Προς το περιεχόμενο

Λέω να βάλω Ubuntu.Αξίζει ?


Vasilis 07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια χαρά είναι. Απλά να βάλεις πρώτα τα xp και μετά το ubuntu, ώστε ο bootloader του ubuntu να εντοπίσει τα xp και να στα βγάζει σαν επιλογή (το αντίθετο δεν γίνεται, τα xp δεν "βλέπουν" το ubuntu).

Επίσης, στο ubuntu θα χρειαστείς δυο ή τρια partitions. Ένα για το βασικό σύστημα (αυτό που θα έχει "σημείο επαφής"/"mount point" το / ), ένα για εικονική μνήμη (swap) και προαιρετικά ένα ακόμα με σημείο επαφής το /home, για να μην χάνεις τις ρυθμίσεις σου αν κάνεις φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν παιδιά διαβάστε και πείτε μου αν είναι καλή λύση

 

ένας φίλος μου έχει μια ram 1Gb που δεν την θέλει να μου την δόση όποτε θα χωρίσω τον δίσκο σε δυο partition στον έναν θα βάλω τα windows xp και στον άλλον τα ubuntu και θα το κάνω dual boot και όποτε θέλω να μπαίνω στο ένα λειτουργικό και ποτέ στο άλλο;);)

 

και εγω αυτο εχω κανει και ολα κομπλε...

βεβαια απο τοτε που εβαλα το ubuntu δεν ξαναμπηκα στα windows :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Απλά να βάλεις πρώτα τα xp και μετά το ubuntu, ώστε ο bootloader του ubuntu να εντοπίσει τα xp και να στα βγάζει σαν επιλογή (το αντίθετο δεν γίνεται, τα xp δεν "βλέπουν" το ubuntu).

Επίσης, στο ubuntu θα χρειαστείς δυο ή τρια partitions. Ένα για το βασικό σύστημα (αυτό που θα έχει "σημείο επαφής"/"mount point" το / ), ένα για εικονική μνήμη (swap) και προαιρετικά ένα ακόμα με σημείο επαφής το /home, για να μην χάνεις τις ρυθμίσεις σου αν κάνεις φορματ.

 

δηλαδή τα τρια partitions θα τα κάνω πριν την εγκατάσταση του ubuntu??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή τα τρια partitions θα τα κάνω πριν την εγκατάσταση του ubuntu??

Το πρόγραμμα εγκατάστασης του Ubuntu κάνει αυτόματα 2 κατατμήσεις(/,swap).Βέβαια προτείνεται (αλλά δεν είναι απαραίτητο) να κανείς και μια τρίτη κατάτμηση /home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα εγκατάστασης του Ubuntu κάνει αυτόματα 2 κατατμήσεις(/,swap).Βέβαια προτείνεται (αλλά δεν είναι απαραίτητο) να κανείς και μια τρίτη κατάτμηση /home.

 

όποτε κατά την εγκατάσταση του Ubuntu δημιουργεί μόνο του τους partitions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποτε κατά την εγκατάσταση του Ubuntu δημιουργεί μόνο του τους partitions

Ναι.Θα τα δείς και στο πρόγραμμα εγκατάστασης τα αναφέρει όλα.

 

Μπορείς ακόμα να κάνεις μέσα από το Ubuntu και μια κατάτμηση για τα Windows σε NTFS δες εδώ (ο οδηγός είναι λίγο παλαιός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοθηκε ενα download link παραπανω για το ubuntu. Εκει εχει να επιλεξεις 32 η 64biti εκδοση. Προφανως το pc μου θελει την 64biti ωστοσο βλεπω πως λεει "not recommended for daily use". Σιγουρα δε θα κανω καθημερινη χρηση, πιο πολυ να το χαζοψαξω το θελω, αλλα υπαρχει καποιος λογος να αποφυγω την 64biti και να προτιμησω την 32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοθηκε ενα download link παραπανω για το ubuntu. Εκει εχει να επιλεξεις 32 η 64biti εκδοση. Προφανως το pc μου θελει την 64biti ωστοσο βλεπω πως λεει "not recommended for daily use". Σιγουρα δε θα κανω καθημερινη χρηση, πιο πολυ να το χαζοψαξω το θελω, αλλα υπαρχει καποιος λογος να αποφυγω την 64biti και να προτιμησω την 32?

 

Εκτός του flash player που μπορεί να τρώει περισσότερα κολλήματα απ'ότι στο 32άρι (και γι'αυτό φταίει η adobe), όχι, χαζομάρες της canonical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.Θα τα δείς και στο πρόγραμμα εγκατάστασης τα αναφέρει όλα.

 

Μπορείς ακόμα να κάνεις μέσα από το Ubuntu και μια κατάτμηση για τα Windows σε NTFS δες εδώ (ο οδηγός είναι λίγο παλαιός).

 

ευχαριστώ για τον οδηγό bual boot:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ευχαριστείς εμένα,αλλά την Ελληνική Κοινότητα του Ubuntu.Έχουν και ένα πολύ καλό Forum,αν το χρειαστείς.

 

σε ευχαρίστησα που μου το πόσταρες;):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...