Προς το περιεχόμενο

OpenShot: Non linear video editor


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το λέω μήπως χρειαστεί και σε κανέναν άλλον: η διαγραφή του παλιού φακέλου .openshot ενδείκνυται.

 

πρώτες εντυπώσεις από τη νέα έκδοση πολύ καλές! :-D

δεν κατάφερα να το κάνω να κρασάρει ενώ στην προηγούμενη έκδοση ήταν θέμα δευτερολέπτων στο σύστημα μου.

 

[edit] Μην το εμπιστεύεστε και πολύ πάντως, κάντε συχνά save! Μόλις μου κράσαρε κι έχασα δουλειά μιας ώρας. ^_^

Επεξ/σία από twiner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λέω να το δοκιμάσω, έχω 2 ερωτήσεις:

1) Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που δεν έχει ξανασχοληθεί με video editing

2) Αν κάποιος σε ερασιτεχνικό επίπεδο θέλει το κάτι παραπάνω του το παρέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. πολύ εύκολο. Drag and Drop, αλλαγή εργαλείου, κλικ, Drag and Drop, Play...

2. έχει μπόλικα εφέ για τίτλους+υπότιτλους (και 3D με το blender), μεταβάσεις, χιόνι...

3. πατάμε συχνά το κουμπάκι save γιατί μπορεί να μας κλείσει απότομα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άνοιξα λίγο να δω τι παίζει και κατάφερα να το βλέπω μόνο να κρασάρει...

Μόνο μια φοτο με ένα mp3 έβαλα, αλλά ούτε preview δεν έκανε. Πήγα να δοκιμάσω να κάνω export και μου έλεγε ότι του λείπει lib για mp3 και xvid. Με ποια λογική φτιάχνουν τις εξαρτίσεις χωρίς τα απαραίτητα libs;

Το έχω σε Debian testing και είναι η έκδοση 1.2.2. Πλήρη απογοήτευση το πρόγραμμα είναι ένα σκέτο crush...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Το είχα δοκιμάσει πριν κάτι μίνες και το κρασάρισμα πήγαινε και ερχόταν σε σήμιο ποθ απλά δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω καν. Έχει φτιάξει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Λοιπόν, ενώ έφτιαξα το project μια χαρά με το Openshot και έκανα

τα εφέ, τα fade in, fade out κλπ., την πρώτη φορά που πήγα να το κάνω

export, και αφήνοντας την επιλογή σε φορμάτ .dvd (μάλλον λάθος, απ' ότι κατάλαβα),

κι ενώ έλεγε ότι θα το έβγαζε σε mpeg2, το αρχείο δεν δημιουργήθηκε.

Κι επειδή κάτι διάβασα για κάποιο bug, κατέβασα την πιο πρόσφατη έκδοση μέσω repo.

Όταν πήγα πάλι να το εξάγω, αυτή τη φορά επιλέγοντας .mpeg2 και στις δύο επιλογές,

βγήκε ένα αρχείο περίπου 1,6 GB αλλά διάρκειας 2 λεπτών.

Και είχα επιλέξει και high στην ποιότητα.

Τι γίνεται, ρε παιδιά;

Τι output format να επιλέξω, ώστε να βγει ένα αρχείο που να μπορώ μετά να το κάψω

σε DVD (περίπου 4,4 GB, δηλαδή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αν και σπάνια κάνω edit κάποιο video όταν χρειάστηκα κάποιο πρόγραμμα γιαυτή την δουλειά εγκατέστησα το openshot και μιλάμε έκανα edit τα video πανεύκολα και χωρίς πολλά πολλά. Αψογο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Moderators

Μια χαρά με εξυπηρέτησε και μένα. Έκανε αρκετά crashes η έκδοση που έδινε η διανομή του Ubuntu 12.04, αλλά η τελευταία έκδοση από το site του αποδείχθηκε περισσότερο σταθερή.

Σε δύο μερούλες (όχι διαρκή ενασχόληση, και με αρκετό polishing) είχα έτοιμο βιντεάκι όπως το ήθελα πάνω-κάτω. Πολύ intuitive interface και εύκολο στη χρήση. Ωραία και τα animated titles με τη συνεργασία του Blender 3d.

Μακάρι να το δούμε να εξελίσσεται κι άλλο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά με εξυπηρέτησε και μένα. Έκανε αρκετά crashes η έκδοση που έδινε η διανομή του Ubuntu 12.04, αλλά η τελευταία έκδοση από το site του αποδείχθηκε περισσότερο σταθερή.

Σε δύο μερούλες (όχι διαρκή ενασχόληση, και με αρκετό polishing) είχα έτοιμο βιντεάκι όπως το ήθελα πάνω-κάτω. Πολύ intuitive interface και εύκολο στη χρήση. Ωραία και τα animated titles με τη συνεργασία του Blender 3d.

Μακάρι να το δούμε να εξελίσσεται κι άλλο. :-)

 

Νομίζω πως οι δημιουργοί του OpenShot ετοιμάζουν και δική τους cross platform library για video editing. Θα αφήσουν το MLT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...