Προς το περιεχόμενο

To Android Market ξεπερνά τις 100.000 εφαρμογές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει πολύ μεγάλη δυναμική, τι να λέμε τώρα.Δε μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να έχει το ίδιο επίπεδο με το app store γιατί μετράει πολύ λιγότερο χρόνο ζωής και επιπλέον είχε πολύ μικρότερο βαθμό καθιέρωσης.Δεν κάθεται ο άλλος να αναπτύξει εφαρμογή σε λειτουργικό που δεν είναι δημοφιλές.Αλλά όλα αυτά φαίνονται να αλλάζουν γρήγορα και εγώ πιστεύω πως θα συνεχίσει εξαιρετικά στο άμεσο ακόμα κιόλας μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ με τα παιδιά... Το android market είναι φρέσκο...και όσο για τρας εφαρμογές έχουν κ οι 2..

Απλά ενώ η apple ελέγχει τις περισσότερες εφαρμογές πριν τις ανεβάσει η google δν ασχολείται γτ έχει και ποιο open platform...

Μπαίνουμε σε εποχή smartphone στα οποία αρχιΖει να επικρατεί android και σε Htc, sony Ericsson , samsung , lg and so on..

Και ο απλός χρήστης δν θα δώσει τα 600 που ζητάει η apple έναντι των 200 που ζητάει καθε άλλη εταιρία..

 

Η apple ξεπερνιέται και το νιώθει...γιαυτο και έτρεξε να κρατήσει developers με το iAd..σε 2-3 χρόνια όμως που η αγορα θα ναι android θα είναι all eyes on google...

 

Το καλύτερο που έχει να κάνει η apple είναι να βγάλει lower priced cell..k μονο λόγο Ονόματος (εγωισμού) δν το χει κάνει ακόμα..

Θα έρθει κ αυτή η εποχή..

iAndroid ree....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο Android είναι οι εφαρμογές αυτές; Για αυτό της Google, της Samsung; Ποιας;

 

ένα είναι το android fire... απλά κάθε εταιρία βάζει μια δικιά της πινελιά πάνω. πχ η htc το gui της το ονομάζει htc sence

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο Android είναι οι εφαρμογές αυτές; Για αυτό της Google, της Samsung; Ποιας;

 

Oι εφαρμογες ειναι ασχετες απο το κινητο. Ειναι σαν να λες οτι το msn τρεχει μονο σε υπολογιστες με intel επεξεργαστη... Φυσικα ολες οι εφαρμογες τρεχουν σε ολα τα κινητα ανεξαρτητως μαρκας... Στο μελλον ισως να εχουν απαιτησεις απο hardware αλλα προς το παρον τα παντα παιζουν παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα είναι το android fire... απλά κάθε εταιρία βάζει μια δικιά της πινελιά πάνω. πχ η htc το gui της το ονομάζει htc sence

 

Oι εφαρμογες ειναι ασχετες απο το κινητο. Ειναι σαν να λες οτι το msn τρεχει μονο σε υπολογιστες με intel επεξεργαστη... Φυσικα ολες οι εφαρμογες τρεχουν σε ολα τα κινητα ανεξαρτητως μαρκας... Στο μελλον ισως να εχουν απαιτησεις απο hardware αλλα προς το παρον τα παντα παιζουν παντου.

 

Μην είστε τόσο σίγουροι. Οι εφαρμογές μπορεί να είναι συμβατές. Το digital sign των εφαρμογών δεν ξέρω αν είναι.

 

Με άλλα λόγια μπορεί η Samsung να φτιάξει ένα δικό της application store και να λέει από εδώ εφαρμογές μόνο (π.χ. iPhone). Δυστυχώς οι εταιρίες μπορούν να του βγάλουν τα μάτια και παρόλα αυτά να διαφημίζουν Android κινητό.

 

Μακάρι να έχετε δίκαιο και να μην ισχύει αυτό που φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε τόσο σίγουροι. Οι εφαρμογές μπορεί να είναι συμβατές. Το digital sign των εφαρμογών δεν ξέρω αν είναι.

 

Με άλλα λόγια μπορεί η Samsung να φτιάξει ένα δικό της application store και να λέει από εδώ εφαρμογές μόνο (π.χ. iPhone). Δυστυχώς οι εταιρίες μπορούν να του βγάλουν τα μάτια και παρόλα αυτά να διαφημίζουν Android κινητό.

 

Μακάρι να έχετε δίκαιο και να μην ισχύει αυτό που φοβάμαι.

 

Μα οι εταιριες βαζουν android για αν εκμεταλευτουν αυτο ακριβως το πραγμα... τις εφαρμογες που ειναι στο android market. Μπορουν αν θελουν φυσικα να φτιαξουν και δικο τους store παραλληλα με το android store. Το να βγουν απο το android store ειναι απιθανο. Πιο πιθανο ειναι να αλλαξουν πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί κανείς να πει οτι το android δεν έχει καλές προοπτικές.

Τώρα για το αν είναι για samsung ή όχι, το μόνο θέμα που υπάρχει είναι οτι κάθε κινητό δεν μπορεί να έχει το ίδιο firmware. Και μερικές εφαρμογές δεν τρέχουν σε 1.5 και 1.6, ενώ μερικά κινητά δεν έχουν βάλει ούτε την 2.0.

Κανένα άλλο πρόβλημα δεν υπάρχει αυτού του είδους.

