Προς το περιεχόμενο

Overclock AMD 10XX (6 cores) Τhread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά

 

Έχω Phenom II X6 1055T αλλά όσες δοκιμές και αν έχω κάνει για overclock έχουν αποτύχει όσον αφορά το stability.

(Το pc το έχω κυρίως για CAD προγράμματα και πεπερασμένα στοιχεία.)

 

Οπότε τον έχω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (default απο τα BIOS).

 

Μητρική: Asrock 890 GX Extreme 3

RAM : Corsair Dominator 8-8-8-24, DDR3_1600

PSU : Coolermaster 600w silent pro

GPU : ATI Sapphire HD 5770

 

Θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει κάποια βασικά βήματα και ρυθμίσεις που πρέπει να ενεργοποιήσω - απενεργοποιήσω ώστε να κάνω κανα overclock της προκοπής?

 

Ποιο πρόγραμμα θεωρείται ποιο αξιόπιστο, όσον αφορά τις πραγματικές (καθημερινές) συνθήκες στρεσαρίσματος του υπολογιστή?

Δηλαδή να μην στρεσάρει σε καταστάσεις που σχεδόν ποτέ δεν επιτυγχάνονται απο τις εφαρμογές?

 

Ευχαριστώ

 

3.8 GHZ:

Cool n' Quiet: OFF

Overclock Mode: CPU, PCI Async.

CPU Frenquency: 272

AMD Turbo: Disable

CPU Voltage 1.4250V

NB Frenquency 2448

NB Voltage 1.750V

HT Bus Speed 2176

HT Bus Width 16 Bit

HT Voltage 1.240

mGPU Volt 1.451 - 1.5 (σταθεροποιει παρα πολυ το συστημα αυτο.. ακουγεται ακυρο αλλα εχει να κανει με το NB μαλλον.. ισχυει μονο σε 880g 890gx της asrock)

 

Προγραμμα στρεσαρισματος που χρησιμοποιω ειναι το LinX .. στα ποιο ελαφρια προγραμματα που λες δεν νομιζω να αξιζει να το κανεις ετσι (θα εχει προβλημα το πσ και θα σου λενε.. "ολα καλα αρχιγε" :P )

 

Τωρα οι ραμ ειναι αλλο κεφαλαιο πρεπει να παιξεις μαζι τους.. κατεβασε memtest και πειραματισου..

δοκιμασε τπτ 9-9-9-27 1813mhz..

 

Αν θελεις χαμηλοτερο OC και οι μνημες να παιζουν +- στα default.. κρατας τις παραπανω ρυθμισεις και μετατρεπεις μονο οτι σου λεω εδω:

CPU Frenquency: 240-250 (αρχισε με 240.. κ αν ολα καλα δοκιμασε μεχρι 250..)

Cpu Volt: 1.3750

NB Frenquency: 2160

HT Bus Frenquency: 2160

ram 1600MHZ 8-8-8-24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3.8 GHZ:

Cool n' Quiet: OFF

Overclock Mode: CPU, PCI Async.

CPU Frenquency: 272

AMD Turbo: Disable

CPU Voltage 1.4250V

NB Frenquency 2448

NB Voltage 1.750V

HT Bus Speed 2176

HT Bus Width 16 Bit

HT Voltage 1.240

mGPU Volt 1.451 - 1.5 (σταθεροποιει παρα πολυ το συστημα αυτο.. ακουγεται ακυρο αλλα εχει να κανει με το NB μαλλον.. ισχυει μονο σε 880g 890gx της asrock)

 

Προγραμμα στρεσαρισματος που χρησιμοποιω ειναι το LinX .. στα ποιο ελαφρια προγραμματα που λες δεν νομιζω να αξιζει να το κανεις ετσι (θα εχει προβλημα το πσ και θα σου λενε.. "ολα καλα αρχιγε" :P )

 

Τωρα οι ραμ ειναι αλλο κεφαλαιο πρεπει να παιξεις μαζι τους.. κατεβασε memtest και πειραματισου..

δοκιμασε τπτ 9-9-9-27 1813mhz..

 

Αν θελεις χαμηλοτερο OC και οι μνημες να παιζουν +- στα default.. κρατας τις παραπανω ρυθμισεις και μετατρεπεις μονο οτι σου λεω εδω:

CPU Frenquency: 240-250 (αρχισε με 240.. κ αν ολα καλα δοκιμασε μεχρι 250..)

