Προς το περιεχόμενο

[EΠΙΛΥΘΗΚΕ] Πρόβλημα με boot του Mint


bnvdarklord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγραψα τα mint σε κάποιο dvd και τα εβαλα να κανουν boot στο pc μου που εχει ubuntu, και ενω δειχνει να τα φορτώνει μετα απο λίγο βγάζει διάφορα errors. Σε κάποια terminal βγαζει authentication failure σε κατι αλλα input/output errors και unknown user mint κτλ.

Το dvd ειναι ελεγμενο με md5sum και ειναι οκ.

 

Εχετε καμια ιδέα πριν χαλάσω και 4ο dvd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σημερα με το ιδιο cd και σε καποια φάση στην οθόνη που φορτώνει τα mint βγαζει error mounting /var/run(ή κατι τετοιο) και press S to skip or M to do it manually. Πατάω M και με παει σε maintenance terminal. Τι μπορώ να κάνω απο δώ για να bootαρει το Live CD?

 

edit: ξανακανα ενα md5sum check μεσω του terminal και βγαζει error σε ενα αρχειο τωρα... Έλεος :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να αποφύγεις εντελώς τα errors μπορείς να βάλεις το mint σε στικάκι usb μέσω του unetbootin στα windows ή μέσω του προεγκατεστημένου utility του ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπερσύγχρονη μητρική μου δεν υποστηρίζει boot απο usb...

 

δεν χρειαζεται να υποστηριζει.δισκετα εχεις?μπορεις με εναν boot manager να bootareis απο usb κανονικα ανεξαρτητα απτο αν υποστηριζει η μητρικη σου ή οχι.

 

http://www.plop.at/en/bootmanagerdl.html

 

δοκιμασμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να υποστηριζει.δισκετα εχεις?μπορεις με εναν boot manager να bootareis απο usb κανονικα ανεξαρτητα απτο αν υποστηριζει η μητρικη σου ή οχι.

 

http://www.plop.at/en/bootmanagerdl.html

 

δοκιμασμενο.

 

Για εξηγισε το λιγο τι πρεπει να κάνω γιατι δεν καταλαβα απο το site...

 

edit: Εβαλα το bin που ελεγε στο /boot και οταν το επιλεγω απο το GRUB και μετα USB μου βγαζει This is not a bootable drive...

 

---------- Προσθήκη στις 19:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:00 ----------

 

Δοκίμασα 2ο flashaki με Windows και δουλεψε...

Παιζει να φταίει που το 1ο φλασάκι ειχε 2 partitions?

Θα το φορμαρω σε μια, και θα ποστάρω εξελίξεις.

 

edit: Again, This is not a bootable disk. Please insert a bootable floopy and press any key to try again... Με το GParted του εβαλα flag boot παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φερθεις στο φλασακι σου σαν να ηταν σκληρος.δηλαδη εγκαθιστας κανονικα σε αυτο(mbr κατα προτιμηση) grub ..αλλιως δεν bootarei.

 

Αν και παλι δεν bootarei τοτε δεν αναγνωριζεται ο controller απτον boot manager.Αλλα μαλλον αναγνωριζεται για να σου bootarei το αλλο φλασακι

 

(αλλο τα windows..-εγκαθιστουν απο default στον mbr τον boot loader.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φερθεις στο φλασακι σου σαν να ηταν σκληρος.δηλαδη εγκαθιστας κανονικα σε αυτο(mbr κατα προτιμηση) grub ..αλλιως δεν bootarei.

 

Αν και παλι δεν bootarei τοτε δεν αναγνωριζεται ο controller απτον boot manager.

 

(αλλο τα windows..-εγκαθιστουν απο default στον mbr τον boot loader.)

 

Οκ.. και πως θα βαλω grub στον mbr?

 

(Μα καλα τα αρχεια των windows τα εβαλα copy paste απο iso, πως μπηκε ο boot loader? :rolleyes:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.. και πως θα βαλω grub στον mbr?

 

sudo grub-install /dev/sd(a,b,c αναλογα πως το βλεπει.)

 

(Μα καλα τα αρχεια των windows τα εβαλα copy paste απο iso, πως μπηκε ο boot loader? :rolleyes:)

 

εγω νομιζα οτι τα ειχες εγκαταστησει κανονικα στο φλασακι..:rolleyes: οπως και το linux....:whistle:

 

wtf..φαντασμα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το γραφω ετσι στο flashακι και μετα το επιλέγω απο το plop που μου εδωσες πριν για να κανει boot?

Θα το δοκιμάσω και αυτο.

 

ναι

 

 

ηξκηξκ

 

any progress?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...