Προς το περιεχόμενο

Ρεκόρ εσόδων για Microsoft


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω κάνει αυτό και ; αναφέρεστε στο gnome ότι δεν είναι τόσο φιλικό και περιμένω μια τεκμηριωμένη απάντηση γιατί δεν είναι. Μην ξεχνάμε πως κρίνουμε το desktop environment αυτή την στιγμή. Όχι το Linux.

 

τι και? αν μετά απο 1-2 μήνες ή και λιγο παραπάνω, μπορούσαν να κοντρολάρουν το λειτουργικο με άνεση όπως και τα win (όσο απαιτεί η γνώση τους φυσικά) τότε την έχεις την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πόσο καιρο τους πήρε να απεξαρτηθούν πλήρως απο εσένα?

 

Ρωτάω απο περιέργεια και μόνο*

 

Εννοείς να μην με χρειάζονται για βοήθεια;

Εντάξει,λογικό είναι να χρειάζεσαι κάποιο χρόνο να προσαρμοστείς σε ένα άλλο γραφικό περιβάλλον.Είτε αυτό είναι των Windows,είτε του MacOS X,είτε του GNU/Linux.

 

 

Δηλαδή εσύ τώρα τι προσπαθείς να κάνεις;Θες να αποδείξεις ότι το GNU/Linux είναι δύσχρηστο;Δες την ευκολία του μόνος σου-->Ubuntu Desktop Edition

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να μην με χρειάζονται για βοήθεια;

Εντάξει,λογικό είναι να χρειάζεσαι κάποιο χρόνο να προσαρμοστείς σε ένα άλλο γραφικό περιβάλλον.Είτε αυτό είναι των Windows,είτε του MacOS X,είτε του GNU/Linux.

 

 

Δηλαδή εσύ τώρα τι προσπαθείς να κάνεις;Θες να αποδείξεις ότι το GNU/Linux είναι δύσχρηστο;Δες την ευκολία του μόνος σου-->Ubuntu Desktop Edition

 

Γνωρίζω την ευκολία του ή την δυσκολία του για κάποιους, και δεν νομίζω να προσπαθω να αποδειξω απο αυτα που λέω οτι ειναι δυσχρηστο.

 

Αν ειναι θετικές οι απαντήσεις απο τους φιλους σου, τοτε ναι, ευκολο στην προσαρμογη. Αν ειναι αρνητικές, κτλ...

 

Που ειναι το παράξενο σε αυτό που ρώτησα? και γιατι το πήρες ως αρνητικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι και? αν μετά απο 1-2 μήνες ή και λιγο παραπάνω, μπορούσαν να κοντρολάρουν το λειτουργικο με άνεση όπως και τα win (όσο απαιτεί η γνώση τους φυσικά) τότε την έχεις την απάντηση.

 

Οπότε εμμενω στην άποψη μου ότι είναι φιλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω την ευκολία του, και δεν νομίζω να προσπαθω να αποδειξω απο αυτα που λέω οτι ειναι δυσχρηστο.

 

Αν ειναι θετικές οι απαντήσεις απο τους φιλους σου, τοτε ναι, ευκολο στην προσαρμογη. Αν ειναι αρνητικές, κτλ...

 

Που ειναι το παράξενο σε αυτό που ρώτησα? και γιατι το πήρες ως αρνητικο??

 

Συγνώμη αν με παρεξήγησες :-)

 

Το GNOME είναι το ευκολότερο σε χρήση γραφικό περιβάλλον,είτε τρέχει σε GNU/Linux,είτε σε Free/Open/NetBSD,είτε σε OpenSolaris,είτε σε Darwin κ.ά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν με παρεξήγησες :-)

 

Το GNOME είναι το ευκολότερο σε χρήση γραφικό περιβάλλον,είτε τρέχει σε GNU/Linux,είτε σε Free/Open/NetBSD,είτε σε OpenSolaris,είτε σε Darwin κ.ά

 

Ναι, αν και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πιο ειναι ευκολότερο μάλλον έτσι ειναι. :-)

Το πρόβλημα που βρίσκω εγώ με το Linux, έιναι η ομορφιά στο UI. Για παράδειγμα το Ubuntu που ειναι και το πιο διαδεδομένο, όταν βλέπεις την splash screen, σκέφτεσαι ακόμη στα 8bit ειμαστε? και όσο ρυχο και να ακούγεται, σίγουρα επηρεάζει πολλους.

