Προς το περιεχόμενο

Σχολια μου για ubuntu


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ είμαι υπέρ της σκληρής εκμάθησης :) που στην πρώτη επαφή με το νερό πετάμε ένα παιδί όπου δεν πατάει και του λέμε κολύμπα τώρα...αλλιώς....τι καλά που μαθαίνουν όλα τα παιδάκια έτσι..

 

εκτός θέματος

εντός θέματος Debian(μια χαρά είναι για έναν αρχάριο με λίγη όρεξη και λίγο ελεύθερο χρόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πάντως ενώ από τη μία έχω πάθει πλάκα με την ευχρηστία και την ταχύτητα του τελευταίου Ubuntu 10.04, άλλο τόσο πλάκα έχω πάθει με κάτι ΧΟΝΤΡΑ bug όπως όταν βγάζω την πρίζα του laptop και με τη μπαταρία στο 100% μου λέει θα κλείσει σύντομα και κάτι τέτοια τραγελαφικά που είδα ότι τα συνάντησαν κι άλλοι, ή το καλύτερο που στα καλά καθούμενα κρεμάει το γραφικό περιβάλλον και μόνο το ποντίκι κουνιέται....

Πέραν αυτών το ubuntu είναι απίστευτα αυτοματοποιημένο και συμφωνώ ότι μόνο καλό μπορεί να είναι αυτό για τον απλό χρήστη των Windows που θέλει να μεταβεί. Να μην ήταν και εις βάρος της ποιότητας η απλοποίηση, καλά θα ταν.

Πάω να συνεχίσω το openBVE τώρα, την έχω καταβρεί μ'αυτό:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@offtopic

Οι διανομές arch , slackware , gentoo με αυτή την σειρά θέλουν χρόνο εκμάθησης και compile που λίγοι μπορούν να διαθέσουν.Το ubuntu , fedora , mandriva και γενικότερα οι λεγόμενες user friendly διανομές μπορούν να κερδίσουν τον χρήστη windows. Το λέω αυτό γιατί αν κάποιος παραξενεύεται με το ubuntu δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει αν αρχίσει τα compile ή αρχίσει να μπάινει περίσσότερο σε κονσόλα απο ότι σε γραφικό περιβάλλον.

 

Η ενασχόληση με αυτές τις διανομές είναι καθαρά μεράκι του χρήστη που ξέρει τι είναι το GNU/Linux και θέλει πραγματικά να μάθει περισσότερα πράγματα για αυτό. Και με το ubuntu μπορεί να μάθει αλλά στις άλλες διανομές θα έχει την πραγματική χαρά ότι θα στήσει αυτό που γουστάρει προσθέτωντας στο OS Puzzle . Ποτέ δεν προτείνω γενικότερα αυτές τις διανομές. Έτσι και αλλιώς αυτός που θα αγαπήσει το linux θα στραφεί σύντομα προς μία απο αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολυμβητής ρηχών νερών δεν υφίσταται .

 

Αλλο κολυμβητης ομως και αλλο ξερω κολυμπι ;):P

 

---------- Προσθήκη στις 01:31 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:30 ----------

 

εγώ είμαι υπέρ της σκληρής εκμάθησης :) που στην πρώτη επαφή με το νερό πετάμε ένα παιδί όπου δεν πατάει και του λέμε κολύμπα τώρα...αλλιώς....τι καλά που μαθαίνουν όλα τα παιδάκια έτσι..

 

 

καποια θα μαθουν αλλα και καποια θα πνιγουνε

 

Ναι αν καποιος εχει τη θεληση θα μαθει σε οποια διανομη και να τον βαλεις. Αλλα μην εχεις και την απαιτηση να πεσουν ολοι στα βαθια. Οπως επισης και οποιος εχει τη θεληση και με Ubuntu να αρχισει θα παει και σε αλλη διανομη. Δουλευει και με τους δυο τροπους αυτο που θες να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@offtopic

Οι διανομές arch , slackware , gentoo με αυτή την σειρά θέλουν χρόνο εκμάθησης και compile που λίγοι μπορούν να διαθέσουν.

