Προς το περιεχόμενο

How to set up VNC Ubuntu 10.04


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός lan θέλεις να παίξεις ;

 

Σε λαν παίζει χωρίς πρόβλημα. Αν πάω σε άλλο δίκτυο μπλοκάρει. Μου το λέει κι όλας...

>Your desktop is only reachable over the local network. Others can access your computer using the address 192.168.1.64 or ubuntu-home.local.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για vpn, πρέπει να κάνεις αυτό που λέει ο wizard.

Παρόλαυτα μπορείς να δοκιμάσεις και την υπηρεσία logmein, αν βολεύει στην περίπτωσή σου ή teamviewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για vpn, πρέπει να κάνεις αυτό που λέει ο wizard.

Παρόλαυτα μπορείς να δοκιμάσεις και την υπηρεσία logmein, αν βολεύει στην περίπτωσή σου ή teamviewer.

 

Θέλω να είμαι διακοπές σε κάποιο νησί.. εξωτερικό.. οπουδήποτε.. και να μπαίνω στο πισί μου σπίτι. Θα τα δω αυτά που μου έδωσες ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αυτά που σου είπα με προτίμηση στο logmein θα σου λύσουν τα χέρια, αν το σύστημα που πρόκειται να διαχειριστείς έχει windows, διαφορετικά teamviewer.

Ξέχνα το vnc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αυτά που σου είπα με προτίμηση στο logmein θα σου λύσουν τα χέρια, αν το σύστημα που πρόκειται να διαχειριστείς έχει windows, διαφορετικά teamviewer.

Ξέχνα το vnc.

 

όπως λέει και ο τίτλος.. πάει για ubuntu. Γιατί όχι vnc? Θέλω να μπαίνω και από κινητό.. το teamviewer άλλη φάση..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, ποιο κινητο εχει teamviewer ή vnc?

 

Εγω παντως ειμαι μια χαρα βολεμενος με το σεναριο "ssh + σωστο port forwarding".

 

Ssh στην ip μου στην πορτα Χ με παει στο σταθερο, ssh στην ιδια ip στην πορτα Υ με παει στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλύτερες επιδόσεις,

* εγκαθιστάς το neatx της google,

* κάνεις port forwarding το ssh,

* ανοίγεις κι ένα dyndns για να μην έχεις πρόβλημα με τη δυναμική ip,

* και μπαίνεις είτε από linux είτε από windows με τον proprietary nx client.

 

Είναι καμιά 10ριά φορές καλύτερο από VNC σε θέματα απόκρισης / ανανέωσης οθόνης κτλ.

 

Σχετική σελίδα wiki: https://help.ubuntu.com/community/FreeNX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...