Προς το περιεχόμενο

*box builds


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread για όσους βαρέθηκαν τα στάνταρ gnome,kde, xfce και έχουν πάει πλέον σε κάποιος *box (openbox,fluxbox, κτλ). Στόχος του thread είναι να μας πει ο καθένας τον συνδυασμό πακέτων που έχει χρησιμοποιήσει( wm,file manager,task bars κτλ) και η ανταλλαγή απόψεων γενικά.

 

Το δικώμου build λοιπόν είναι:

WM: openbox

Taskmanager/lancher: avanta window navigator

File manager: Thunar

 

1) Openbox γιατί αυτό άκουσα και δεν έχει τύχη να δοκιμάσω ως τώρα κάποιο άλλο *box

 

2)Avant window navigator, γιατί είναι το πιο βολικό που έχω δει και έχει τα απαραίτητα applets ώστε να μπορώ έχω μονο αυτό στο desktop μου και να μην μου λείπει κάτι. Το αρνητικό είναι ότι χρειάζεται composite window manager αλλα το xcompmgr είναι αρκετά ελαφρύ.

 

3) Thunar γιατί ήθελα κάτι ελαφρύ και καλο.

 

4) Conky για πληροφορίες συστήματος

 

Χρησιμοποιώ αρκετό gnome γενικά, γιατί δεν μπορώ χωρίς κάποιες εφαρμογές όπως gedit, totem και κάποια tools του gnome όπως το appearance,sound, gparted, synaptic. Για να λειτουργεί πλήρως το appearance τρέχω και gnome-settings-daemon.

Παρ όλα αυτά είμαι αρκετά πιο ελαφρύς από gnome, γιατί δεν τρέχουν άχρηστοι daemons και δεν υπάρχουν τα ένα καρο άχρηστα programs του gnome παρα μονο αυτά που χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις καποια ιδιαιτερη σειρα...

 

Openbox, fbpanel/tint2/bmpanel2, mplayer-nogui, leafpad, geany (για οτι δεν μπορει να κανει το leafpad), file-roller (για οτι δεν μπορει να κανει κανεις αλλος archive manager), wbar, urxvt (urxvt-lite για να το ξεφτιλισω εντελως :P), conky, pcmanfm, flush, opera, pidgin, sylpheed, mupdf/zathura (τωρα τα δοκιμαζω), deadbeef, feh, wget (ΕΝΑ frontend του καλο δεν εχω βρει) :P

 

Και... nodm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις καποια ιδιαιτερη σειρα...

 

Openbox, fbpanel/tint2/bmpanel2, mplayer-nogui, leafpad, geany (για οτι δεν μπορει να κανει το leafpad), file-roller (για οτι δεν μπορει να κανει κανεις αλλος archive manager), wbar, urxvt (urxvt-lite για να το ξεφτιλισω εντελως :P), conky, pcmanfm, flush, opera, pidgin, sylpheed, mupdf/zathura (τωρα τα δοκιμαζω), deadbeef, feh, wget (ΕΝΑ frontend του καλο δεν εχω βρει) :P

 

Και... nodm!

 

Οφτοπικ:

Όποιος καταφέρει να πει τα παραπάνω με 1 μόνο ανάσα κερδίζει γλυφιτζούρι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν openbox ,pcmanfm ,cairo composite manager ,conky ,flush ,chromium-browser ,emesene ,openoffice(αναγκαστικά) ,vlc ,evince(αναγκαστικά Jim_p μια αποτίμηση για zathura και mupdf?) ,geany ,xarchiver ,xfburn

 

 

** εκτός θέματος το πιο σφαίρα σύστημα που έχω δει από όλες τις απόψεις είναι το slitaz.Μα πως το καταφέρνουν?Κρίμα να μην υποστηρίζει ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εψαχνα για εναν pdf reader μικρο για να μην θελει το μισο gnome/kde, να εχει search και text selection και το βασικοτερο, να μην παθαινει μινι εγκεφαλικο σε εγγραφο με πολλες εικονες και βγαζει "Loading..." για καμια ωρα οταν κανω pagedown σε σημειο που δεν εχει κανει caching ακομα.

 

Το mupdf κανει ολα τα παραπανω, εκτος απο το search.

Το zathura κανει και το search, αλλα τα keyboard shortcuts του ειναι vim-like και δεν βγαζω ακρη ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Αγγελια.

 

Ζητειται υπερελαφρυς browser για μπρικι με 256 ram και 1Ghz celeron. Δεν εχει flash κλπ. Προς το παρον ειναι με iceweasel 4 beta 10, μερικως tweaked.

Ο midori απορριπτεται γιατι δεν εχει βασικα πραγματα που ειχε ακομα και ο ie5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

w3c, lynx, links2, elinks κτλ.

Άν θέλεις οπωσδήποτε γραφικά δέν υπάρχει υπερ-ελαφρύς γιατί δέν φταίει ο browser που κάνει 50 ώρες να κάνει render μιά σελίδα, φταίει ο web developer της σελίδας που έχει καταχαρεί με το broadband internet και πετάει μέσα στη σελίδα ότι βρεί μπροστά του.

Τέλος πάντων, opera ισως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...