Προς το περιεχόμενο

Overclock AMD 10XX (6 cores) Τhread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρωταω για να δω πως τα πηγαινει το board με τις ραμ .

 

 

 

εννοειται πως δεν σε χαλαν σε τετοια τιμη . keep going !

 

To board είναι καλό ram clocker, από τα λίγα που έχω δει @ www. Τις επόμενες μέρες θα έχω και ιδία άποψη... αν συμφωνεί και ο imc ;)

 

Κατά τα άλλα, για την ιστορία είμαι 1021FPMW και δεν θα τον βασανίσω άλλο ( Άκυρο Link/show_oc.php?id=1572905 ) για cpuz B)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...to be continued :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

caution ,Το κομμάτι σπέρνει!!Από το mobo ευχαριστημένος?1102 του έχεις περάσει?

Ρε συ, μιας και από ότι κατάλαβα έκανες scouting για ram 2000 ρίξε μια προτασούλα για κάνα kit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε καλά! εκεί προσανατολίζομαι και εγώ, που το ψάχνω λίγο σήμερα.αυτές, στα 1600-1643 περίπου λες να παλεύουν και εφτάρια?

περιμένουμε και συνεχεια από το διαμαντάκι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να σε καλά! εκεί προσανατολίζομαι και εγώ, που το ψάχνω λίγο σήμερα.αυτές, στα 1600-1643 περίπου λες να παλεύουν και εφτάρια?

περιμένουμε και συνεχεια από το διαμαντάκι σου!

 

τις εχω εγω αυτες κ απο λιγο που τις εψαξα επαιζαν στα 1700 με 7-8-6-18 στην asrock 890gx e3 αλλα πιο πανω με τιποτα γιατι η asrock δεν ειχε ρευμα για τον imc αρα θελω να πιστευω οτι θα πηγαιναν λιγο πιο καλα με ενα πιο καλο board . αυριο θα βαλω το καινουργιο board πανωκ θα σου πω standar τι μπορουν να κανουν .

 

edit @caution μην μπερδευεσαι αλλες αυτες που εκανε review o γιωργος κ αλλες αυτες που προτεινεις κ εχω . εχουν ενα Α στον κωδικο τους που σημαινει cl9-11-9-9 . του γιωργου ηταν cl9-9-9-9 . να σας πω ποσο τις πηρα κιολλας ?

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι μονο , με το Α αλλαζει κ το revision αλλα κ τα timings, τις εχω αυτες με το Α κ ειναι 2000mhz 9-11-9-9

 

Του λόγου το αληθές -> http://www.valueram.com/datasheets/KHX2000C9AD3T1K2_4GX.pdf ;)

 

Πάντως αν αυτή είναι η μόνη διαφορά, και τα ic είναι ίδια πάλι super είναι :)

Επεξ/σία από caution
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από λίγο ψάξιμο, μιας και είναι περίοδος αφραγκίας, έβαλα μια Xigmatek Aegir SD128264 με δύο fan. Άλλαξε τελείως η συμπεριφορά του μηχανήματος και ειδικά σε χαλαρές ρυθμίσεις δεν πίστευα στα μάτια μου από θερμοκρασίες. Τώρα που τον έχω στα 4,0 για κάθε μέρα οι θερμοκρασίες είναι 27 ως 58 στο stress test της ιντελ με ρεύμα 1,472. Πιστεύω ότι είναι ασφαλές έτσι

Το full benchable όριο που έχω βρεί είναι στα 4,3ghz , εκεί βγάζει ό,τι mark υπάρχει και unigine heaven. Έχω καταφέρει να τρέξω 3dmark 06 στα 4,4 αλλά τα άλλα marks με μουτζώσανε :shock: Πιστεύω ότι πλέον είναι το όριο για τις μνήμες (είναι μόνο 1600ρες) αφού στα 4,5 ενώ bootάρει, ούτε Wprime 32m δεν βγάζει. Τα ρεύματα που θέλει εκεί ψηλά είναι πολλά ή είναι εντύπωση μου? Στα 4,400 του έριχνα 1,572.

Ό,τι συμβουλή είναι χρήσιμη. Παρακάτω είναι οι ρυθμίσεις που έκανα στο 3dmark06

post-208672-0-87905000-1294581250_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vtskiller οι μνήμες σου γιατί τρέχουν 7-7-7-30???(βασικά με παραξενεύει το 30 όταν τα άλλα timings είναι τόσο σφιχτά)

 

ποιες μνήμες έχεις??αφού πιστεύεις ότι σε κόβουν δοκίμασες να χαλαρώσεις τα timings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι οι ocz fatality με part number OCZ3F1600LV4G. Το 30 είδα ότι του άρεσε περισσότερο από πιο μικρά νούμερα. Ναι εννοείται ότι προσπάθησα και να τις απλώσω και να τους κάνω downclock αλλά συνέχιζαν τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από λίγο ψάξιμο, μιας και είναι περίοδος αφραγκίας, έβαλα μια Xigmatek Aegir SD128264 με δύο fan. Άλλαξε τελείως η συμπεριφορά του μηχανήματος και ειδικά σε χαλαρές ρυθμίσεις δεν πίστευα στα μάτια μου από θερμοκρασίες. Τώρα που τον έχω στα 4,0 για κάθε μέρα οι θερμοκρασίες είναι 27 ως 58 στο stress test της ιντελ με ρεύμα 1,472. Πιστεύω ότι είναι ασφαλές έτσι

Το full benchable όριο που έχω βρεί είναι στα 4,3ghz , εκεί βγάζει ό,τι mark υπάρχει και unigine heaven. Έχω καταφέρει να τρέξω 3dmark 06 στα 4,4 αλλά τα άλλα marks με μουτζώσανε :shock: Πιστεύω ότι πλέον είναι το όριο για τις μνήμες (είναι μόνο 1600ρες) αφού στα 4,5 ενώ bootάρει, ούτε Wprime 32m δεν βγάζει. Τα ρεύματα που θέλει εκεί ψηλά είναι πολλά ή είναι εντύπωση μου? Στα 4,400 του έριχνα 1,572.

Ό,τι συμβουλή είναι χρήσιμη. Παρακάτω είναι οι ρυθμίσεις που έκανα στο 3dmark06

τις μνημες γιατι τις πειραζεις αφου ο cpu ειναι black edition?βρες πρωτα μεχρι ποσο παει ο επεξεργαστης και μετα παιξε με τις μνημες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...