Προς το περιεχόμενο

Overclock AMD 10XX (6 cores) Τhread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η GIGABYTE GA-890GPA-UD3H rev 2.0. Απλή υλοποίηση, υπάρχουν πολλές καλύτερες. Δεν θέλω να μπώ στη διαδικασία να την αλλάξω πριν τον zambezi :rolleyes:

 

Εννοείτε δεν την αλλάζεις ;)

 

Απλά έχε υπόψιν ότι overvoltάρει λιγάκι γενικά - τουλάχιστον με το FF bios που είχα τσεκάρει, οπότε μην τον κρατάς εκεί 24/7 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 100% LLC (cpu) είναι πολύ κοντά στο "on" του παλιού - το 50% είναι λιγότερο αυστηρό και τα Hz στα PWM ίσως να βελτιώνουν τα όποια spikes (εμένα δεν είχε spikes και πριν).

 

Τα OCP με αέρα δεν μου δίνουν και καμιά διαφορά... Ααα με το LLC του ΝΒ στο off νομίζω ότι clockάρω καλύτερα nb/μνήμες. Αυτά μέχρι στιγμής... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαζω εγω . στα 4,15 τους 3 cores κ στα 4,270 τους αλλους 3 με 1,46 κ 1,51 under heavy load .

με το overdrive εχεις σπασει στα δυο τους πυρηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά

 

Έχω Phenom II X6 1055T αλλά όσες δοκιμές και αν έχω κάνει για overclock έχουν αποτύχει όσον αφορά το stability.

(Το pc το έχω κυρίως για CAD προγράμματα και πεπερασμένα στοιχεία.)

 

Οπότε τον έχω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (default απο τα BIOS).

 

Μητρική: Asrock 890 GX Extreme 3

RAM : Corsair Dominator 8-8-8-24, DDR3_1600

PSU : Coolermaster 600w silent pro

GPU : ATI Sapphire HD 5770

 

Θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει κάποια βασικά βήματα και ρυθμίσεις που πρέπει να ενεργοποιήσω - απενεργοποιήσω ώστε να κάνω κανα overclock της προκοπής?

 

Ποιο πρόγραμμα θεωρείται ποιο αξιόπιστο, όσον αφορά τις πραγματικές (καθημερινές) συνθήκες στρεσαρίσματος του υπολογιστή?

Δηλαδή να μην στρεσάρει σε καταστάσεις που σχεδόν ποτέ δεν επιτυγχάνονται απο τις εφαρμογές?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα ρεύματα είναι πραγματικά. Ίσως να overvoltarei η μητρική σε καταστάσεις full load κατά 0,04volt αν δείχνει σωστά το cpu-z. Νομίζω πως με μια μητρική σαν την δική σου θα μπορούσα να πάω πιο ψηλά αλλά δεν αξίζει εφόσον fusion is coming... :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...