 

sorry αλλά λες ότι να' ναι

οι slackware και Arch είναι binary διανομές

Δεν θέλουν compile λοιπόν Και σίγουρα απαιτούν λίγο χρόνο εκμάθησης. Δεν είναι κάτι τραγικό

 

ή αρχίσει να μπάινει περίσσότερο σε κονσόλα απο ότι σε γραφικό περιβάλλον

 

ούτε αυτό ισχύει

πέρα από την εγκατάσταση που είναι χωρίς γραφικό installer, δεν χρειάζεται να βγεις εκτός γραφικού περιβάλλοντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι υπέρ της σκληρής εκμάθησης :) που στην πρώτη επαφή με το νερό πετάμε ένα παιδί όπου δεν πατάει και του λέμε κολύμπα τώρα...αλλιώς....τι καλά που μαθαίνουν όλα τα παιδάκια έτσι..

 

Το έχεις δοκιμάσει και με αληθινά παιδιά αυτό; Ή απλά το είδες στους 300; :devil: Γιατί τα δικά μου με μπρατσάκια και βατραχοπέδιλα και σωσίβιο μαζί έμαθαν να κολυμπάνε... :lol:

Και στο ποδήλατο, για 2-3 χρόνια είχαν βοηθητικές. Σιγά μην κουβαλάω 10 κιλά επιδέσμους κάθε απόγευμα από 3-4 χρονών που θα ξεκινήσουν μέχρι 5-7 που θα ωριμάσουν αρκετά για να κάνουν χωρίς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλά λες ότι να' ναι

οι slackware και Arch είναι binary διανομές

Δεν θέλουν compile λοιπόν Και σίγουρα απαιτούν λίγο χρόνο εκμάθησης. Δεν είναι κάτι τραγικό

 

ούτε αυτό ισχύει

πέρα από την εγκατάσταση που είναι χωρίς γραφικό installer, δεν χρειάζεται να βγεις εκτός γραφικού περιβάλλοντος

 

Πάμε ας πούμε στο arch που είναι πιο soft και το έχω φρέσκο. Το installation αποθαρρύνει έναν χρήστη windows. Εγώ έχοντας μόνο wireless μέχρι να καταφέρω να το στήσω κατά την εγκατάσταση ώστε να ξεκινήσω τα update απο την κονσόλα είχα ένα δύο θεματάκια με το firmware.'Αντε πες στον νεοεισερχόμενο για ifconfig , iwconfig , iwlist dhcpd και το firmware που πρέπει να βάλει κατα την εγκατάσταση.Το arch είναι rolling distro με updates που σε ενημερώνουν για νέα config αρχεία και γενικά σου δίνουν πληροφορίες για κινήσεις που ίσως πρέπει να εφαρμόσεις. Για μένα κανέναν gui δεν με εκφράζει ως package manager εκτός απο τον non-gui pacman και τον wrapper powerpill

 

ξέχασα το σημαντικότερο

 

Το official repository έχει λιγότερα packages απο πχ το ubuntu. Έψαξα πχ για κάτι απλό όπως το cairo-dock και δεν τo βρήκα. Και εδώ ερχόμαστε στην ουσία. Ναι είναι binary διανομές(μερικώς) αλλα αν δεν έχει πακεταριστεί το σύμπαν όπως στα debian δεν μπορώ να την θεωρήσω ότι είναι εξολοκλήρου binary.(Το slackware είναι μακράν πιο πίσω μάλιστα σε binary packages).Και η λύση . Το AUR με τισ συνταγές επιτυχίας του εκάστοτε μέλους του community ( να ναι καλά ) με την χρήση του yaourt , makepkg με πιθανόν πολλά να πάνε στραβά και έχοντας εμπιστοσύνη σε αυτό που δίνουν έχεις σχεδόν τα πάντα. Αλλά ακόμα ψάχνω το piece of cake για έναν αρχάριο. Εδώ με ubuntu και δυσκολέυονται για πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.το cairo-dock υπάρχει σε repository που μάλιστα είναι αρκετά δημοφιλές

2. τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι η φιλοσοφία της διανομής (πχ η μη ύπαρξη γραφικού installer, το aur, κοκ)

 

Συνεπώς η κριτική σου είναι ανεδαφική. Είναι σαν να κάνεις κριτική σε κάποιον γιατί έρχει μαύρα μαλιά και όχι καστανά. Αυτό που κάνει το Arch να ξεχωρίζει είναι αυτή του η λογική λειτουργίας. Την ώρα που κάποιος χρήστης debian, fedora ή άλλης διανομής πρέπει να παρακαλά για κάποιο διαφορετικό πακέτο ή για πακέτο με διαφορετικά use flags, ο χρήστης Arch σε 3 λεπτά μπορεί να το έχει στα χέρια του, χωρίς να φιλήσει κατουρημένες ποδιές