 

Όσο αναφορά τη ποιότητα των εφαρμογών, στον μόνο τομέα που δεν βλέπω φως για όλα τα κινητά είναι τα γραφικά. Είναι χάλια. Γενικά δεν έχει την αισθητική του iOS και των εφαρμογών του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί κανείς να πει οτι το android δεν έχει καλές προοπτικές.

Τώρα για το αν είναι για samsung ή όχι, το μόνο θέμα που υπάρχει είναι οτι κάθε κινητό δεν μπορεί να έχει το ίδιο firmware. Και μερικές εφαρμογές δεν τρέχουν σε 1.5 και 1.6, ενώ μερικά κινητά δεν έχουν βάλει ούτε την 2.0.

Κανένα άλλο πρόβλημα δεν υπάρχει αυτού του είδους.

 

Όσο αναφορά τη ποιότητα των εφαρμογών, στον μόνο τομέα που δεν βλέπω φως για όλα τα κινητά είναι τα γραφικά. Είναι χάλια. Γενικά δεν έχει την αισθητική του iOS και των εφαρμογών του

 

Υπομονη και θα ερθουν και οι εταιριες να το υποστηριξουν. Ηδη το sims 3 εγινε port στο android. Ηδη τα πραγματα στην εμφανιση εχουν αρχισει να αλλαζουν. Μην ψαχνεις ομως για μια κοπια του iphone (ασχετα αν η samsung στο UI κινειται προς αυτη την κατευθυνση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόπια του iphone δε ψάχνω. Βασικά προσωπικά με καλύπτει το UI του android, με ή χωρίς sense ή της samsung κτλ.

Πιο πολύ οι εφαρμογές δεν είναι ωραίες αισθητικά, πέραν απο το τι παιχνίδια βγαίνουν και τι επιπέδου είναι σε γραφικά, μιλάω για όλες τις εφαρμογές.

Παραδείγματος χάριν, το tapatalk, σε iphone είναι πιο όμορφο. Όλες οι εφαρμογές είναι πιο όμορφες. Και για κάποιον που χρησιμοποιεί πολλές ώρες, μπορεί αυτό να παίζει ρόλο.

Και δεν είναι οτι δεν το σηκώνει το κάθε hardware, καθώς μίλησα για όμορφα γραφικά χωρίς να είναι απαιτητικά. Για κάποιον λόγο νομίζω το android κολλάει κάπου σε αυτόν τον τομέα. Χωρίς να το έχω ψάξει βέβαια.

 

Πάντως ως κάτοχος android όσο προχωράει ο καιρός νιώθω και πιο ικανοποιημένος με την επιλογή μου. Δεν μου έλειψε τίποτα απο το iphone που είχα. Νομίζω το iphone το βαρέθηκα πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ενόχλησε εμένα στο android market ήταν η αναζήτηση... έψαχνα εφαρμογές με το όνομα τους και μου έβγαζε άσχετα

 

Μήπως δεν την είχε με αυτό ακριβώς το όνομα στον τίτλο, ή στα tags και άρχισε να ψάχνει στην περιγραφή ας πούμε? Συμβαίνει γενικά άμα δεν υπάρχει το app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε τόσο σίγουροι. Οι εφαρμογές μπορεί να είναι συμβατές. Το digital sign των εφαρμογών δεν ξέρω αν είναι.

 

Με άλλα λόγια μπορεί η Samsung να φτιάξει ένα δικό της application store και να λέει από εδώ εφαρμογές μόνο (π.χ. iPhone). Δυστυχώς οι εταιρίες μπορούν να του βγάλουν τα μάτια και παρόλα αυτά να διαφημίζουν Android κινητό.

 

Μακάρι να έχετε δίκαιο και να μην ισχύει αυτό που φοβάμαι.

 

Μα μπορείς να βάλεις εφαρμογές εκτός του Android Market (χωρίς root), λες άμα φτιάξουν samsung market να μην μπορείς να βάζεις εκτός? Άσε που δεν την συμφέρει... Δηλαδή η lg θα έχει το Android Market με 70000 apps και οι samsung θα σκάψει τον λάκο της και θα ξεκινήσει ένα market από την αρχή? Αλλά πέραν όλων αυτών γιατί να το κάνει εξαρχής? Για πιο μεγάλο έλεγχο? Ας κρατούσε το λογισμικό το προηγούμενο που είχε και να μην άλλαζε σε android άμα θέλει τόσο έλεγχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι εταιριες βαζουν android για αν εκμεταλευτουν αυτο ακριβως το πραγμα... τις εφαρμογες που ειναι στο android market. Μπορουν αν θελουν φυσικα να φτιαξουν και δικο τους store παραλληλα με το android store. Το να βγουν απο το android store ειναι απιθανο. Πιο πιθανο ειναι να αλλαξουν πλατφορμα.

 

Οι εταιριες βαζουν android γιατι δεν πληρωνουν ουτε αναπτυξη ουτε δικαιωματα λογισμικου. Βεβαια ειναι και καλο λειτουργικο και τζαμπα διαφημισμενο.

 

Εχει τις καλυτερες προοπτικες αρκει να οργανωσουν το market στα προτυπα του appstore και φυσικα το update στα firmware.

 

To κακο με το μελλον του android ειναι οτι η πορεια του διαμορφωνεται απο τις επιλογες πολλων και διαφορετικων εταιριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν την είχε με αυτό ακριβώς το όνομα στον τίτλο, ή στα tags και άρχισε να ψάχνει στην περιγραφή ας πούμε? Συμβαίνει γενικά άμα δεν υπάρχει το app.

 

αφού σου λέω ότι υπήρχε... τι δεν κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...