Προς το περιεχόμενο

Το μυστήριο της χαμηλής φωτεινότητας!


ge0rge007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Εδώ και κάποιον καιρό στον laptop έχω το εξής παράξενο πρόβλημα...Όταν κάνω format η φωτεινότητα πέφτει πάρα πολύ χαμηλά.Περνάνε μέρες και σε κάποια τυχαία στιγμή φτιάχνει !

Όταν είχα το πρόβλημα βλέποντας το αρχείο /proc/acpi/video/VID/LCD0/brightness όντως είδα ότι η φωτεινότητα ήταν ρυθμισμένη να είναι στην τιμή 20( χαμηλότερη δυνατή ).Προσπάθησα να αλλάξω το αρχείο αλλά δεν γινόταν ακόμα και εάν δεν ήμουν σε γραφικό περιβάλλον.Μετά απλά έβαλα έαν live cd ubuntu και το πρόβλημα λύθηκε τόσο απλά...Δεν έκανα τίποτα απολύτως απλά φόρτωσα το live cd και μετά το έκλεισα!

Ξέχασα να πω ότι έχω debian και windows xp στο λάπτοπ και υπήρχε και στα 2 λειτουργικά το πρόβλημα!

 

Το πρόβλημα όπως είπα έχει λυθεί αλλά με έχει φάει η περιέργεια τι γίνεται!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτεινότητα γενικά πέφτει η καλύτερα είναι αρκετά χαμηλή όταν δεν έχεις το laptop στην μπρίζα και αυτό για εξοικονόμηση ενέργειας. Στο ubuntu θα έπρεπε να δεις και τις ρυθμίσεις στην διαχείριση ενέργειας μήπως είχες αλλάξει τίποτα από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτεινότητα γενικά πέφτει η καλύτερα είναι αρκετά χαμηλή όταν δεν έχεις το laptop στην μπρίζα και αυτό για εξοικονόμηση ενέργειας. Στο ubuntu θα έπρεπε να δεις και τις ρυθμίσεις στην διαχείριση ενέργειας μήπως είχες αλλάξει τίποτα από εκεί.

Τις είχα κοιτάξει και τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα!Το έχω υπόψιν μου για την εξοικονόμηση ενέργειας :-)

 

Πώς προσπάθησες να το αλλάξεις;

Προσπάθησα να αλλάξω το αρχείο με κάποιον editor (nano) και μου έβγαζε πρόβλημα στην αποθήκευση.Η αλήθεια είναι δεν μου φαίνεται παράλογο αυτό αφού μιλάμε για τον φάκελο /proc απλά το είχα δει σε ένα tutorial και το δοκίμασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει debian, νομίζω πως δεν άνοιξες με τα απαραίτητα δικαιώματα το αρχείο, γι' αυτό τον λόγο αντιμετώπισες πρόβλημα στην αποθήκευση.

Στα ubuntu ξέρω πως πρέπει να το ανοίξεις με δικαιώματα root, οπότε κάνεις :

sudo *editor* *file*

Στα debian δεν ξέρω :o , αλλά κάτι ανάλογο θα είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι hardware το προβλημα? Εχω ενα hp που ανεβοκατεβαινει η φωτηνωτητα οποτε θελει και αλλες φορες σβηνει κιολας ο φωτησμος.... το προβλημα? Το inverter της λαμπας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ξεχάσει αυτό το thread. Στο procfs δέν μπορείς να ανοίξεις αρχεία με editor και να τα σώσεις μετά. Μπορείς όμως να κάνεις echo την τιμή που θέλεις στο αρχείο που θέλεις. Άν δηλαδή ξέρεις οτι το αρχείο /proc/acpi/video/VID/LCD0/brightness ελέγχει τη φωτεινότητα της οθόνος σου και η τιμή του μπορεί να είναι από 0-100 και αυτή τη στιγμή είναι στο 20, τότε μπορείς να κάνεις

>echo 80 > /proc/acpi/video/VID/LCD0/brightness

και αν το αρχείο αυτό είναι σωστό θα δείς άμεσα την αλλαγή της φωτεινότητας.

 

EDIT: Εδώ ένα overview του procfs και εδώ μιά μικρή εισαγωγή για developers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ξεχάσει αυτό το thread. Στο procfs δέν μπορείς να ανοίξεις αρχεία με editor και να τα σώσεις μετά. Μπορείς όμως να κάνεις echo την τιμή που θέλεις στο αρχείο που θέλεις. Άν δηλαδή ξέρεις οτι το αρχείο /proc/acpi/video/VID/LCD0/brightness ελέγχει τη φωτεινότητα της οθόνος σου και η τιμή του μπορεί να είναι από 0-100 και αυτή τη στιγμή είναι στο 20, τότε μπορείς να κάνεις

>echo 80 > /proc/acpi/video/VID/LCD0/brightness

και αν το αρχείο αυτό είναι σωστό θα δείς άμεσα την αλλαγή της φωτεινότητας.

 

EDIT: Εδώ ένα overview του procfs και εδώ μιά μικρή εισαγωγή για developers.

 

Απόλυτα σωστός...Το έκανα και δούλεψε μια χαρά:-)

 

Ευχαριστώ πολύ όλους και ειδικά τον NullScan;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...