 

Αν κάποιος χρήστης θα το επιλέξει, θα το κάνει για αυτά τα χαρακτηριστικά του. Γιατί αυτά θέλει

Με τον τρόπο που εγώ πχ ως νουμπάς αηδίασα από τις λεγόμενες user friendly διανομές. Που προσωπικά μόνο φιλικές δεν τις βρήκα από την στιγμή που σε αυτές οι εταιρίες που τις ελέγχουν κάνουν bug fixing για τις επι πληρωμή εκδόσεις τους (SLED, RHEL). Απαιτούν δηλαδή advanced χρήστες.

 

Για να το κλείνω λοιπόν και να μην μετατραπεί σε Arch vs .....

Είναι τουλάχιστον ανακριβές αυτό που έγραψες για compile σε Arch και slackware. Είναι binary διανομές

τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.το cairo-dock υπάρχει σε repository που μάλιστα είναι αρκετά δημοφιλές

2. τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι η φιλοσοφία της διανομής (πχ η μη ύπαρξη γραφικού installer, το aur, κοκ)

 

Συνεπώς η κριτική σου είναι ανεδαφική. Είναι σαν να κάνεις κριτική σε κάποιον γιατί έρχει μαύρα μαλιά και όχι καστανά.

Με τον τρόπο που εγώ πχ ως νουμπάς αηδίασα από τις λεγόμενες user friendly διανομές. Που προσωπικά μόνο φιλικές δεν τις βρήκα από την στιγμή που σε αυτές οι εταιρίες που τις ελέγχουν κάνουν bug fixing για τις επι πληρωμή εκδόσεις τους (SLED, RHEL). Απαιτούν δηλαδή advanced χρήστες.

 

αυτό ακριβώς εννοούσα και γώ χαρά στο κουράγιο σου που το εξήγησες.Μόνο που στο θέμα της διανομής βάζω gentoo και δεν το συγκρίνω με τίποτα,Αξίζει τρελά την/τις βδομάδες προσαρμογής.

 

 

ναι σε κανονικά παιδιά αλλά κάθε φορά που βούλιαζαν τα τραβούσα έξω!(βλέπε wiki,forum!)Μα δεν είπα ότι μαθαίνουν με την πρώτη βουτιά! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.το cairo-dock υπάρχει σε repository που μάλιστα είναι αρκετά δημοφιλές

2. τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι η φιλοσοφία της διανομής (πχ η μη ύπαρξη γραφικού installer, το aur, κοκ)

 

Συνεπώς η κριτική σου είναι ανεδαφική. Είναι σαν να κάνεις κριτική σε κάποιον γιατί έρχει μαύρα μαλιά και όχι καστανά. Αυτό που κάνει το Arch να ξεχωρίζει είναι αυτή του η λογική λειτουργίας. Την ώρα που κάποιος χρήστης debian, fedora ή άλλης διανομής πρέπει να παρακαλά για κάποιο διαφορετικό πακέτο ή για πακέτο με διαφορετικά use flags, ο χρήστης Arch σε 3 λεπτά μπορεί να το έχει στα χέρια του, χωρίς να φιλήσει κατουρημένες ποδιές

 

Αν κάποιος χρήστης θα το επιλέξει, θα το κάνει για αυτά τα χαρακτηριστικά του. Γιατί αυτά θέλει

Με τον τρόπο που εγώ πχ ως νουμπάς αηδίασα από τις λεγόμενες user friendly διανομές. Που προσωπικά μόνο φιλικές δεν τις βρήκα από την στιγμή που σε αυτές οι εταιρίες που τις ελέγχουν κάνουν bug fixing για τις επι πληρωμή εκδόσεις τους (SLED, RHEL). Απαιτούν δηλαδή advanced χρήστες.

 

Για να το κλείνω λοιπόν και να μην μετατραπεί σε Arch vs .....

Είναι τουλάχιστον ανακριβές αυτό που έγραψες για compile σε Arch και slackware. Είναι binary διανομές

τέλος

 

Α και εσύ απο user friendly ξεκίνησες λοιπόν ...

