Προς το περιεχόμενο

Σχολια μου για ubuntu


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λεω συντροφοι να πεσει η microsoft αλλα και τα ubuntu δεν μου τα λενε καλα...

 

συντρόφοι; δέν κάνουμε πολιτική. και τι εννοείς να πέσει η MIcrosoft; όπως λέμε κάτω η χούντα; δέν είναι δικτατορία, έχεις επιλογή να βάλεις όποιο λειτουργικό σύστημα θέλεις.

 

Συνεχως ανοιγμα κονσολας και googlarisma για δικαιωματα φακελων και δεν συμαζευετε ( ναουμ ).

 

Αυτό δεν μου έχει τύχει ποτέ σε καμία διανομή GNU/Linux έκτος όταν γίνεται hacking στα αρχεία.

 

Επισης απο την στιγμη που περασα τα ubuntu εχω ξεχασει το wirelless του router μου.Ευχρηστια των windows λοιπον καθως χακερ δεν εχω σκοπο να γινω χρησιμοποιωντας ubuntu.

 

Το Ubuntu. Η έννοια του χάκερ δέν έχει να κάνει με το περίπλοκο και το δύσκολο. Αντίθετα έχει να κάνει με την εξυπνάδα. Ξέχνα αυτά που βλέπεις στην TV.

 

--

 

http://www.elementary-project.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ναι σε κανονικά παιδιά αλλά κάθε φορά που βούλιαζαν τα τραβούσα έξω!(βλέπε wiki,forum!)Μα δεν είπα ότι μαθαίνουν με την πρώτη βουτιά! :)

 

Α οκ αν αναλαμβάνεις προσωπικά να επιτηρείς και να ξελασπώνεις όλους όσους ακολουθούν τη διανομή σου τότε κανένα πρόβλημα. Εγώ προτιμώ να έχουν και από αλλού βοήθεια (σωσίβια, βοηθητικές ρόδες, jockey-gtk, να μη χρειάζεται compile κτλ) ώστε να μπορούν να μάθουν μόνοι τους χωρίς να χρειάζεται να τους τραβάω έξω από το νερό σε κάθε βουτιά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Δίνεις ένα 150άρι ευρώ και αγοράζεις τα windows, σκέτα χωρίς κανένα επιπλέον λογισμικό.

Μετά δίνεις καμμιά 300αριά ευρώ για να αγοράσεις τα βασικά... office, antivirus κλπ.

 

Οταν κολλήσεις κάποιον ιό στα windows δεν θα ψάξεις στο google για βοήθεια;

Μην μου πεις ότι με τα windows δεν χρειάστηκες ποτέ βοήθεια ή troubleshooting ή οτί δεν έχεις περάσεις άπειρες ώρες λύνοντας προβλήματα...

 

Οσον αφορά το ασύρματο δίκτυο... όταν αγοράζεις μια κάρτα βλέπεις αν είναι συμβατή με linux. Οι περισσότερες είναι συμβατές... όχι όλες όμως.

 

Αυτό δεν είναι 100% ευθύνη του ubuntu... άλλωστε κανονικά αυτός που πρέπει να γράφει τους drivers πρέπει να είναι η ίδια εταιρία που παράγει το hardware και όχι οι προγραμματιστές του ubuntu.

 

Παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετές συσκευές που είναι plug-n-play στα ubuntu και δεν χρειάζεται καν να περάσεις λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω το ubuntu περιπου κανα 3μηνο ως βασικο λειτουργικο... οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη, γιατι δεν το εχω ψαξει και παρα πολυ, εντουτοις ομως, μπορω να πω οτι για εναν απλο χρηστη, ειναι μια χαρα.

 

Μου αρεσει που ειναι πιο ελαφρυ και πιο γρηγορο απο τα windows κι επιτελους μπορω να εχω ανοιχτα ενα καρο προγραμματα χωρις προβληματα. Σε αυτα συμπεριλαμβανεται και η καρτα τηλεορασης, οπου δεν υπαρχαν drivers για windows 7 και την ειχα στο συρταρι, τωρα οχι μονο παιζει, αλλα τρεχω κι αλλα προγραμματα παρεα, κατι που ηταν απαγορευτικο στα winxp.

 

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν μπορω να εκτυπωσω, παροτι ο εκτυπωτης ειναι ορατος απο το ubuntu, αλλα κατι τρεχει με το ρημαδι το cups της apple και δεν προχωραει η εκτυπωση.

 

Κατα τα αλλα, την κονσολα δεν την εχω πολυχρησιμοποιησει, την αποφευγω οσο μπορω, αλλα αν δεν μπορω να κανω αλλιως, οκ κανενα προβλημα, θα βρω ακριβως τι πρεπει να γραψω, ωστε μην κανω καμμια χαζομαρα (συνηθως κανω copy & paste) γιατι δεν ειμαι και τοσο εξοικειωμενος με το ubuntu ωστε να το διορθωσω μετα και ολα καλως. Σαν το dos ειναι περιπου... δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο, απλα εχει διαφορετικες εντολες.