Cpu Volt: 1.3750

NB Frenquency: 2160

HT Bus Frenquency: 2160

ram 1600MHZ 8-8-8-24

 

η μητρικη υποστιριζει μεχρι 1800 mhz , NB Voltage 1.750V ειναι παραααα πολυ και ειναι σιγουρο οτι κατι θα καει(στα 4 ghz το ειχα στα 1,32 με NB Frenquency 2860 mhz).Γιατι δεν δοκιμαζεις το κλασσικο

 

Cool n' Quiet: OFF

Overclock Mode: CPU, PCI Async.

CPU Frenquency: 286

AMD Turbo: Disable

CPU Voltage 1.45V

NB Frenquency 2400-2800

[NB Voltage 1.25V-1,32

HT Bus Speed 2000+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρικη υποστιριζει μεχρι 1800 mhz , NB Voltage 1.750V ειναι παραααα πολυ και ειναι σιγουρο οτι κατι θα καει(στα 4 ghz το ειχα στα 1,32 με NB Frenquency 2860 mhz).Γιατι δεν δοκιμαζεις το κλασσικο

 

Cool n' Quiet: OFF

Overclock Mode: CPU, PCI Async.

CPU Frenquency: 286

AMD Turbo: Disable

CPU Voltage 1.45V

NB Frenquency 2400-2800

[NB Voltage 1.25V-1,32

HT Bus Speed 2000+

 

Asrock εχω και εγω (880g ιδιο Mobo 99.99% δλδ) +ιδια cpu.. γι'αυτο του ειπα αυτες τις ρυθμισεις (8-9 μηνες ειναι ανοιχτο 24/7 ειχα 2-2,2 το NB και δεν ειχα προβλημα.. πιο χαμηλα δεν ηταν σταθερο το pc με τπτ το εχω λιωσει στις ρυθμισεις).. ξερω το NB volt ακουγεται πολυ(για αλλα mobo), αλλα στο αυτοματο OC που εχει η μητρικη της asrock αν πας τον επεξεργαστη καπου 3.8 με 4 στο αναιβαζει μονο του τον 1.35 NB!! αυτο ναι ειναι υπερβολη.. αν και το εχω bootαρει 2-3 φορες σε στιγμες απελπισιας.. μεχρι που ανακαλυψα την λαθος ονομασια στο mGPU Volt οπου ανεβαζοντας αυτο εριξα ολα τα υπολοιπα ρευματα αργοτερα οσο μπορουσα (το NB ειδικα σε 1,7)..

 

Οσο για τις μνημες.. εκει πρεπει να το ψαξει μονος του.. εμενα εως τωρα παντως 1813 ειναι οκ (δεν εχω τεσταρει για παραπανω..) αν οχι ριχνει το cpu frenquency απο 272->270 και παει σε 1800mhz..

 

ps. αυτα μαλλον ισχυουν μονο για asrock 880g-890gx.. ισως και το FX..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρικη υποστιριζει μεχρι 1800 mhz , NB Voltage 1.750V ειναι παραααα πολυ και ειναι σιγουρο οτι κατι θα καει(στα 4 ghz το ειχα στα 1,32 με NB Frenquency 2860 mhz).Γιατι δεν δοκιμαζεις το κλασσικο

 

Cool n' Quiet: OFF

Overclock Mode: CPU, PCI Async.

CPU Frenquency: 286

AMD Turbo: Disable

CPU Voltage 1.45V

NB Frenquency 2400-2800

[NB Voltage 1.25V-1,32

HT Bus Speed 2000+

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι η θερμοκρασίες που πιάνει η cpu είναι 60-63 βαθμούς σε αυτές και σε λίγο χαμηλότερες ρυθμίσεις..

δηλ. στα 3,5 - 3,6 Ghz

Και η υδρόψυξη που χρησιμοποιώ είναι η H50 της Corsair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου είναι ότι η θερμοκρασίες που πιάνει η cpu είναι 60-63 βαθμούς σε αυτές και σε λίγο χαμηλότερες ρυθμίσεις..

δηλ. στα 3,5 - 3,6 Ghz

Και η υδρόψυξη που χρησιμοποιώ είναι η H50 της Corsair

κατσε κατι δεν παει καλα αφου εχεις καλη ψυξη με την H50 της Corsair... δεν βαζεις κανενα screenshot με Temps και της ρυθμίσεις σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε κατι δεν παει καλα αφου εχεις καλη ψυξη με την H50 της Corsair... δεν βαζεις κανενα screenshot με Temps και της ρυθμίσεις σου !

