Προς το περιεχόμενο

Το Android συνεχίζει να κερδίζει το iPhone


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέμα χρόνου ήταν. Τα ανοικτά συστήματα κερδίζουν πάντα τα κλειστά. Είναι κανόνας της αγοράς και της οικονομίας.

 

Όπως κέρδισε το Linux τα Windows.Oh wait!:X

 

Είναι λογικό οι πωλήσεις των συσκευών με Android να ξεπεράσουν αυτές του iPhone αφού το iOS πάει μόνο με iPhone.Είναι πάγια πολιτική της Apple.Το σημαντικό για τις εταιρείες είναι τι κέρδη βγάζουν και το iPhone εκεί τα πάει πολύ καλύτερα από οποιονδήποτε κατασκευαστή smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Linux ξεκίνησε και είναι ακόμα εναλλακτική πρόταση για PC Hardware που αναπτύχθηκε με βάση το λειτουργικό Dos και αργότερα πέρασε στα Windows. Ποτέ δεν ήταν κυρίαρχη τάση στην αγορά και ούτε υποστηρίχθηκε από κάποιο μεγάλο κατασκευαστή.

Ο κανόνας που γράφω ισχύει κάθετα όταν έχουμε δύο μεγάλα συστήματα σε σύγκρουση. To Linux ποτέ δεν ήταν τέτοιο. Μην κάνεις λοιπόν λάθος συγκρίσεις.

Το σωστό θα ήταν να σκεφτείς τι έγινε με τα Windows και τα Mac.

Όταν έλεγα σε κάποιους πριν από δέκα χρόνια ότι τα Mac είναι καταδικασμένα να γίνουνε εναλλακτικό λειτουργικό για PC hardware με κορόιδευαν και μου έλεγαν αυτό δεν γίνεται γιατί τα Mac είναι κλάσεις ανώτερα στο hardware από τα PC. Όταν όμως η IBM σταμάτησε να ασχολείται με τα Mac τότε δεν είχαν τι να πουν. Κι όταν τα Mac φόρεσαν επεξεργαστές Intel τότε ουσιαστικά εξαφανίστηκε το Mac hardware και έγινε ένα καλό PC !

Όταν δε τους έδειξα το Hacintosh μου και τους θύμισα τι έλεγαν πριν από 10 χρόνια κάναν πως δεν θυμώντουσαν.

Τώρα μου λες σημασία έχει τι κέρδη βγάζουν οι εταιρείες. Φίλε σκέψου λίγο πως λειτουργούν οι εταιρείες και θα καταλάβεις το λάθος σου. Πόσο από το Hardware του iphone κατασκευάζει η ίδια η Apple; Εγώ σου λέω και άντε να φτιάχνει και το 50% που δεν το φτιάχνει. Το ίδιο ισχύει και για τις εταιρείες που φτιάχνουν Android phones. To μεγαλύτερο μέρος κατασκευάζεται από τρίτες εταιρείες και τα Brand names κάνουν τη συναρμολόγηση.

Αν λοιπόν εσύ είσαι μια εταιρεία που φτιάχνει Hardware για Smartphones που θα επιλέξεις να επενδύσεις για την ανάπτυξη των επόμενης γενιάς προϊόντων σου;

Στο 34% του Android όπου μπορείς να πουλήσεις το προϊόν σου σε 5-10 διαφορετικούς κατασκευαστές ή στο 21% της Apple όπου υπάρχει ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ και μπορεί να σε εκβιάσει ότι ώρα θέλει; Αν ήσουν εσύ μάνατζερ σε μια τέτοια εταιρεία που θα επέλεγες να επενδύσεις και με ποιον θα επέλεγες να συνεργαστείς;

Είναι ακριβώς οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους τα Mac κατέληξαν μεταλλαγμένα PC και έχουν μείνει πολύ πίσω όσον αφορά το Hardware από τα υπόλοιπα PC.

