Προς το περιεχόμενο

Google App Inventor - Φτιάξτε εφαρμογές για το Android χωρίς γνώσεις Προγραμματισμού


Nightstrike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η google ανακοίνωσε πριν από λίγες μέρες την εφαρμογή App Inventor! Ουσιαστικά δίνει την δυνατότητα σε άτομα χωρίς γνώσεις προγραμματισμού να φτιάξουν εφαρμογές μέσα από "visual blocks". Με το appInventor μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους sensores του κινητού, το gps, καθώς και τις λειτουργίες του τηλεφώνου! Σύμφωνα με την google μπορείς να κάνεις τα πάντα.

 

Η εγκατάσταση του driver και το setup του κινητού είναι απλή, και σύντομη. Το πρόγραμμα τρέχει όλο μέσα στον Browser ενώ στο κινητό σου (το οποίο είναι απαραίτητο για την χρήση του προγράμματος) βλέπεις κατευθείαν πως θα φαίνεται η εφαρμογή.

 

Δυστυχώς η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, και ούτε ξέρουμε ETA. Τέλος ακόμα δεν έχουμε στοιχεία για το εάν αυτές οι εφαρμογές θα μπορούν γίνουν διαθέσιμες μέσα από το market κάτι το οποίο θα αύξανε κατακόρυφα των αριθμό των διαθέσιμων apps αλλά πιθανότατα να έριχνε κατά πολύ την ποιότητα!

 

Source.png Πηγή: Google

Picture.png Εικόνα: App Inventor

Video Video: http://www.youtube.com/watch?v=8ADwPLSFeY8&feature=player_embedded"]App Inventor

Επεξ/σία από Nightstrike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρελή κίνηση, δεν σταματάει να πρωτοπορεί η google. Από ότι φαίνεται το έxει πάρει ζεστά το θέμα με το android.

 

Δίκοπο μαχαίρι αλλά πιστεύω θα βγει σε καλό, μπορεί να βγουν 1000δες πρόχειρα apps αλλά όλο και κάποιο διαμαντάκι μπορεί να βγει από όλο αυτό.

 

I approve th113.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να τις διαχωρίσει από το market. Να κάνει ένα φιλτράρισμα και τις καλύτερες να τις ρίχνει και στο market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nice. Αν και ουσιαστικά πρόκειται και πάλι για high level προγραμματισμό, απλά πολύ απλουστευμένο και φιλικό στον "μέσο" χρήστη.

 

Btw, το link για το βίντεο στο πρώτο post θέλει διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να σας πω , αυτο μονο για android κινητα και για το επερχομενο chrome os ή για windows και αλλα κινητα???

 

Μόνο για το Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Από ότι φαίνεται το έxει πάρει ζεστά το θέμα με το android...

 

Πες μου οτι περιμενες το app inventor για να βγαλεις τετοιο συμπερασμα για την google?:-D

Το θεμα ειναι πως το παρον εργαλειο δεν θα μπορεσει να ικανοποιησει πληρως την φαντασια ακομα και των ανιδεων οραματιστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους δώσει όμως κίνητρο να ασχοληθούν με τον προγραμματισμό.

 

Όποιος αποφασίσει να φτιάξει μια εφαρμογή με αυτό το ξέρει εξαρχής ότι δεν θα έχει την ίδια ευελιξία σε σχέση με αν την έγραφε κανονικά. Ούτε τις ίδιες δυνατότητες, ούτε την ίδια ταχύτητα στην εκτέλεση. Είναι απλά ένα «βοήθημα» για να ξεκινήσει κάποιος. Μετά θα μεταπηδήσει σε κώδικα.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους δώσει όμως κίνητρο να ασχοληθούν με τον προγραμματισμό.

 

Όποιος αποφασίσει να φτιάξει μια εφαρμογή με αυτό το ξέρει εξαρχής ότι δεν θα έχει την ίδια ευελιξία σε σχέση με αν την έγραφε κανονικά. Ούτε τις ίδιες δυνατότητες, ούτε την ίδια ταχύτητα στην εκτέλεση. Είναι απλά ένα «βοήθημα» για να ξεκινήσει κάποιος. Μετά θα μεταπηδήσει σε κώδικα.

 

;)

 

Εγώ έχω ακριβώς την αντίθετη γνώμη πάντως. Πρόσφατα έψαξα μόνος μου μπας και μάθαινα 5 πράγματα για προγραμματισμό, και είδα την διαδικασία πραγματικά απογοητευτική για έναν πρωτάρη.

 

Από την άλλη όταν ξεκινάς θες να κάνεις 5 πράγματα τα οποία είναι σχετικά απλά. Εάν κατάλαβα καλά το Inventor θα σου έχει αυτά τα 5 πράγματα να τα κάνεις με απλά blocks. Το επόμενο βήμα για εμένα θα ήταν η google αυτά τα 5 πράγματα να τα κάνει 10!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Μερικές φορές ο High Level προγραμματισμός είναι και καλύτερος, αφού τα libraries κτλ θα τα δουλεύει η google. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ανυπομονώ. Δεν έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό και με λυπεί αυτό, αλλά περιμένω να βρω μπόλικο μπόλικο χρόνο να κάθομαι ώρες για να μάθω καλά.

 

Καλή κίνηση και συμφωνώ με τον Nightstrike επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...