Προς το περιεχόμενο

Google App Inventor - Φτιάξτε εφαρμογές για το Android χωρίς γνώσεις Προγραμματισμού


Nightstrike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως αμφιβάλλω αν θα βγει κάποια πολύπλοκη εφαρμογή με αυτό το τουλάκι.

 

 

εσυ παρε τωρα το overpriced σκατουλακι του αβαταρ σου και ασε τις πραγματικα καινοτομες εταιριες να κανουν διαρκως βηματα μπροστα μεσα απο μοντερνο τροπο σκεψης.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αμφιβάλλω αν θα βγει κάποια πολύπλοκη εφαρμογή με αυτό το τουλάκι.

Είναι κάτι σαν τα έτοιμα site construction tools που κυκλοφορούν. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να φτιάξει κάτι απλό εύκολα και γρήγορα χωρίς να ξέρει στάλα κώδικα, αλλά δεν μπορείς να φτιάξεις σοβαρό site αν δεν ξέρεις να προγραμματίζεις.

 

Εντούτοις μόνο καλό κάνουν παρόμοιες κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι σαν τα έτοιμα site construction tools που κυκλοφορούν. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να φτιάξει κάτι απλό εύκολα και γρήγορα χωρίς να ξέρει στάλα κώδικα, αλλά δεν μπορείς να φτιάξεις σοβαρό site αν δεν ξέρεις να προγραμματίζεις.

 

Εντούτοις μόνο καλό κάνουν παρόμοιες κινήσεις.

 

 

πολυ πολυ σωστα.

σαν δικηγορος,ανυπομονω να φτιαξω κατι το οποιο θα με διευκολυνει απιστευτα στην δουλεια μου.

μια βιβλιοθηκη απο κωδικες(αστικο,ποινικο κτλ) και links για μεταβαση απο αρθρο σε αρθρο οταν αυτα συνεχονται.

 

χιλια μπραβο ρε google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι.. για παιδάκια δημοτικού..

ασστεία λέτε; παίζετε με τις λέξεις;

α πα πα πα.. τι είναι αυτά ρε;

όταν θα φτιάξουν μια φιλική εφαρμογή που να απευθύνεται σε developers (βλέπε c# με visual studio για windows mobile) και όχι σε παιδάκια δημοτικού.. ξυπνήστε με :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι.. για παιδάκια δημοτικού..

ασστεία λέτε; παίζετε με τις λέξεις;

α πα πα πα.. τι είναι αυτά ρε;

όταν θα φτιάξουν μια φιλική εφαρμογή που να απευθύνεται σε developers (βλέπε c# με visual studio για windows mobile) και όχι σε παιδάκια δημοτικού.. ξυπνήστε με :Ρ

 

Χμμ, περισσότερο σαν να ζηλεύεις μου φαίνεται, παρά ότι το θεωρείς χαζομάρα :P

 

Α, και για μας τα παιδάκια του Δημοτικού, μια χαρά είναι. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θα φτιάξουν μια φιλική εφαρμογή που να απευθύνεται σε developers (βλέπε c# με visual studio για windows mobile) και όχι σε παιδάκια δημοτικού.. ξυπνήστε με :Ρ

Άκου να δεις τώρα κάτι συγκλονιστικά πράγματα. Υπάρχουν άνθρωποι λέει στον κόσμο μας που δεν ξέρουν προγραμματισμό (!) κι επίσης δεν ενδιαφέρονται να μάθουν (!!!)

Συγκλονίστηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κίνηση! Απορώ με την πόρωση όσων δεν συμφωνούν... (;!) Σόρρυ αλλά δεν είναι καλύτερο το να υπάρχει το εργαλείο από το να μην υπήρχε έτσι ώστε όποιος θέλει να το χρησιμοποιεί και όποιος το θεωρεί άχρηστο να αδιαφορεί; Ο μόνος καταναγκασμός έγκειται στην διοχέτευση πολλών εφαρμογών στην αγορά. Αλλά εκτιμώ ότι η εταιρία θα υλοποιήσει κάποιο σχετικό φιλτράρισμα πχ μέσω του market store, οπότε δε θα πλημμυρίσει ο τόπος με μέτριες και παραπλήσιες εφαρμογές.

