Προς το περιεχόμενο

Διανομή Linux


doutsos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ! Θέλω να περάσω κάποια διανομή linux στο παλιό pc μου.

SPECS: CPU: P4 2GHZ RAM:1GB HDD:40GB

 

Χρήση για office-internet-msn και το πολύ κανένα pivot ή gimp.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators
δηλαδη αν ξεκινησει με ενα debian σιγα σιγα να μαθει 5 πραματα και παει σε arch αργοτερα θα παθει τιποτα?:P

Μωρε μαζι σου,αν ειναι και βιτσιοζος ας παει σε slackware κατευθειαν,αλλα ας τον αφησουμε να απαντησει καλυτερα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι αρχάριος, οι κλασσικές επιλογές είναι:

- Ubuntu-Kubuntu

- Mint

- Mandriva

 

Αν έχεις μια παραπάνω εμπειρία,..... διαλέγεις μόνος σου μια από τις εκατοντάδες διανομές :P

 

Seriously πάντως, δοκίμασε μερικά livecd από τις γνωστές διανομές για να δεις ποια σου αρέσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντηθεί το ερώτημα του φίλου δεν έχει σημασία αν είναι νέος η όχι, αλλά αν έχει σκοπό να ασχοληθεί με το λειτουργικό του η όχι. Σαν fan του aptitude αν θέλει να ασχοληθεί και να μάθει θα πρότεινα Debian, αν θέλει κάτι πιο ετοιματζίδικο ubuntu.

Εγώ σαν αρχάριος πρώτη φορά usara Fedora και κατάφερε να με δίωξη πολύ γρήγορα, στη συνέχεια ubuntu που κατάφερε να με δίωξη επίσης πολύ γρήγορα, και κατέληξα σε Debian όπου με κέρδισε οριστικά. Αν δοκιμάσω κάτι στο μέλλον αυτό θα είναι το Arch, αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσω το Debian.

Όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά, οπότε μόνο με την δοκιμή μπορείς να κατάληξης σε ένα distro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...