 

Δεν έχω ασχοληθει εδώ και 2 χρονια με το UI του Ubuntu, αν και ξέρω οτι ειναι αρκετά παραμετροποιήσιμο, θυμάμαι ότι ήταν αρκετά δύσκοκλο στο να το κάνεις τόσο όμορφο όσο αυτά τα ωραια βίντεο στο youtube που τα κοιτάς με ανοιχτό στόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πιο ειναι ευκολότερο μάλλον έτσι ειναι. :-)

Το πρόβλημα που βρίσκω εγώ με το Linux, έιναι η ομορφιά στο UI. Για παράδειγμα το Ubuntu που ειναι και το πιο διαδεδομένο, όταν βλέπεις την splash screen, σκέφτεσαι ακόμη στα 8bit ειμαστε? και όσο ρυχο και να ακούγεται, σίγουρα επηρεάζει πολλους.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=E4Fbk52Mk1w[/ame]

(video του 2007)

Τα γραφικά περιβάλλοντα των Unix γενικότερα είναι μακράν πιο εξελιγμένα από τα αντίστοιχα των Windows/MacOS X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθει εδώ και 2 χρονια με το UI του Ubuntu, αν και ξέρω οτι ειναι αρκετά παραμετροποιήσιμο, θυμάμαι ότι ήταν αρκετά δύσκοκλο στο να το κάνεις τόσο όμορφο όσο αυτά τα ωραια βίντεο στο youtube που το κοιτάς με ανοιχτό στόμα.

Χρειάζεται 4-5 κλικ(εκτός εάν αυτό το θεωρείς δύσκολο :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-)

 

First things first.

 

Η αναφορά μου στο θέμα της επίλυσης προβλημάτων σε λειτουργικό linux δεν είχε να κάνει με την φιλικότητα του γραφικού του περιβάλλοντος, μην μπερδεύεστε άλλο πράγμα λέω και το λέω ξεκάθαρα.

 

Για τα πολλά αν και το αν ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας του... τί να πω, ας τσεκάρει ο καθείς την γιαγιά του αν έχει καρούλια...

 

Ποιες είναι οι λύσεις των χρηστών windows τα τελευταία 20+ χρόνια σε περίπτωση προβλήματος; Μήπως format και επανεγκατάσταση (ή σπανιότατα για μέσους χρήστες η επαναφορά σε προηγούμενη κατάσταση);

 

Η είδηση αφορούσε τα έσοδα της Microsoft και αυτά εξαρτώνται από τα έσοδα των υπόλοιπων εταιριών του χώρου, με αυτή την λογική αναφέρθηκα και εγώ στην Apple.

 

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

 

Δεν ξέρω τί εννοείτε όταν λέτε κόλαση αλλά όπως έγραψαν και άλλοι παραπάνω αν οι εταιρίες αφιερώσουν πόρους ώστε το hardware τους να λειτουργεί άψογα και απροβλημάτιστα σε macos/linux και οι εταιρίες κάνουν port τα προγράμματα/παιχνίδια τους τότε θα μπορούσαν να συγκριθούν μεταξύ τους τα λειτουργικά επί ίσης όροις.

 

Η δική μου άποψη, (τυγχάνει να είμαι στον χώρο πάνω από 20 χρόνια) είναι ότι η Apple είδε ότι μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους μπορεί να έχει πωλώντας hardware αλλά ποτέ δεν έφτασε τα κέρδη της Microsoft επειδή η παραγωγή της ήταν περιορισμένη, αντίθετα η Microsoft στηρίχτηκε στην παραγωγή τρίτων που χρειαζόντουσαν ένα λειτουργικό σύστημα και από αυτή της την κίνηση έβγαλε αμύθητα ποσά.

 

Όπως λοιπόν η Apple δίνει hardware συνοδευόμενο από το λειτουργικό της, το ίδιο μπορούν να κάνουν και άλλες εταιρίες του χώρου και κάποιες έχουν ήδη αρχίσει και το κάνουν, θυμάμαι ένα Asus netbook με προεγκατεστημένο linux που αξιοποιούσε πλήρως τις δυνατότητες του μηχανήματος.

