχόμενο

επιλογή laptop για Linux


thanantypas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να αγορασώ ενα laptop και έχω σκοπό να του βάλω Linux(ubuntu) πάνω. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτο?δηλ να μην μπορώ να βρω drivers κλπ. Το ubuntu μπορεί να τρέξει σε οποιοδήποτε laptop?:rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον και με ati νομιζω οτι αρχιζουν να ξεπερνιουνται τα οποια προβληματα υπηρχαν στο παρελθον...

 

δηλαδή και τα linux θα υποστηρίζου της ati?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που μπορεί να σου τη φέρουν είναι οι κάρτες δικτύου και ασύρματες κάρτες. Πιο σπάνια κάρτες ήχου (αν και όλες οι onboard πρέπει να έχουν περαστεί πλέον στο alsa project).

Δυο λύσεις έχεις:

- Παίρνεις μαζί σου live στικάκι και δοκιμάζεις, όπως είπε κι ο paschalis.m.

- Ψάχνεις στο google για το όνομα του λαπτοπ συν τη λέξη ubuntu από δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι αλλά είχα ακούσει οτι τα linux δεν υποστηρίζουν της ati στης παλιές version

Οχι,τις υποστηρίζει και μάλιστα με open source driver.

 

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα Ati λόγω του open source driver(της Nvidia είναι proprietary).Αλλά και στις δυο περιπτώσεις το GNU/Linux τρέχει πολύ καλά σε όλες τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,τις υποστηρίζει και μάλιστα με open source driver.

 

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα Ati λόγω του open source driver(της Nvidia είναι proprietary).Αλλά και στις δυο περιπτώσεις το GNU/Linux τρέχει πολύ καλά σε όλες τις κάρτες.

 

οκ μάλλον αυτός που μου το είπε δεν γνώριζε και πολλά πάνω στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή οι intel/nvidia (πλην κάποιων ολοκαίνουργιων μοντέλων) δουλεύουν απροβλημάτιστα. Δεν ισχύει το ίδιο με τις ati (ιδίως τις νεότερες) αν και έχουν γίνει πολλά βήματα μπροστά.

Την έχω πατήσει άσχημα με την ati και ειλικρινά αν μπορείς πάρε με nvidia/intel. Δεν αξίζει η ταλαιπορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονόδρομος =nvidia

πολύ μπροστά βλέπε vdpau

αν και η εμπειρία μου σε άτι είναι μόνο ένα μηχάνημα(όποιοι μου έλεγαν να τους βάλω Λίνουξ και είχαν άτι έτρωγαν πόρτα) θα βαρεθείς να ψάχνεις πως λύνονται τα παγώματα , πως αποκτάς 3d πως βάζεις και βγάζεις οδηγούς σε κάθε αναβάθμιση του πυρήνα του Λίνουξ κα.(διορθώστε με αν έχω λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν παίρνεις αυτό είναι καλή περίπτωση (με suse όμως προεγκατεστημένα)

 

http://www.notebooksbilliger.de/notebooks/hpcompaq/preis+knaller/hp+625+businessbook+ws834ea

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονόδρομος =nvidia

πολύ μπροστά βλέπε vdpau

αν και η εμπειρία μου σε άτι είναι μόνο ένα μηχάνημα(όποιοι μου έλεγαν να τους βάλω Λίνουξ και είχαν άτι έτρωγαν πόρτα) θα βαρεθείς να ψάχνεις πως λύνονται τα παγώματα , πως αποκτάς 3d πως βάζεις και βγάζεις οδηγούς σε κάθε αναβάθμιση του πυρήνα του Λίνουξ κα.(διορθώστε με αν έχω λάθος).

 

σε αυτο που λες μπορει να κανει dual boot τα linux & τα windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...