Προς το περιεχόμενο

*box builds


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον opera?! Τον opera 11?! Αυτον που ξαφνικα (10.5x) εγινε "φατε ματια ψαρια" και περα απο eyecandy δεν μπορει να κανει τιποτα?

Επισης δεν θελω να το παρακανω με links κλπ.

 

Κατι που παρατηρησα ειναι οτι κατα το scroll στη σελιδα, ακομα και σε απλες σελιδες οπως αυτη εδω, πηδαει. Σε ολους τους browsers.

Nvidia gf440 με τον nvidia driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με το midori δεν το κατάλαβα. Το μόνο πρόβλημα που του βρήκα είναι το αργό scrolling.

 

Opera 11: ναι. Μια χαρά επιλογή είναι: Το μόνο πρόβλημα που του βρήκα είναι ότι μερικές φορές χάνει τους τόνους και πρέπει ν'αλλάξω tab για να τους ξαναβρει.

 

γίνε πιο σαφής jim_p.

 

"δεν εχει βασικα πραγματα που ειχε ακομα και ο ie5."

"περα απο eyecandy δεν μπορει να κανει τιποτα?"

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ο Opera θα του πέσει βαρύς, θα προτιμούσα Chromium.

 

Παντως στο λαπτοπ - 1.7 ghz o opera χρισιμοποιει λιγοτερη cpu απο τον chrome

 

περιπου 30% λιγοτερη στο ανοιγμα των σελιδων.

 

jim firefox με noscript ?

 

no?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, δέν θα το συζητήσω για τον Opera προτιμήσεις είναι αυτές και γούστα.

Αλλά ας το πώ άλλη μιά φορά, δέν φταίει ο browser που δέν έχει καλό responsiveness, το www έχει γίνει ένα τεράστιο bloat.

Δείτε τον κώδικα μιάς από τις σελίδες στίς οποίες ο browser σας κολάει. Ajax, cross-site scripts, εκατομμύρια γραμμές javascript, trackers από άσχετα ή και σχετικά domains για το ποιός πήγε από που, πότε μέσω ποιού link, alpha blended icons, flash content παντού και το all time favorite απαράδεκτες πρακτικές development στο 90% των web sites.

Άν θέλεις τη γνώμη μου για να κάνεις τη δουλειά σου. Κατέβασε το source του firefox, κάνε το build μόνος σου βάζοντας μέσα μόνο τα features που χρειάζεσαι. Εγκατέστησε no-script, ad-block και flash block και φόρτωσε το profile του firefox στη RAM σου μέσω tmpfs για να γίνεται πιό γρήγορα η ενημέρωση της sqlite3 βάσης που κρατάει ο ff για την κάθε ενέργεια που κάνεις.

Κάτι θα γίνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο midori δεν εχει το ctrl+enter = προθεμα www. και επιθεμα .com, που το εχει μεχρι και ο ie5.

Αντιθετα, με τον παραπανω συνδιασμο με παει στο google και κανει search!

 

Η opera απο την 10.5x και μετα (βαθια ανασα)

- Δεν με αφηνει να επιλεξω το qt toolkit αν δεν ειμαι σε kde. Οπουδηποτε αλλου ειμαι καταδικασμενος να εχω το gtk και αν επιλεξω το qt κανει fallback σε x11 toolkit που ειναι κακασχημο, πιο ασχημο και απο εφαρμογη σε tk, και μη λειτουργικο.

Με το gtk toolkit και τα χρωματα που εχω στα 3 pc μου δεν φαινονται καλα τα μενου της. Αλλα φαινονται αψογα στον μασκαρεμενο σε gtk xulrunner του ff!

- Εχει το αλα-chrome search με ενα μικρο fade to black, που με αναγκαζει να κολλησω τη μουρη μου στην οθονη για να δω τι βρηκε. Και οταν βρει κατι, πρεπει να πατησω esc για να φυγει το επιπλεον "layer" με το fade to black για να κανω κλικ εκει που θελω. Ημαρτον!

- Στην address bar και στο search box δεξια εχει ενα ελεεινο mac look (ασπρο-γαλαζιο, στρογυλεμμενες γωνιες) το οποιο δεν αλλαζει με κανενα απολυτως skin.

- Τα drop down js menus με εφε που εχουν καποιες σελιδες, πχ το adslgr, εμφανιζονται σε αργη κινηση. Σε ολους τους αλλους browsers εμφανιζονται ακαριαια.

- Εφε για την καρτελα που κλεινει, εφε για την καρτελα που ανοιγει, εφε εφε εφε! Ελεος. Απο καπου κλεινει αυτο, αλλα δεν θυμαμαι απο που μιας και μπροστα στα παραπανω ειανι πτεσμα.

 

Αυτα τα λιγα μου ερχονται τωρα. Ευτυχως φτιαξανε αλλα πραγματα στην 11, οπως τις αθλιες γραμματοσειρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ρίξτε και μια ματιά στον fvwm. Είναι πολύ δυνατός και ελαφρύς window manager, με πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης τόσο στην διαχείρηση των παραθύρων και όσο και στο look and feel. Η μόνη δυσκολία είναι οτι θέλει αρκετό διάβασμα και δοκιμές για να τον φέρεις στα μέτρα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...