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω μου φαίνεται. Μιλάμε για νεοεισερχόμενο και εκεί εστίασα. Δεν είπα ότι το arch sucks. Όσο για το binary διανομή δεν με πείθεις. Έχω σχηματίσει την άποψη μου. Άντε πάω να φτιάξω κάνα PKGBUILD.

 

Δεν διαφωνώ περι φιλοσοφίας διανομής αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι user friendly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς εννοούσα και γώ χαρά στο κουράγιο σου που το εξήγησες.Μόνο που στο θέμα της διανομής βάζω gentoo και δεν το συγκρίνω με τίποτα,Αξίζει τρελά την/τις βδομάδες προσαρμογής.

 

περί ορέξεως

Αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο aztec και προσπαθεί να καναλιζάρει τον χρήστη στα δικά του πλαίσια όμως, προβάλλοντας πάνω στον χρήστη τα δικά του θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περί ορέξεως

Αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο aztec και προσπαθεί να καναλιζάρει τον χρήστη στα δικά του πλαίσια όμως, προβάλλοντας πάνω στον χρήστη τα δικά του θέλω

 

Είσαι που είσαι fanboy και δεν βλέπεις πέρα απο την μύτη σου χαρακτηρίζεις και σε τρίτο ενικό :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και εσύ απο user friendly ξεκίνησες λοιπόν ...

 

όλοι πέσαμε θύματα αυτής της κατηγοριοποίησης

 

 

Όσο για το binary διανομή δεν με πείθεις.

 

καλά είναι σαν το gentoo

κάνεις compile το σύστημα :lol:

να να σου φύγει ο καημός λοιπόν ;)

 

Δεν διαφωνώ περι φιλοσοφίας διανομής αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι user friendly.

 

το user friendly είναι κάτι εξαιρετικά προσωπικό

Σου είπα και παραπάνω πως πχ την fedora και γω με την σειρά μου δεν την θεωρώ φιλική

Όταν την είχα είχε πχ αλληλοσυγκρουόμενα repos, πακέτα με προβλήματα αδειών δεν υπήρχαν, τουλάχιστον όχι εύκολα. Upgrade δεν γινόταν από τον package manager αλλά με το επόμενο cd εγκατάστασης, η νέα έκδοση για κανα 3μηνο τουλάχιστον ήταν γεμάτη bugs, το KDE της ζέχνει ακόμα και σήμερα.

 

---------- Προσθήκη στις 15:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:07 ----------

 

Είσαι που είσαι fanboy και δεν βλέπεις πέρα απο την μύτη σου χαρακτηρίζεις και σε τρίτο ενικό :devil:

 

fanboy είναι αυτός που λέει ψέμματα για άλλες διανομές

πχ για compile σε slackware/archlinux σε τέτοιο σημείο που τις συγκρίνει με το gentoo ;)

τόσο fanboy που το έβαλε και σαν τα μοσχάρια που τα σημαδευουν με avatar διανομής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μήν μαλώνουμε υπάρχει και η εναλλακτική <<user friendly>> sabayon :) !Τι της λείπει και δεν την έχουν φιλική?

Αν και φαίνονται εκτός θέματος δεν είναι.Με άλλα λόγια αυτά τα σχόλια λένε μην πέσετε ναι και καλά στην ύβινθο υπάρχουν πολύ καλύτερες πορτοκαλιές εκεί έξω.

Ειρήνη υμίν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fanboy είναι αυτός που λέει ψέμματα για άλλες διανομές

πχ για compile σε slackware/archlinux σε τέτοιο σημείο που τις συγκρίνει με το gentoo ;)

 

 

 

Όπως είπα στο πρώτο post τα έβαλα με την εξής σειρά και το τόνισα για αυτό διάβαζε λίγο καλύτερα

 

Arch , slackware , Gentoo

 

Όσον αφορά τα μοσχάρια ευτυχώς να λες που υπάρχουν διανομές με εταιρείες απο πίσω. Όσο για τα ψεματα κοιτάξου στον καθρέφτη καθώς δεν είπα κάτι που δεν στέκει εκτός αν το PKGBUILD σημαίνει "download your binary and run it" . Σε soft βαθμό για αυτό και είναι πρώτο στην λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...