Προς το περιεχόμενο

Overclock AMD 10XX (6 cores) Τhread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι η asrock ανεβοκατεβάζει ρεύματα…

Να ρωτήσω με τι ψύξη είσαι? Και που θές να έχεις καθημερινά το PC?

 

IMHO 3,7-3,9 έχεις πολύ καλό δείκτη ενέργεια / απόδοση

Παραπάνω για καθημερινή χρήση πιθανά να πρέπει να το ξανασκεφτείς.

 

RAM από την άλλη πάντα προτιμώ tight timings από MHz…

ειδικά στον 1090 με 890GΧ ΙΜΗΟ καλύτερα να κυνηγήσεις timings παρά συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι asrock γενικά έχουν ένα θεματάκι με τα ρεύματα που δίνουν, τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα και στις 2 asrock που πέρασαν κάποια στιγμή απο τα χέρια μου. Aυτό όμως θεωρώ πώς δεν πρέπει να σε προβληματίζει ιδιαίτερα καθώς δεν είναι πρόβλημα και η συγκεκριμένη μητρική που πήρες είναι καλή. Βέβαια αν αποφάσισες να την αλλάξεις πάρε αυτή που σου πρότεινε ο Cold.

Όπως είπαν και τα παιδιά, το HT Link φρόντισε να είναι στα 2Ghz ή το δυνατόν κοντά σε αυτά.

Το NB Freq ανεβάζει τις επιδόσεις του συστήματος όσο αυξάνεται και μια καλή τιμή αυτού είναι στα 2600Mhz.

Για να φτάσεις εκεί και να είσαι σταθερός θα χρειαστεί να δώσεις τάση στο NB Voltage. Ξεκίνα με 1.2v και ανεβαίνεις βλέποντας ανάλογα αν χρειαστεί. Ανεβάζοντας όμως την τάση στο NB αυξάνεις και την θερμοκρασία του cpu και κατά το idle και κατά το stress. Πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειαστείς και ένα καλό cooler. Βέβαια δίνοντας τάση στο NB παίζει να είσαι σταθερός και με λιγότερο vcore. Κάνε λοιπόν δοκιμές μέχρι να βρείς τη χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο.

Επί παραδείγματι,

Εγώ έχω τον 955 στα 4Ghz με 250x16, 2500Μhz ΝΒ (250x10)και 2000Mhz HT (250x8), με 1.22v NB, 1.45 vcore και συνολικά 8GB μνήμης (4dimms των 2GB)που γενικά ζορίζεται ο controler. Αντίστοιχα αν αφήσω το NB στα 2000Μhz θέλω 1.46vcore για τα 4Ghz. Αυτό ίσως δεν είναι πανάκεια αλλά συμβαίνει.

Απο κεί και πάνω (2500Mhz+ NB) διαπίστωσα αστάθεια κατά το stress και δεν θέλησα να ανεβάσω περισσότερη τάση στο NB με την εν λόγω ψύκτρα καθώς ήδη χτυπάω 63 βαθμούς με intel burn test. Σύντομα θα έχω όμως τη megahalems οπότε θα δοκιμάσω για παραπάνω. Βέβαια αν είχα μόνο 2 dimms των 2GB όπως πρίν δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα καθώς ήμουν σταθερός με ~1.44vcore (200x20).

Πάντως απο δοκιμές που έκανα είδα διαφορά ανάμεσα στα 2000Mhz και 2500Mhz NB. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι η asrock ανεβοκατεβάζει ρεύματα…

Να ρωτήσω με τι ψύξη είσαι? Και που θές να έχεις καθημερινά το PC?

 

IMHO 3,7-3,9 έχεις πολύ καλό δείκτη ενέργεια / απόδοση

Παραπάνω για καθημερινή χρήση πιθανά να πρέπει να το ξανασκεφτείς.

 

RAM από την άλλη πάντα προτιμώ tight timings από MHz…

ειδικά στον 1090 με 890GΧ ΙΜΗΟ καλύτερα να κυνηγήσεις timings παρά συχνότητα.