 

Επίσης να με συγχωρείτε αλλά τείνω να διαφωνήσω και με όσους το βρίσκουν ως μια καλή ευκαιρία για να μάθουν προγραμματισμό. Αν το κάνουν για χόμπι και παιχνίδι συμφωνώ απόλυτα αλλά ως αφορμή για να μάθουν προγραμματισμό... λίγο δύσκολο μου φαίνεται και ίσως τελικά περισσότερο να τους αποθαρρύνει προς μια μελλοντική προσπάθεια παρά να τους ενθαρρύνει και να τους εμπνεύσει. Βέβαια δεν μπορώ να έχω αποκρυσταλλωμένη άποψη από τη στιγμή που δεν έχω δει το εργαλείο και γενικά τρέφω εμπιστοσύνη προς τα εγχειρήματα της google οπότε ελπίζω να διαψευστώ!

 

Επίσης το βλέπω με χαρά μιας και αυτό θα αυξήσει τον ανταγωνισμό των διάφορων platforms και ως γνωστόν από τέτοιες αναμετρήσεις βγαίνει κερδισμένος ο τελικός καταναλωτής! Άντε μπας και σφίξουν λίγο οι κώλοι εκεί στην Αpple. :-) :-p

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που θέλουν να μάθουν προγραμματισμό είναι λάθος τρόπος να ξεκινήσουν.

 

Για αυτούς που δεν θέλουν να μάθουν προγραμματισμό αλλά θέλουν να φτιάξουν ένα κουμπάκι που το πατάς και κάνει νιάου, είναι καλό.

 

Για αυτούς ούτε θέλουν να μάθουν προγραμματισμό, ούτε θέλουν να φτιάχνουν κουμπάκια που κάνουν νιάου, αλλά θέλουν να κάνουν browse τις εφαρμογές στο appstore και να μην βλέπουν 999 λαλακίες που κάνουν νιάου (γαβ γαβ, κικιρίκου, μπεεε κλπ) για κάθε 1 εφαρμογή με νόημα, είναι εμπόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να γνωρίζω τις δυνατότητες του εργαλείου το βρίσκω μια καλή κίνηση από την Google. Είναι μεγάλη ικανοποίηση για κάποιον που δεν ξέρει και πολλα από πληροφορική να έχει ένα δικό του δημιούργημα στο κινητό έστω και αν είναι το νιαου της γάτας του ανάλογα την διάθεση.Η συγκεκριμένη κίνηση μπορεί κατά ένα μέρος να ενισχύσει το brand royalty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένουμε να δούμε πάντως. Δηλαδή και πως θα είναι το εργαλείο, και τι εφαρμογές θα βγουν απο αυτό.

Αν κάνει η google το φιλτράρισμα που αναφέρθηκε πριν, τότε μόνο καλό κάνει η κίνηση αυτή. Πιο πολύ για προσωπικές εφαρμογές βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αυτούς που δεν θέλουν να μάθουν προγραμματισμό αλλά θέλουν να φτιάξουν ένα κουμπάκι που το πατάς και κάνει νιάου, είναι καλό.

 

Δε νομίζω ότι μπορεί να φτάσει έως ένα τέτοιο σημείο. Εδώ σου αναφέρει ότι θα έχεις πρόσβαση σε μέρη του κινητού όπως το GPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, περισσότερο σαν να ζηλεύεις μου φαίνεται, παρά ότι το θεωρείς χαζομάρα :P

 

Α, και για μας τα παιδάκια του Δημοτικού, μια χαρά είναι. :-D

για ποιο πράγμα να ζηλέψω; είμαι υπέρ της google και του android και γι' αυτό περιμένω κάτι καλύτερο από αυτήν για τους developers..

 

Άκου να δεις τώρα κάτι συγκλονιστικά πράγματα. Υπάρχουν άνθρωποι λέει στον κόσμο μας που δεν ξέρουν προγραμματισμό (!) κι επίσης δεν ενδιαφέρονται να μάθουν (!!!)

Συγκλονίστηκες?

 

Τρομερά πράγματα.. είμαι συγκλονισμένος.. υπάρχουν τέτοιοι, που θέλουν να φτιάξουν πρόγραμμα, χωρίς να προγραμματίσουν, για να λένε ότι προγραμμάτισαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη εχω ετοιμες εφαρμογες για το ovi store που ειναι πανευκολες στη χρηση και κατασκευη, να περιμενω και το πακετο για τα ανδροειδες κινητα, εψαξα αλλα δεν βρηκα πουθενα ολοκληρωμενη την εφαρμογη.

Μονο για τα κινητα της apple απαιτειται οπως μου φαινεται προγραμματισμός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...