Προς το περιεχόμενο

Overclock AMD 10XX (6 cores) Τhread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι ο cold μεταφορικα ειπε +10.Στην περιπτωση του rafail βλεπουμε οτι η θερμοκρασια πυρηνων ειναι 59 και το HW δειχνει CPU 64.Εχουν μια αποκληση 5 βαθμους.Και εγω αυτη κοιταω.Εμενα εχει 7 βαθμους διαφορα(πυρηνες με το CPUTIN).Παντως ο rafail πρεπει να παει αμεσως σε ψυκτρα.

Αυτό που λέει ο cold το διάβασα και εγώ έκτες αφού έκανα το overclock.Για ψήκτρα θα πάω αλλά σκέφτομαι η υδροψυξη η αέρα;

 

Γιατι δεν παιζεις με το multi?Τι τον πηρες τον ξεκλειδωτο? :P

 

Επειδή τώρα δεν θα το αφήσω το overclock επειδή έχω θέμα με της θερμοκρασίες όταν με το καλό πάρω ψήκτρα φυσικά θα το παίξω και με τον πολλαπλασιαστή μέχρι να βρω το καλύτερο .Παντός με πολλαπλασιαστή χ16 τον έφτασα 4+ghz :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε?... :huh:

Δηλαδή και εγώ είμαι +10 ~ 70 βαθμούς με Intel burn test?

Και το hw monitor και το core temp δείχνουν ίδια temps.

Τί παίζει ακριβώς? Μου φαίνεται περίεργο και υπερβολικό θα έλεγα.

Μόνο στους X6 συμβαίνει αυτό?

Ξηγήσου Cold. :D

 

ξηγιέμαι και λεω πως η θερμοκρασια που διαβαζει στο πυρήνα ειναι παραπανω!

Αυτό που λέει ο cold το διάβασα και εγώ έκτες αφού έκανα το overclock.Για ψήκτρα θα πάω αλλά σκέφτομαι η υδροψυξη η αέρα;

 

 

 

Επειδή τώρα δεν θα το αφήσω το overclock επειδή έχω θέμα με της θερμοκρασίες όταν με το καλό πάρω ψήκτρα φυσικά θα το παίξω και με τον πολλαπλασιαστή μέχρι να βρω το καλύτερο .Παντός με πολλαπλασιαστή χ16 τον έφτασα 4+ghz :P

 

μεχρι να παρεις ψηκτρα αστο ως εχει ! Κατόπιν μπορεις να παιξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Παρακολουθώ λίγο καιρό το forum και πραγματικά γράφονται πολύ χρήσιμες πληροφορίες και απόψεις. keep up

Είμαι κάτοχος ενός amd 1090t και έχω μέσα μου το δαιμόνιο του clocking αλλά σε νορμάλ καταστάσεις. Η μητρική είναι GIGABYTE GA890GPA UD-3, οι μνήμες είναι OCZ REAPER PC16000 4gb και πρόσφατα απέκτησα δυο Sapphire HD6850 Toxic μετά από πολλή μελέτη. Οι ψύχτρες παντού είναι οι stock. Το benchmark που δούλεψα ήταν τα 3d mark vantage σε performance. Σίγουρα με καλύτερη ψύξη και καλύτερο καλιμπράρισμα πάει πιο πάνω.

post-208672-0-91672800-1293193551_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με stock ψύξη είμαι. Στα windows το core temp έχει 36, full load δεν έχω δει πόσο έχει. Με το ίδιο περίπου setup έκανα και ένα unigine heaven dx11 του hwbot και εκεί του έιχα ένα κλικ λιγότερο ρεύμα και ένα κλικ λιγότερη fsb.

post-208672-0-35521200-1293225389_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε ένα stess τον επεξεργαστή με το intel burn test και ανέβασε foto να δω τι παίζει με της θερμοκρασίες σου.Γιατι μου φαίνεται πολύ περίεργο να παίζεις με 1,5 Vcore και να μην έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες μιας και είσαι με stock ψήκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως οι θερμοκρασίες πλησίαζαν θερμοκρασίες ηλίου :unsure: . Σε ένα δυο bench τρέχει και 4,199ghz με 1,472 volt. Οπότε πρέπει να βρώ μια καλή λύση με ψύξη για να μπορέσω να το ανεβάσω παραπάνω. Όποιος έχει δοκιμάσει με τους 10xx κάποια θα με βοηθούσε να μου πει γνώμες. Χρόνια πολλά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...