Προς το περιεχόμενο

Σχολια μου για ubuntu


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λεω συντροφοι να πεσει η microsoft αλλα και τα ubuntu δεν μου τα λενε καλα...

 

Συνεχως ανοιγμα κονσολας και googlarisma για δικαιωματα φακελων και δεν συμαζευετε ( ναουμ ).

 

Επισης απο την στιγμη που περασα τα ubuntu εχω ξεχασει το wirelless του router μου.Ευχρηστια των windows λοιπον καθως χακερ δεν εχω σκοπο να γινω χρησιμοποιωντας ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για απλή χρήση δεν χρειάζεσαι σχεδόν ποτέ κονσόλα.

Επίσης, αν πειράζεις τα δικαιώματα των φακέλων, κάτι κάνεις λάθος.

Τέλος, αν μας πεις τί πρόβλημα έχεις με το wireless, μπορεί να το λύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι δεν σου πήρε 1 μέρα να συνηθίσεις τα Windows. (φαντάζομαι Windows95,2000, XP,Vista,7, μακρά διαδικασία). Δώσε μια ευκαιρία στο Ubuntu. Εγώ έφυγα από Windows δοκιμαστικά και δεν γύρισα πίσω ποτέ (πάνε 2 χρόνια σχεδόν...)

 

Επίσης για την κονσόλα, πραγματικά δεν χρειάζεται για τα περισσότερα. Απλά βολεύει πολύ αν ξέρεις τι κάνεις και είναι πιο γρήγορη διαδικασία από το να κάνεις πολλά clicks.

 

Για το wireless, σε όσα pc έχω δοκιμάσει, τρέχει out of the box. Γράψε τι πρόβλημα έχεις.

 

Πάντως, ακόμα και μερικό extra ψάξιμο αξίζει αν συνυπολογίσεις ότι

 

1) Κάνουν boot/shut down πολύ πιο γρήγορα

2) Είναι responsive με το που ανοίγει η οθόνη (σε αντίθεση με windows που φορτώνουν 100 προγράμματα ακόμα)

3) Εν γένει δεν χρειάζεσαι antivirus.

4) Έχεις πολλαπλά tabs στον file explorer out of the box (πάτα Ctrl+T)

5) Δεν χρειάζεται να κάνεις defrag και γενικά παραμένουν το ίδιο γρήγορα όσο περνάει ο καιρός. Σε αντίθεση με τα windows που γίνονται εμφανώς αργότερα με τον καιρό..

 

Ξέχασα ότι είναι και free, χαχα.

Και πολλά άλλα, απλά αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό, που τα καταλαβαίνει από τις πρώτες μέρες ένας μέσος χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των drivers είναι καθαρά θέμα τύχης (εκτός κι αν ξέρεις από πριν ότι θα χρησιμοποιήσεις ubuntu, οπότε ψάχνεις πριν αγοράσεις το hardware σου).

Το θέμα με το wifi, αν έπεσες σε κάρτα που δεν υποστηρίζεται λύνεται με ένα στικάκι των 15 ευρώ (δεν είναι και κάτι τραγικό, υπήρχαν εποχές που οι περισσότεροι αναβάθμιζαν σε διπύρηνα και 2GB μνήμης από μονοπύρηνα και 512ΜΒ μνήμης για να μπορέσουν να τρέξουν τα vista).

 

Για τα δικαιώματα που λες, νομίζω ήταν για κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, οπότε δεν ξέρω. Αν ήταν απλό partition μέσα στο /media ένα απλό chown -R username /media/diskos θα αρκούσε (αλλά λογικά εκεί που ήθελες δεν θα σε άφηνε να το κάνεις).

 

Την κονσόλα μην την αποπέρνεις! Εμένα με έχει βολέψει πολύ σε μερικές λειτουργίες, όπως πχ η εγκατάσταση προγραμμάτων με το apt-get.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Why Ubuntu is harder than Windows - http://is.gd/eb7Ig

 

"Χμμμ, μήπως δε χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στο μήνυμα σας ; Υπενθυμίζουμε ότι απαγορεύεται η χρήση greeklish" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω συντροφοι να πεσει η microsoft αλλα και τα ubuntu δεν μου τα λενε καλα...

 

Συνεχως ανοιγμα κονσολας και googlarisma για δικαιωματα φακελων και δεν συμαζευετε ( ναουμ ).

 

Επισης απο την στιγμη που περασα τα ubuntu εχω ξεχασει το wirelless του router μου.Ευχρηστια των windows λοιπον καθως χακερ δεν εχω σκοπο να γινω χρησιμοποιωντας ubuntu.

βιάζεσαι πολύ !

 

αφιέρωσε λίγο χρόνο στο φαινόμενο GNU/Linux

που δεν είναι μόνο ένα τζάμπα τεχνολογικό εργαλείο

ώστε ακόμα και άν δεν γίνεις hacker

να κατανοήσεις καλύτερα γιατί λέμε

ΤΟ LINUX ΖΕΙ και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει ( ναουμ )!:mrgreen:

 

καλό υπόλοιπο καλοκαιριού

 

 

η microsoft δεν είναι απαραίτητο να πέσει και να χτυπήσει άσχημα

μπορεί να κάτσει και να ξεκουραστεί !:mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GNU/Linux δεν είναι μόνο το Ubuntu

 

Για μερικούς είναι το χειρότερο παράδειγμα για το GNU/Linux.