Τεσπα νομίζω πως σου έδωσα να καταλάβεις πως λειτουργεί η αγορά. Τα κέρδη λοιπόν που λες κατευθύνονται κατά το μεγαλύτερο μέρος τους σε τρίτους κατασκευαστές και αυτοί είναι που αποφασίζουν τις εξελίξεις ανάλογα με το συμφέρον τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβώς οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους τα Mac κατέληξαν μεταλλαγμένα PC και έχουν μείνει πολύ πίσω όσον αφορά το Hardware από τα υπόλοιπα PC.

 

μάλλον δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι χαμός γίνεται με την apple και τα mac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux ξεκίνησε και είναι ακόμα εναλλακτική πρόταση για PC Hardware που αναπτύχθηκε με βάση το λειτουργικό Dos και αργότερα πέρασε στα Windows. Ποτέ δεν ήταν κυρίαρχη τάση στην αγορά και ούτε υποστηρίχθηκε από κάποιο μεγάλο κατασκευαστή..

 

Συγχαρητηρια, το ποστ σου κέρδισε τον τίτλο του πιο αναξιόπιστου ποστ που έχω διαβάσει τους τελευταιους μήνες.

 

Grow up, και διάβασε και λίγο wikipedia, πριν ξεκινήσεις να γράφεις μπούρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το Linux ξεκίνησε και είναι ακόμα εναλλακτική πρόταση για PC Hardware που αναπτύχθηκε με βάση το λειτουργικό Dos και αργότερα πέρασε στα Windows. Ποτέ δεν ήταν κυρίαρχη τάση στην αγορά και ούτε υποστηρίχθηκε από κάποιο μεγάλο κατασκευαστή.

 

ποιος ήρθε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι χαμός γίνεται με την apple και τα mac...

 

Βλέπουμε τα market shares σε desktops και laptops. Τρελές πωλήσεις, πάvε για φούντο η MS, η HP και η Dell :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η σύνταξη της πρότασης είναι για γλέντια.

Δε νομίζω ότι εννοεί αυτό που καταλάβατε.(αρχικά και γω αυτό κατάλαβα)

 

αυτο πρεπει να συμβαινει, η αρχικη αναγνωση της προτασης ειναι παραπλανητικη γιατι εχει γραφτει συντακτικα λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει ο anax111 (+1) απλά κάπου έφαγε μία κόμμα.

 

Αναφερόταν στο hardware το οποίο αναπτύχθηκε με σκοπό την χρήση του σε λειτουργικά της M$ και που σε αυτό κυρίως το hardware (και όχι φυσικά μόνο) πατάει το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το android είναι 20 συσκευές και το iphone μία...

 

Αυτό μου θύμισε την διαφήμιση... "Γάλατα υπάρχουν πολλά, Νουνού όμως, ένα"... :lol:

 

:-)

 

Καλό είναι να υπάρχουν πολλές διαφορετικές συσκευές για να καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες και βαλάντια. Μακάρι σε αυτές τις επιλογές να υπήρχε η δυνατότητα στους χρήστες να επιλέξουν το ή τα λειτουργικά συστήματα που θέλουν να τρέχει η συσκευή τους, πχ Android, Symbian, iOS, Windows Mobile, Maemo, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπουμε τα market shares σε desktops και laptops. Τρελές πωλήσεις, πάvε για φούντο η MS, η HP και η Dell :-D

 

αυτές έχουν όλες ένα λειτουργικό τα windows..

η apple καταφέρνει και πουλάει τόσα κομμάτια με το δικό της λειτουργικό. Ας βγάλει και η dell λειτουργικό να δούμε πόσο καλά θα πάει! :lol:

 

Επίσης κάθε τετράμηνο η apple έχει καινούργιο ρεκόρ στις πωλήσεις

http://theappleblog.com/2010/07/20/apple-q3-2010-record-mac-sales/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για άλλους iPhone users εγώ πάντως με αυτά που έχω δει προς το παρόν από android συσκευές ΔΕΝ αλλάζω το iPhone με τίποτα . Σκέφτομαι μάλιστα και το επόμενο desktop να είναι ένα mac

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...