Προς το περιεχόμενο

Debian 5.0.4 - Πρόβλημα αντιγραφής σε USB stick - Απαγορεύεται η Πρόσβαση


pgmank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, εγκατέστησα πρόσφατα τα Debian 5.0.4 σε έναν pentium III. Πάει μια χαρά το μηχάνημα και είναι γρηγορότερο από τις άλλες διανομές που εγκατέστησα. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να αντιγράψω αρχεία μέσα στο USB stick μου. Επιπλέον δεν μπορώ ούτε και να διαγράψω. Το μήνυμα που μου εμφανίζει είναι ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. Κάτι μάλλον θα παίζει με τον root, αλλά εφόσον είμαι καινούριος στα linux δεν ξέρω και πολλά. Επίσης το USB είναι 1GB Trancend διαμορφωμένο σε ext3. Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το μήνυμά μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε μου εγώ το ανοίγω από τον υπολογιστή μου, αλλά και ανοίγει αυτόματα ο φάκελός του όταν το βάζω. Από διαιώματα και group χρηστών δεν ξέρω πολλά μιας και είμαι καινούριος. Επίσης το συνδέω μέσω υποδοχών USB από PCI κάρτα, επειδή της μητρικής υποστηρίζει το USB 1.1. Η mount τι είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://slackbook.ilug.gr/

9.4.2 mount και umount

 

ρίξε μιά ματιά

 

ισχύουν για όλες τις διανομές

 

ή άνοιξε ένα τερματικό και γράψε

man mount και πατάς enter

 

με την εντολή man "εντολή"

έχεις πληροφορίες για κάποια εντολή

 

 

καλή αρχή!

 

 

δες κι αυτό του nske*

Linux Basics

για ενημέρωση

 

 

* nske ευχαριστώ!

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σου προτείνω να το ξανακάνεις διαμόρφωση και fdisk.

γνωρίζεις πως?

 

δώσε σε τερματικό sudo nautilus και δες αν επεξεργάζεσαι τα δεδομένα από το φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σε κονσόλα τις παρακάτω εντολές, τη δεύτερη με το φλασάκι επάνω, να δούμε αν φταίει κάτι από αυτά που ρώτησε ο firewalker.

 

>groups

ls -la /media

 

To group που ψάχνουμε είναι το storage. Αν δεν εμφανιστεί με την παραπάνω εντολή, δώσε ως root

>
useradd -G storage [i]username[/i]

Δεν ξέρω αν χρειάζεται επανεκκίνηση μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η groups δείχνει σε ποια groups είναι ο χρήστης και η ls εμφανίζει σε λίστα το περιεχόμενο των φακέλων, συγκεκριμένα το /media, κάτω από το οποίο γίνεται mount το usb stick. Εναλλακτικά για την groups μπορείς να ποστάρεις εδώ το αποτέλεσμα της cat /etc/group για πιο συγκεκριμένα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η useradd εντολή, τι είναι επίσης και αυτή ;

 

Επίσης όσον αφορά για τα αποτελέσματα των δύο πάνω εντολών θα τα δοκιμάσω αύριο και θα ποστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τυφλώσεις ρε συ! :P

Kάνε copy-paste τα αποτελέσματα εδώ και βάλτα μέσα σε code tags (τα επιλέγεις και πατάς το εικονίδιο της δίεσης). Αν και από όσο μπορω να δω δεν είσαι μέσα στο storage group. Δώσε ως root

>useradd -G storage arxaios

κάνε μια επανεκκίνηση να είσαι σίγουρος και δοκίμασε πάλι με το στικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου συγνώμη αλλά δεν έχει ούτε ethernet ο υπολογιστής και έτσι η μόνη λύση είναι η φωτογραφία, είναι σε λίγο κακή ποιότητα λόγου συμπύκνωσης για να μπορεί να ανεβεί στο φόρουμ. Λοιπόν πάω να το δοκιμάσω !

 

---------- Προσθήκη στις 12:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:50 ----------

 

Το έκανα και μου έβγαλε command not found και το πληκτρολόγισα ολόσωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...