 

Λοιπόν, έβαλα τις εξής ρυθμίσεις (τα παρακάτω είναι τα στοιχεία απο τα ΒΙΟS στο OC Tweaker)

 

Overclock Mode : CPU,PCIE Async

CPU Frequency : 240

CPU Dync Overclocking : Disabled

PCIE Frequency (MHz) : 100

Spread Spectrum : Auto

Boot Failure Guard : Enabled

Boot Failure Guard Count : 3

ASRock UCC : Disabled

CPU Active Core Control : Disabled

AMD Turbo Core Technology : Disabled

Multiplier/Voltage Change : Manual

CPU Frequency Multiplier : x14.0 3360 MHz

CPU Voltage : 1.375 V

NB Frequency Multiplier : x9.0 2160 MHz

NB Voltage : 1.3 V

HT Bus Speed : x9.0 2160 MHz

HT Bus Width : 16 Bit

----------------------------------------------

Memory Clock : 800 MHz DDR3_1600

DRAM Voltage : Auto

Memory timing : 8-8-8-24

----------------------------------------------

Sideport Clock Speed : Auto

Onboard GPU Clock Overide : Disabled

HT Voltage : 1.240 V

mGPU Voltage : 1.476 V

SB Voltage : Auto

Sideport Voltage : Auto

CPU VDDA Voltage : Auto

PCIE VDDA Voltage : Auto

 

Αυτά τα ολίγα...Στο Advanced -> CPU Configuration -> Cool 'n' Quiet -> Disabled

 

Οπότε έτρεξα το LINX για λίγο και οι θερμοκρασίες εκτινάχθηκαν όπως φαίνεται και απο το Screenshot..

(οταν φτάνει στο 58 με 60 βαθμούς η CPU σταματάω το πρόγραμμα για να μήν πάθει καμιά ζημιά ο επεξεργαστής..

post-132354-0-83878200-1295793558_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε bios να δεις τι cpu fan settings εχεις, λογικα θα ειναι auto 50c.. αλλαξε το σε Full ON και τεστ ξανα (εγω το εχω auto 45c για 24/7).. στο LinX βαλε 768 ραμ.. την ραμ θα την τεσταρεις με memtest ετσι κ αλλιως αλλα δεν μας καιει αυτο τωρα :( gl..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε bios να δεις τι cpu fan settings εχεις, λογικα θα ειναι auto 50c.. αλλαξε το σε Full ON και τεστ ξανα (εγω το εχω auto 45c για 24/7).. στο LinX βαλε 768 ραμ.. την ραμ θα την τεσταρεις με memtest ετσι κ αλλιως αλλα δεν μας καιει αυτο τωρα :( gl..

 

Τα αποτελέσματα ήταν θετικά με max τους 51 - 53 βαθμούς..

Ποιός είναι ο λόγος που είχε αυτή την διαφορά ( δηλ. με χρήση η χωρίς της RAM)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα ήταν θετικά με max τους 51 - 53 βαθμούς..

Ποιός είναι ο λόγος που είχε αυτή την διαφορά ( δηλ. με χρήση η χωρίς της RAM)?

 

Αυτο με την ραμ δεν ειχε να κανει και τοσο με τις θερμοκρασιες οσο με την ρυθμιση στο bios.. αντι full on μπορεις auto με 45c και να ρυθμισεις minimum rpm που θελεις να δουλευει το φαν.. εχει επιλογες απο 1-9 (μεγαλυτερος αριθμος = περισσοτερα rpm πριν τους 45c)

 

Αν ηταν 50c auto .. λογικο ειναι να ειχες τρελες θερμοκρασιες.. γιατι πριν τους 50 υπολειτουργει το φαν(ειδικα αν ηταν target 1).. οποτε μεχρι να στροφαρει στα 50+ χτυπουσες στιγμιαια 60αρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την ραμ δεν ειχε να κανει και τοσο με τις θερμοκρασιες οσο με την ρυθμιση στο bios.. αντι full on μπορεις auto με 45c και να ρυθμισεις minimum rpm που θελεις να δουλευει το φαν.. εχει επιλογες απο 1-9 (μεγαλυτερος αριθμος = περισσοτερα rpm πριν τους 45c)

 

Αν ηταν 50c auto .. λογικο ειναι να ειχες τρελες θερμοκρασιες.. γιατι πριν τους 50 υπολειτουργει το φαν(ειδικα αν ηταν target 1).. οποτε μεχρι να στροφαρει στα 50+ χτυπουσες στιγμιαια 60αρια..

 

το θέμα είναι ότι απο τα bios οι ρυθμίσεις ήταν full on....

οπότε μάλλον έπαιξε ρόλο η μείωση της ram που χρησιμοποιούσε..

 

επίσης ένα ακόμη ζήτημα είναι οτι σε προγράμματα όπως το CPU-Z μου δείχνει core voltage 1.512 το οποίο δεν παραμένει σταθερό

ενώ εγώ στα bios έχω βάλει 1.42..

