Προς το περιεχόμενο

Διανομή Linux


doutsos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ubuntu δαγκωτό, λόγω του ότι είναι η πιο απλή και φιλική διανομή, έχει μακράν το καλύτερο support από την canonical και τη μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση χρηστών που θα σε βοηθήσει βήμα βήμα σε όποιο πρόβλημα αντιμετωπίσεις. Και αν ποτέ το άλλαζα, πάλι ubuntu θα έβαζα. Μια αναζήτηση στο net θα σε πείσει για το support που υπάρχει (εκατοντάδες sites, communities, περιοδικά, blogs κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οχι ενταξει εχω ασχοληθεί με linux απλώς για τις συγκεκριμένες εργασίες λογικα θα πάω σε ubuntu. btw γράφτηκα στους greek (el)team starters transl. να μεταφράσουμε τίποτα :) όχι πως ειναι κατι διαθεσιμο ;P αλλα οκει. χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για kde αν θές σου προτείνω pclinuxos

 

ναι γιατι kde εχει μονο το pclinuxos ....:-(

 

και για εξηγησε μας ..τι διαφορα εχει το pclinuxos απο ενα debian πχ testing με kde..ή ενα arch με kde,ή ενα knoppix με kde;;

 

δειχνει το kde καλυτερα?τρεχει πιο γρηγορα?Εχεις κανει καποιες μετρησεις?Γιατι προτεινεις το pclinuxos για kde?

 

περιμενω

 

θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με τις πρακτικες της canonical -->GNU/linux=DE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να αγοράσουμε και win7 ?

 

windows_7_linus_torvalds-thumb-640xauto-9318.png

 

---------- Προσθήκη στις 09:35 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:32 ----------

 

θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με τις πρακτικες της canonical -->GNU/linux=DE

 

Αυτό πού κολλάει τώρα στο όλο υπόλοιπο post σου ; Θες να ξεκινήσεις flame ως συνήθως ; Ή που θα σε βρίσκω στο win subforum να υπερασπίζεσαι τα win ή εδώ να τα χώνεις στην canonical και σε όσους χρησιμοποιούν ubuntu γιατί δήθεν την έχεις δει χακεράς που χρησιμοποιεί debian (λες και κάτι σημαντικό κάνεις - αν πιστέψει κανείς ότι χρησιμοποιείς linux, γιατί εγώ κουτόχορτο δεν τρώω - και κάποια στιγμή να δούμε και τα 2-3 accounts που έχεις σε τι εξυπηρετούν )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πού κολλάει τώρα στο όλο υπόλοιπο post σου ; Θες να ξεκινήσεις flame ως συνήθως ; Ή που θα σε βρίσκω στο win subforum να υπερασπίζεσαι τα win ή εδώ να τα χώνεις στην canonical και σε όσους χρησιμοποιούν ubuntu γιατί δήθεν την έχεις δει χακεράς που χρησιμοποιεί debian (λες και κάτι σημαντικό κάνεις - αν πιστέψει κανείς ότι χρησιμοποιείς linux, γιατί εγώ κουτόχορτο δεν τρώω -

 

φυσικα και θα με δεις και στα 2 subsection..δεν ειμαι κολλημενος να βγαινω και να λεω ή το ενα ή το αλλο ή οτι το ενα ειναι καλυτερο του αλλου

 

χρησιμοποιω και τα 2 και δεν ειμαι fanboy κανενος.

 

οσον αφορα την canonical η συνεισφορα της στον gnu κωδικα ειναι τουλαχιστον καταστροφικη.

 

θα συμφωνησω ομως οτι το ubuntu ειναι οτι πρεπει για την πρωτη μεταβαση..αν καποιος θελει να αντικαταστησει τα windows

 

και κάποια στιγμή να δούμε και τα 2-3 accounts που έχεις σε τι εξυπηρετούν

 

ποια ειναι αυτα τα accounts να τα μαθω και γω?

 

και προσεχε λιγο με την ip σου γιατι αποτι θυμαμαι σε εχουν παρει χαμπαρι :whistle:

 

 

 

reported επειδη trollareis και επιτιθεσαι χωρις λογο.

 

 

 

απαντηση απο τον φιλο ditsikts δεν εχω παρει και ανησυχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με τις πρακτικες της canonical -->GNU/linux=DE

 

To ποιος troll-άρει το αφήνω στους αναγνώστες να το κρίνουν.

 

οσον αφορα την canonical η συνεισφορα της στον gnu κωδικα ειναι τουλαχιστον καταστροφικη.

 

απλά FUD

 

---------- Προσθήκη στις 14:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:34 ----------

 

θα συμφωνησω ομως οτι το ubuntu ειναι οτι πρεπει για την πρωτη μεταβαση..αν καποιος θελει να αντικαταστησει τα windows

 

Εγώ δηλαδή πού έχω ξεπεράσει το στάδιο της μετάβασης και μερικά εκατομμύρια ακόμα χρήστες, μάλλον δεν σκαμπάζουμε ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα την canonical η συνεισφορα της στον gnu κωδικα ειναι τουλαχιστον καταστροφικη.

 

Η συνεισφορά της στον kernel ήταν καταστροφική. Και βασικά, η γνωστή είδηση που κυκλοφορεί (με τα 100 kernel patches της canonical έναντι των χιλιάδων patches της red hat και της novell) είναι του 2008. Δεν νομίζω ότι έχουν βελτιωθεί και πολύ τα πράγματα, αλλά λογικά κάτι θα έχουν κάνει.

Βέβαια gnu δεν είναι μόνο ο linux kernel. Η canonical πχ συντηρεί σχεδόν μόνη της το gnome (κι έχει αρχίσει να μπλέκεται και με το kde νομίζω). Ποντάρει κυρίως στην βελτίωση των user interfaces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είστε πολύ εδώ μέσα help me λίγο

 

από εχθές προσπαθώ να βάλω κλειδί στο launchpad.net για να ανεβάσω κάποιες μεταφράσεις!! :geek: :clap: και αδυνατώ λόγο ενός encrypted mail που μου έχει έρθει το οποίο δεν μπορούν να το ανοίξουν όλοι οι mail providers. ακολουθώ τις οδηγίες αλλα μία δεν υποστηρίζεται απο το gmail μία μ βγάζει ερρορ μ το thunderbird ε έλεος πια.. τι να κάνω :crazy: το mail είναι σε ascii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατι kde εχει μονο το pclinuxos ....:-(

 

και για εξηγησε μας ..τι διαφορα εχει το pclinuxos απο ενα debian πχ testing με kde..ή ενα arch με kde,ή ενα knoppix με kde;;

 

δειχνει το kde καλυτερα?τρεχει πιο γρηγορα?Εχεις κανει καποιες μετρησεις?Γιατι προτεινεις το pclinuxos για kde?

 

Μερικές διανομές (από ότι έχω συμπεράνει τουλάχιστον από τις δοκιμές που κάνω) έχουν καλύτερη ενσωμάτωση ενός DE.Π.χ η Mandriva λειτουργεί καλύτερα με KDE από ότι με XFCE.

οσον αφορα την canonical η συνεισφορα της στον gnu κωδικα ειναι τουλαχιστον καταστροφικη.

H Canonical κοιτά την εμφάνιση (τα DE) και αφήνει τον υπόλοιπο κώδικα στους ειδικούς (RedHat,Novell).Και πάλι συνεισφέρει.Βέβαια θα μπορούσε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...