 

Κατα τα αλλα κανω μια χαρα την δουλεια μου, κι επισης ενα αλλο καλο ειναι οτι περνοντας τα scripts στον nautilus με ενα δεξι κλικ κανεις οτι θελεις στο αρχειο... πχ resize pictures, convert videos κτλ κτλ που με τα windows θα ηθελες για καθε μια ενεργεια και ενα διαφορετικο προγραμμα.

 

Επισης το αλλο καλο ειναι οτι δεν θες antivirus, antispyware, κι ολα αυτα τα συναφη προγραμματα που τρεχουν ολη την ωρα και κανοιυν πιο αργο το pc.

 

Αλλα το βασικοτερο χαρακτηριστικο για μενα ειναι η προσθαφαιρεση προγραμματων (synaptic)... μαγευτηκα, οταν ειδα οτι βαζει οτι χρειαζεται και βγαζει αντιστοιχα οτι πρεπει και δεν σου ζηταει οτι το ταδε dll χρησιμοποιειται κι απο αλλο προγραμμα αλλα μπορεις να το σβησεις κτλ κτλ ουτε εχει να κανεις με το registry ... ειναι μαγεια.

 

Απλα οπως ειπωθηκε πολυ σωστα και πιο πριν, πρεπει να αφιερωσεις λιγο χρονο για να τα μαθεις... μη μου πεις οτι οταν εβαλες για πρωτη φορα τα windows και περασες απο την εποχη του dos ή των win 3.1 στα win 95 ή απο τα xp στα vista/7 που εχουν καποιες μικροδιαφορες... δεν αφιερωσες χρονο να σεταρεις το pc ή δεν ανετρεξες καπου για βοηθεια... μην ειμαστε αδικοι...

 

Οσων αφορα τις αλλες διανομες, δεν εχω δοκιμασει καμμια, εβαλα για 4 ημερες το kubuntu, για να δω το kde, αλλα δεν μου αρεσε, το βρηκα πολυ πεπιεσμενο οσων αφορα τις ρυθμισεις και το γραφικο του περιβαλλον που θυμιζε windows... οποτε το εσβησα, με το mint δεν μπηκα καν στον κοπο, γιατι ηταν κι αυτο σαν τα windows με αλλα χρωματα. Μονο ο konqueror μου αρεσε υπερβολικα, επειδη ηταν και file manager μαζι αλλα δεν μπορεσα να περασω το flash κι ετσι εμεινα με τον firefox.

 

Αυτα ειναι τα πρωτα σχολια μου για το ubuntu, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης... κι ελιπζω στην επομενη εκδοση την 10.10 να μπορω να εκτυπωνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Δίνεις ένα 150άρι ευρώ και αγοράζεις τα windows, σκέτα χωρίς κανένα επιπλέον λογισμικό.

Μετά δίνεις καμμιά 300αριά ευρώ για να αγοράσεις τα βασικά... office, antivirus κλπ.

 

100 euro και όχι 150

http://ermisp.gr/windows-7-home-premium-greek-32-bit.html

 

υπάρχει και openoffice για windows

free antivirus,firewalls (avira,avg,avast,comodo,zone alarm) + χιλιάδες ακόμα

 

βασικά υπάρχουν για όλες τις κατηγορίες χιλιάδες freeware αλλά και opensource

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το distro flame που ξεσπά, κάθε φορά που ένας χρήστης θα εκφράσει την απορία του (ή τον προβληματισμό του, όπως στην περίπτωση αυτή) για κάποια binary διανομή.

Όταν ξεκίνησα με το Linux, χρησιμοποίησα Mint, Ubuntu Ultimate (το κρατάω ακόμα σε ένα PC μου), Suse, Geubuntu, Fluxbuntu, Elive, Sabayon και εδώ και μισό χρόνο έχω περάσει σε Gentoo, Funtoo, ενώ δοκίμασα και το Arch-based FaunOS (δυστυχώς δεν μπόρεσα να το συντηρήσω, αφού δεν έπαιρνε αναβαθμίσεις).

Και ρωτάω: ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ; Ήμουν αφελής και ηλίθιος όταν χρησιμοποιούσα τις παραπάνω διανομές και έγινα μάγκας με το Gentoo;

Δεν σοβαρευόμαστε λιγάκι; Το ζητούμενο είναι να γνωρίσει ο κόσμος το LINUX και όχι την διανομή μας! Άπαξ και γίνει αυτό, ο καθένας θα βρει τον δρόμο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...