Προς το περιεχόμενο

OpenShot: Non linear video editor


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου στο video editing στο Linux.

 

Μέχρι πριν μερικές μέρες ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Είχα δοκιμάσει μερικούς video editors (cinelerra, Kdenlive, kino, pitivi). Κανείς όμως δεν έκανε αυτό που περίμενε κάποιος να κάνουν (ίσως αδικώ λίγο το cinelerra που λόγο της πολυπλοκότητας του δεν το πολυπαίδεψα). Και αυτό που έκαναν δεν το έκαναν όσο καλά θα ήθελα.

 

Πρόσφατα δοκίμασα τον OpenShot. Πραγματικά ενθουσιάστηκα. Έκανε ακριβώς αυτό που περίμενα να κάνει και αυτά που υπόσχεται πως κάνει. Εύκολα και γρήγορα.

 

Μπράβο τους. Έλειπε αυτό το κομμάτι από το GNU/Linux.

 

Το Donation από εμένα το τσίμπησαν.

 

 

Τώρα περιμένω να σταθεροποιηθεί αρκετά και το vlmc για να κάνω καμιά δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άντε μακάρι!

 

και εγώ έχω δοκιμάσει λίγα πράματα όμως, καθώς ήθελα απλή ερασιτεχνική δουλειά χωρίς να επενδύσω χρόνο όμως τελικά τίποτα...

 

Θα το δοκιμάσω και εγώ κάποια στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θαυμαστής του openshot! Επιτέλους ένα πρόγραμμα που κάνει μερικές απλές δουλειές εύκολα και γρήγορα στο linux.

Ένα μεγάλο μπράβο στους δημιουργούς του!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου κάποτε είχε ποστάρει ένα παρόμοιο ο parsifal μου φαίνεται;...

 

:-D

Καλά θυμόμουν! Τελικά είναι το ίδιο!

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3219097&postcount=932

 

Version 1.1 Released!, με νέα features και αρκετά bug-fixes.

 

Δείτε και το release-related video που έφτιαξε ο developer με το ίδιο το OpenShot!

 

[VM]9815240[/VM]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ας έχει το δικό του thread το πρόγραμμα, δεν πειράζει. Απεναντίας, το αξίζει νομίζω! Μη σας πω ότι στο μέλλον μπορεί να το δούμε να επιλέγεται από μεγάλες διανομές για συμπερίληψη στη default εγκατάσταση/LiveCDs τους. Κάτι σαν το Movie Maker του Linux :P (μόνο που εδώ μάλλον παίρνεις "more bang for your buck" σε σχέση με το WMM).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ας έχει το δικό του thread το πρόγραμμα, δεν πειράζει. Απεναντίας, το αξίζει νομίζω! Μη σας πω ότι στο μέλλον μπορεί να το δούμε να επιλέγεται από μεγάλες διανομές για συμπερίληψη στη default εγκατάσταση/LiveCDs τους. Κάτι σαν το Movie Maker του Linux :P (μόνο που εδώ μάλλον παίρνεις "more bang for your buck" σε σχέση με το WMM).

 

Μα δεν έκανα το σχόλιο για να θίξω τον firewalker, συγγνώμη αν φάνηκε έτσι... Απλά έφαγα φλασιά ότι κάπου το είχα ξανασυναντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το Blender μπορείς να κάνεις video editing (γενικά το Blender είναι εργαλείο)

 

http://www.youtube.com/watch?v=caIg7sIX6d4

 

Καλά Blender... Ούτε οι ίδιοι που το εξελίσσουν δεν ξέρουν τι δυνατότητες έχει!!! Όχι μόνο εργαλείο, εργαλείο με @@ είναι.

 

Μα δεν έκανα το σχόλιο για να θίξω τον firewalker, συγγνώμη αν φάνηκε έτσι... Απλά έφαγα φλασιά ότι κάπου το είχα ξανασυναντήσει!

 

Μην αγχώνεσαι. Κανείς δεν το εξέλαβε έτσι. Ούτε ο parsifal. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βγήκε η πρώτη Beta του OpenShot 1.2.0. Κυριότερη αλλαγή η υποστήριξη Animated Titles. Για την νέα αυτή λειτουργία απαιτείται Blender >= 2.5. Έτοιμη είναι και η ελληνική μετάφραση. Τόσο του UI όσο και της τεκμηρίωσης.

 

Για την λήψη από το Bazaar εκτελείτε bzr branch lp:openshot.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...