ειμαι με thermalright cooper . θα ηθελα να εχω τον cpu στα 4,2 με 1,52 πχ κ τις ραμ στα 1800 με 8αρια . θα περασω το απογευματακι το καινουργιο bios το 2,5 γτ ηρθε με το 2,4 κ αν δεν στρωσει θα παει πισω κ θα παρω asus .

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι με thermalright cooper . θα ηθελα να εχω τον cpu στα 4,2 με 1,52 πχ κ τις ραμ στα 1800 με 8αρια . θα περασω το απογευματακι το καινουργιο bios το 2, γτ ηρθε με το 2,4 κ αν δεν στρωσει θα παει πισω κ θα παρω asus .

 

Δεν ειναι πολυ το 1,52;;;

Για καθημερινη χρηση;;;

Εγω αυτην την στιγμη ειμαι με 1055τ στα 4Ghz με 1,45, 2860MHz HT & NB χωρις να εχω δωσει ρευματα αλλου εκτος απο RAM & CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me TRUE Cooper είμαι και εγώ – παρεμπιπτόντως στην περίπτωση μου θεωρώ ότι είδη έχει κάνει απόσβεση :-)

Στη δική μου περίπτωση αν και τα 4.1 ήταν εφικτά όπως λες από το πρώτο Boot, Αποφάσισα να κάτσω στα ~3,8

Η διαφορά επιδόσεων από 3,8 ->4,1 δε δικαιολογούσε ΙΜΟ την κατανάλωση και τα παραπάνω ρεύματα.

Άλλωστε εάν με ενδιέφερε για παραπάνω πιθανότατα να είχα πάει σε άλλο chipset.

Οι RAM ήταν και παραμένουν ‘θέμα’. Εύστοχα ο lionheart75 βάζει στην κουβέντα τα 4χ2GB. Διαφορετική συμπεριφορά θα δεις με 2 dimm και διαφορετική με 4.

Παρόλο που πέρναγα ότι τεστ φανταστείς τελικά υπήρχε αστάθεια στη συγκεκριμένη mobo με υψηλές συχνότητες RAM που εμφανιζόταν ως blue screens μετά από καμία εβδομάδα Uptime. (Χρήση με μπόλικα VMs, και μπόλικο Matlab για monte carlo simulation. Ακόμα και gaming ενώ από πίσω έτρεχαν VMs). Αστάθεια υπήρχε και σε δεύτερο pc με αντίστοιχα components – οπότε θεωρώ ότι επιβεβέωσα τα παραπάνω…

Τελικά και μετά από δοκιμές με τρείς διαφορετικές τετράδες RAM, κατέληξα ότι καλύτερα timings παρά MHz.. (όπως και παλιότερα σε άλλες πλατφόρμες) Λες ότι είσαι 1800 με 8αρια… καταφέρνεις 1600 με 7αρια ? Που πρέπει να πέσεις για 7αρια? Είναι εφικτό? Μελέτησε το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλλον δεν εχεις δοκιμασει την asrock να δεις ποσo ανεβοκατεβαζει το ρευμα.

 

edit

Me TRUE Cooper είμαι και εγώ – παρεμπιπτόντως στην περίπτωση μου θεωρώ ότι είδη έχει κάνει απόσβεση :-)

Στη δική μου περίπτωση αν και τα 4.1 ήταν εφικτά όπως λες από το πρώτο Boot, Αποφάσισα να κάτσω στα ~3,8

Η διαφορά επιδόσεων από 3,8 ->4,1 δε δικαιολογούσε ΙΜΟ την κατανάλωση και τα παραπάνω ρεύματα.

Άλλωστε εάν με ενδιέφερε για παραπάνω πιθανότατα να είχα πάει σε άλλο chipset.

Οι RAM ήταν και παραμένουν ‘θέμα’. Εύστοχα ο lionheart75 βάζει στην κουβέντα τα 4χ2GB. Διαφορετική συμπεριφορά θα δεις με 2 dimm και διαφορετική με 4.