 

Από την στιγμή λοιπόν που ή ίδια η Apple δεν κάνει αυτό το άνοιγμα του macosx στα pc, θα βρεθούν άλλοι να το κάνουν, εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός:

 

 

και σε ό,τι αφορά το customization που φέρνει την κόλαση του Δάντη... αυτό που θα μπορούσαν να κάνουν οι εταιρίες hardware είναι να υποστηρίξουν την open source κοινότητα και το κάθε update να είναι (και) customized και εκτενώς δοκιμασμένο για το κάθε μοντέλο της εταιρίας πριν αυτό δοθεί στους χρήστες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πιο ειναι ευκολότερο μάλλον έτσι ειναι. :-)

Το πρόβλημα που βρίσκω εγώ με το Linux, έιναι η ομορφιά στο UI. Για παράδειγμα το Ubuntu που ειναι και το πιο διαδεδομένο, όταν βλέπεις την splash screen, σκέφτεσαι ακόμη στα 8bit ειμαστε? και όσο ρυχο και να ακούγεται, σίγουρα επηρεάζει πολλους.

 

Nαι ενω το για να κανεις δεξι κλικ να πρεπει να πατησεις option και κλικ ειναι νορμαλ ε; αχαχαχααχχ Το θεμα ξερεις πιο ειναι; Οτι με ενα theme και ενα backround ακομα και το gnome γινεται κουκλα, Εαν θες κατι πιο ομορφο πηγαινε σε KDE 4. Ειναι state of art, εμφανισιακα κλασεις ανωτερο απο OSX (το ποιο εχει πολλα κινα με το gnome).

 

Τωρα σχετικα με το αλλο που λεγατε, οτι αν βαζαμε λινουξ σε ενα φιλο για 2 μηνες τι θα γινοταν... Το εχω κανει σε αρκετους φιλους, τους εδειξα τα πολυ βασικα και 2 μηνες μετα το 80% αυτων ουτε με επριζαν και μαθαν και το λειτουργικο. Το αλλο 20% εβαλε παλι windows και καθε βδομαδα με φωναζαν να τους βγαλω τους ιους που κολλαγαν. Ο ασχετος χρηστης θα την κανει την χοντραδα ειτε ειναι σε linux ειτε σε windows. Το linux ειναι πιο dummy proof γιατι δεν εχει το μπηκα σε σελιδα με activeX και κολλησα τον ιο μου.

 

Και οσων αφορα τα 8bit σου ριξε και μια ματια στο KDE...

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=aEuapaLJF8g[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλακο ουτε ευρουλακι απο μενα... ουτε φυσικα θα σου κανω τη χαρη να βαλω το τρυπιο λειτουργικο σου στο pc μου. Μια χαρα,τζάμπα,σταθερά και νόμιμα, τα περναμε με τον πιγκουινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ενω το για να κανεις δεξι κλικ να πρεπει να πατησεις option και κλικ ειναι νορμαλ ε; αχαχαχααχχ Το θεμα ξερεις πιο ειναι; Οτι με ενα theme και ενα backround ακομα και το gnome γινεται κουκλα, Εαν θες κατι πιο ομορφο πηγαινε σε KDE 4. Ειναι state of art, εμφανισιακα κλασεις ανωτερο απο OSX (το ποιο εχει πολλα κινα με το gnome).

 

Τωρα σχετικα με το αλλο που λεγατε, οτι αν βαζαμε λινουξ σε ενα φιλο για 2 μηνες τι θα γινοταν... Το εχω κανει σε αρκετους φιλους, τους εδειξα τα πολυ βασικα και 2 μηνες μετα το 80% αυτων ουτε με επριζαν και μαθαν και το λειτουργικο. Το αλλο 20% εβαλε παλι windows και καθε βδομαδα με φωναζαν να τους βγαλω τους ιους που κολλαγαν. Ο ασχετος χρηστης θα την κανει την χοντραδα ειτε ειναι σε linux ειτε σε windows. Το linux ειναι πιο dummy proof γιατι δεν εχει το μπηκα σε σελιδα με activeX και κολλησα τον ιο μου.

 

Και οσων αφορα τα 8bit σου ριξε και μια ματια στο KDE...

 

http://www.youtube.com/watch?v=aEuapaLJF8g

 

8 bit είπα, μόνο και μόνο ως ένα παράδειγμα, γιατί αυτή ειναι περίπου η κατάσταση που αντικρίζω όταν μπαίνω στο Ubuntu. Το KDE 4, το θυμάμαι όταν ειχε πρωτοβγεί κανεις δεν το συνιστούσε γιατι ειχε πολλά bugs. Αλλά anyway, 2 χρόνια πέρασαν και δεν έχω ασχολήθεί καθολου απο τότε με το UI, απλά χρησιμοποιώ unix εντολές για να κάνω την δουλειά μου.

 

σταματάω και το offtopic, νομίζω ώρα ειναι, έχουμε και διάβασμα! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...