Αν δεν σου αρέσει το Ubuntu δοκίμασε και άλλες διανομές όπως:Mandriva,openSUSE,Debian,Fedora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορεί και να αλλάξει λειτουργικό, δέν είναι ντροπή. Whatever works που λένε και στο χωρίο μου. Όχι τίποτα άλλο αλλά αυτά τα threads έχουν αρχίσει και (με) κουράζουν. Ίσως από την άλλη να γερνάω απότομα :P

Άντε και καλό καλοκαίρι σε όσους φεύγουν για διακοπές και καλό χειμώνα σε μας που μόλις επιστρέψαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εγω καινουριος ειμαι, δεν θα ελεγα οτι ειναι πιο δυσκολo απο τα windows, σιγουρα ομως διαφορετικο...

θελει λιγο χρονο να ασχοληθεις μαζι του και πιστευω αν τα καταφερεις στο τελος θα σε ανταμοιψει... :-)

 

και εγω σε γειτονικο φορουμ τους εχω πρηξει με τις ερωτησεις μου, αλλα τι να κανεις, εστι ειναι η αρχη... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tolis_01 κάνε και μια δοκιμή με τη mandriva, δες από το live cd αν σου βρίσκει τη κάρτα δικτύου. Είτε κάνε κλικ στο system tray στο εικονίδιο που είναι δύο μπλε τετράγωνα, είτε internet->network center.

Δες για επιλογή wireless.

http://www2.mandriva.com/downloads/one/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tolis_01 κάνε και μια δοκιμή με τη mandriva, δες από το live cd αν σου βρίσκει τη κάρτα δικτύου. Είτε κάνε κλικ στο system tray στο εικονίδιο που είναι δύο μπλε τετράγωνα, είτε internet->network center.

Δες για επιλογή wireless.

http://www2.mandriva.com/downloads/one/

 

Μάλλον αναφέρεσαι στον χρήστη που άνοιξε το τοπικ, δεν έχω εγώ το πρόβλημα με την κάρτα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GNU/Linux δεν είναι μόνο το Ubuntu

 

Για μερικούς είναι το χειρότερο παράδειγμα για το GNU/Linux.

Αν δεν σου αρέσει το Ubuntu δοκίμασε και άλλες διανομές όπως:Mandriva,openSUSE,Debian,Fedora.

 

είμαι ένας από αυτούς που το θεωρούν το χειρότερο παράδειγμα...και δεν φτάνει μόνο αυτό....μπροστά στην εμπορικότητα που θέλει να αποκτήσει <<χαλάει>> και λίνουξ εφαρμογές βλέπε gnome...για να γίνει τρέντυ...όσοι θέλουν να ασχοληθούν με το λίνουξ θα ασχοληθούν δεν χρειάζεται να τους εντυπωσιάσουμε...

επί του θέματος σοβαρές διανομές είναι το Gentoo πρώτο από όλα για μένα , Debian , Arch και Slackware και καλύτερα κάποιος να ξεκινήσει με μία από αυτές για να μάθει να <<κολυμπά>> . Κολυμβητής ρηχών νερών δεν υφίσταται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ένας από αυτούς που το θεωρούν το χειρότερο παράδειγμα...και δεν φτάνει μόνο αυτό....μπροστά στην εμπορικότητα που θέλει να αποκτήσει <<χαλάει>> και λίνουξ εφαρμογές βλέπε gnome...για να γίνει τρέντυ...όσοι θέλουν να ασχοληθούν με το λίνουξ θα ασχοληθούν δεν χρειάζεται να τους εντυπωσιάσουμε...

επί του θέματος σοβαρές διανομές είναι το Gentoo πρώτο από όλα για μένα , Debian , Arch και Slackware και καλύτερα κάποιος να ξεκινήσει με μία από αυτές για να μάθει να <<κολυμπά>> . Κολυμβητής ρηχών νερών δεν υφίσταται .

 

ο κολυμβητης ομως θα μαθει στα ρηχα και μετα θα παει και στα πιο βαθια αν οντως θελει να γινει καλος κολυμβητης...

ενας ο οποιος ασχολειται με μονο με windows και πεσει σε κανενα slackware θα πελαγωσει...

δεν λεω, σιγουρα απο οτι εχω διαβασει και εγω, οι διανομες που αναφερεις θυμιζουν linux απο τις παλιες ρομαντικες εποχες, ωστοσο ενας απλος χρηστης πιστευω θα τα βρει πολυ σκουρα, εκτος και αν ασχοληθει σοβαρα οπου και παλι θα του παρει πολυ χρονο...

 

το ubuntu πιστευω ειναι ενα καλο μεταβατικο σταδιο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...