Παρόλο που πέρναγα ότι τεστ φανταστείς τελικά υπήρχε αστάθεια στη συγκεκριμένη mobo με υψηλές συχνότητες RAM που εμφανιζόταν ως blue screens μετά από καμία εβδομάδα Uptime. (Χρήση με μπόλικα VMs, και μπόλικο Matlab για monte carlo simulation. Ακόμα και gaming ενώ από πίσω έτρεχαν VMs). Αστάθεια υπήρχε και σε δεύτερο pc με αντίστοιχα components – οπότε θεωρώ ότι επιβεβέωσα τα παραπάνω…

Τελικά και μετά από δοκιμές με τρείς διαφορετικές τετράδες RAM, κατέληξα ότι καλύτερα timings παρά MHz.. (όπως και παλιότερα σε άλλες πλατφόρμες) Λες ότι είσαι 1800 με 8αρια… καταφέρνεις 1600 με 7αρια ? Που πρέπει να πέσεις για 7αρια? Είναι εφικτό? Μελέτησε το λίγο.

μεχρι στιγμης ειμαι στα 1600 με 8αρια αλλα θα ηθελα να παω σε 1800 με 8ρια αυτο ειπα .δεν εχω βρει χρονο για πολυ ψαξιμο μιας κ εχθες την πηρα κ ασχοληθηκα 2-3 ωρες μαζι με το instalation κ φορματ.

 

edit 2 εχει ψαξει κανεις για bios απο την extreme 4 ?

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όλα είναι σχετικά με τις θερμοκρασίες που θα έχεις.με 1.52 άμα έχεις 40 βαθμούς η 45 ,κανένα πρόβλημα.τώρα στο θέμα,ο 1090 για 4,2 νομίζω δεν χρειάζεται καν ούτε 1,48.εγώ στον 1055 (τρώει λίγο παραπάνω από 1090) είμαι με:vcore- 1.45 /cpu-nb 1.36 /cpu vdda 2,48 /ht 1.20 / nb 1.30 /sb auto.

13x308 ,htlink 2156 ,nb freq 3080.

 

αν έχεις τι δυνατότητα πάντως άλλαξε το mobo ρε συ.

όχι ότι είναι κακό,απλά δεν κάνει για oc.

το είχα με δυο cpu ,δοκιμες(955-1055) και μου άσπρισε πολλές τρίχες!!

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να μην σας κουραζω κ επειδη τωρα εχω μαθημα στο τει μου . το απογευμα θα ποσταρω μερικες ρυθμισεις να δειτε κ εσεις κ να με διορθωσετε στα σημεια που πιθανος να ειμαι λαθος . ευχαριστω για το ενδιαφερων παιδες .

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα καινουργιο bios το 2,5 συκεκριμενα , μου εδωσε επιλογη για loadline calibration αλλα παλι το ρευμα κανει τα δικα του . θα την αλλαξω λογικα γτ ετσι κ αλλιως με auto το ρευμα under load φτανει μεχρι 1,412 που ειναι "εκτος προδιαγραφων " οπως λεει κ η μαμα του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδια εμενα η δικια μου ASRock μια χαρα τα παει με τα ρευματα.Οταν δινω πχ 1,300 απο bios στο cpu-z βλεπω 1,320 (λογικο διοτι ολες οι μητρικες AMD αυτο κανουν) και σε full load παει 1,328 και μενει σταθερο.Δεν το εχω δει ποτε να ανεβοκατεβαινει.Μηπως εχει προβλημα η συγκεκριμενη μητρικη λεω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεστε με το τι δείχνει το cpuz σε AM2+/AM3 και τόσο - πολυμετράκι @ idle/load και ξέρεις με σιγουριά :-) Και δεν θέλω χαζά τύπου δεν έχω πολύμετρο - με 5 ευρώ στο ebay παίρνεις τέλειο Κινέζο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε , τα spikes νομιζω οτι ειναι real , την ιδια γνωμη εχει κ ο amdnord στο box. επισης δεν σταθεροποιηται στα 4,1 ακομα κ με 1,47 αρα κατι παιζει με το mobo . θα την αλλαξω με asus κ θα ξαναποσταρω .

offtopic α κ αυριο στειλε μου στο msn να σου στειλω αυτο που μου ζητησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...