ξέρει κανείς γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό και αν οι τιμές είναι όντως πραγματικές που μου δείχνει το πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά.Έχω μια Asus Crosshair Iv Formula έναν AMD 1090T και μνήμες Corsair Dominator Gt 2000MHz 8-8-8-24 1.65V .

Μπορείτε να μου δώσετε ακριβείς ρυθμίσεις του bios για να κάνω stable overclock στα 4GHz?Η ψύκτρα του επεξεργαστή μου είναι μια Coolermaster V10 και μόλις έκανα update στο τελευταίο bios της μητρικής μου - 1304 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βimmermeister

απο ότι κατάλαβα είναι η πρώτη σου απόπειρα για Ο/c στη ζωή σου οπότε ας τα πάρουμε εντελώς απο την αρχή.

Μπορείς να μπείς κατεβασεις και τοAMD Οverdive για να βρουμε καποια ενδεικτικά πραγματα μεχρι που και πως φθάνεις με τι θερμοκρασίες. Πρεπει να κατεβασεις δυο τρια προγραματα πρωτα ομως.

το cpu-z,το coretemp, το wprime η το Linx και το IntelBurn test(αυτο τα τηγανιζει πιο πολυ απο όλα)

κανε τα πειραματα σου ,και βρες τα ορια σου. ο,τι κανεις μονο Μεχρι 62C. OXI ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Αυτα βεβαια δεν ειναι για 24/7 (software oc)

 

πρεπει να μπεις BIOS

πρωτη δουλεια για μένα ειναι να πας στην

καρτελα ADVANCED

να βαλεις το Secure Virtual Maschine Mode - Disabled

Cool 'N' Quiet - Disabled (οταν θα είσαι καπου σταθερός το ξαναενεργοποιούμαι)

 

Μετα πας στη ΚΑρτελα Αi Tweaker

Βαζεις Ai overcolck tuner [Μanual]

ακριβώς απο κατω εχει δυο επιλογες Offset και manual & εκεί manual.

Tερμα κατω εχει μια ρυθμιση CPu Spread Spectrum [manual]

και LLC (load line configuration) [enabled]

 

μετά λιγο πιο πανω βάζεις το ρευμα που προτεινει ο κατασκευαστης για το ρευμα

DRAM voltage : γραφεις [1.65] (αν δεν ειναι 1.65)

τΑ αφηνεις ολα τα αλλα ρευματα ΑUTO και πας παλι πανω πανω εκει που λεει CPU ratio και το ανεβάζεις μια τιμή.

"F10" και μετά "enter"

τρεχεις ενα intel burn test στο HIGH

εχοντας ανοικτό και το COreTemp και βλέπεις μεχρι τη θερμοκρασία φτανεις.

 

 

ΜΕτά πάλι απο την αρχή restart - del , πας μονο στο Αι Τweaker CPu - Ratio ανεβαζεις αλλη μια τιμη

κανεις την ιδια διαδικαμια με το interBurn.

 

κανεις την ιδια διαδικασια μεχρι να δουμε ποσο ανεβαινει o Πολ/στης.και μετα θα πειραξουμε τα ρευματα,

το HT Link Freq ,το SB Freq, τα ρευματα στο SB/NB Και τελος θα πειραξουμε και τις μνημες.

 

ΟΤαν δεν θα σου μπουταρει καποια στιγμη η θα σου πεταξει μπλε οθονη ΜΗ ΦΡΙΚΑΡΕΙΣ

θα κανεις restart και F2 (reset to defaults)

 

Αν δεν σου κανει ουτε καν ρισταρτ και φοβασαι μην εκαψες τιποτα, κατα 99% δεν εκαψες.

θα βγαλεις το pc απο την μπριζα, και την μπαταρια απο το Motherboard για κανα δεκαλεπτο ή θα πατησεις reset CMOS (πρεπει να εχει ενα κουμπακι αυτη η μητρικη ) η θα ψαξεις για ενα jumperaki CLRTC_SW jumper Και θα το βαλλεις disabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με asrock 890gx και 1090Τ το έχω σταθερό στα 3700 με 1,40vcore,ram 2x2gb 1600mhz 8-8-8-24. Χθες είπα να δώσω λίγο ακόμα το πήγα στα 3800 και για να είναι σταθερό ήθελε 1,45vcore

μεγάλη διαφορά για 100 mhz :fear: και οι μνήμες ούτε στα 9-9-9-27 δεν παίζανε. Τελικά το άφησα ως είχε και το πήρα απόφαση ότι η μητρική δεν κάνει για oc...

 

Αααα και να πω ότι το ΝΒ δεν πάει πάνω από 2200 όσο ρεύμα και να δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...