Προς το περιεχόμενο

Overclock AMD 10XX (6 cores) Τhread


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

NB-Voltage το εχουν οι ASRock.Αυτο που εδωσες δλδ.Παντως απ' οτι ξερω οι IMC των Phenom εχουν ενα θεματακι με τις υψηλες συχνοτητες των μνημων.Ασε που απο 1600 σε 1800 και 2000 οι διαφορες ειναι σχεδον ανυπαρκτες στους AMD.Καλυτερα 1600αρες με καλα timings (7αρια πχ) και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

caution δεν θα ασχοληθω αλλο με το mobo γτ θα φυγει αυριο κ θα αντικατασταθει με αλλο , αυτην την στιγμη ειμαι στα 1700 με 7-8-6-15 1Τ memtest+ stable αλλα κ linx με full mem για 1 ωρα . οτι αλλο χαμηλοτερα βαραει . το 8αρι δεν πεφτει με τιποτα . ακομα κ με 1,75v , ειναι καπως διστρωπες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

caution δεν θα ασχοληθω αλλο με το mobo γτ θα φυγει αυριο κ θα αντικατασταθει με αλλο , αυτην την στιγμη ειμαι στα 1700 με 7-8-6-15 1Τ memtest+ stable αλλα κ linx με full mem για 1 ωρα . οτι αλλο χαμηλοτερα βαραει . το 8αρι δεν πεφτει με τιποτα . ακομα κ με 1,75v , ειναι καπως διστρωπες .

 

ποιο θα πάρεις εν τέλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν είπα σήμερα να αρχίσω να κλοκαρω τον επεξεργαστή τον έφτασα μέχρι 3,5ghz πάει και άλλο αλλά επειδή έχω την μαμά ψήκτρα ακόμη και βάρεσε 60 βαθμούς λέω να μην τον σπρώξω άλλο εσείς τι λέτε είμαι καλά από θερμοκρασίες να τον σπρώξω κιαλο ;

post-124828-0-80381800-1292594913_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είπα σήμερα να αρχίσω να κλοκαρω τον επεξεργαστή τον έφτασα μέχρι 3,5ghz πάει και άλλο αλλά επειδή έχω την μαμά ψήκτρα ακόμη και βάρεσε 60 βαθμούς λέω να μην τον σπρώξω άλλο εσείς τι λέτε είμαι καλά από θερμοκρασίες να τον σπρώξω κιαλο ;

 

Τους 60 βαθμούς που τους είδες Ραφαήλ?

Αν κρίνω απο το screenshot φτάνει μέχρι τους 55 βαθμούς και μάλιστα με Intel burn test που στρεσσάρει ιδιαίτερα. (αν και έτρεξες το standard και όχι το high ή ακόμα χειρότερα το maximum στο οποίο θα δείς +2-3 βαθμούς παραπάνω)

Eφόσον ισχύει αυτό του hw monitor έχεις ακόμα περιθώριο και για πιο πάνω με την stock, άλλωστε είναι χειμώνας. (Δεν πρόκειται να δείς αυτά τα temps ποτέ στην πράξη)

Μέχρι τους 60+ δεν θα έχεις πρόβλημα και όταν πιάσουν οι ζέστες αλλάζεις cpu cooler. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους 60 βαθμούς που τους είδες Ραφαήλ?

Αν κρίνω απο το screenshot φτάνει μέχρι τους 55 βαθμούς και μάλιστα με Intel burn test που στρεσσάρει ιδιαίτερα. (αν και έτρεξες το standard και όχι το high ή ακόμα χειρότερα το maximum στο οποίο θα δείς +2-3 βαθμούς παραπάνω)

Eφόσον ισχύει αυτό του hw monitor έχεις ακόμα περιθώριο και για πιο πάνω με την stock, άλλωστε είναι χειμώνας. (Δεν πρόκειται να δείς αυτά τα temps ποτέ στην πράξη)

Μέχρι τους 60+ δεν θα έχεις πρόβλημα και όταν πιάσουν οι ζέστες αλλάζεις cpu cooler. :)

 

Τους 60 τους είδα εκεί που λέει temperatures cpu αν είμαι οκ και δεν έχω πρόβλημα το ανεβάζω και άλλο ;)Σωστά αυτό με το Intel burn test ξέχασα να το αλλάξω μετά από το restart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους 60 τους είδα εκεί που λέει temperatures cpu αν είμαι οκ και δεν έχω πρόβλημα το ανεβάζω και άλλο ;)Σωστά αυτό με το Intel burn test ξέχασα να το αλλάξω μετά από το restart

 

Tις θερμοκρασίες των πυρήνων να κοιτάς.

Τσέκαρε όταν στρεσσάρεις ταυτόχρονα με το hw monitor και το core temp για να δείς αν υπάρχουν αποκλίσεις (αν και λογικά δεν θα υπάρχουν ~ 1 βαθμό ίσως να δείς διαφορά).

Έχεις ακόμα περιθώριο για λίγο ακόμα πάντως. (Μέχρι τα 3.6 σίγουρα πιστεύω)

Δες κατ αρχάς αν μπορείς με το ίδιο vcore να είσαι σταθερός πιο πάνω.

Εγώ πάντως και 65 Βαθμούς να έβλεπα με το Intel burn test δεν θα προβληματιζόμουν καθώς δεν θα τους πιάσω ποτέ στην πράξη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις θερμοκρασίες των πυρήνων να κοιτάς.

Τσέκαρε όταν στρεσσάρεις ταυτόχρονα με το hw monitor και το core temp για να δείς αν υπάρχουν αποκλίσεις (αν και λογικά δεν θα υπάρχουν ~ 1 βαθμό ίσως να δείς διαφορά).

Έχεις ακόμα περιθώριο για λίγο ακόμα πάντως. (Μέχρι τα 3.6 σίγουρα πιστεύω)

Δες κατ αρχάς αν μπορείς με το ίδιο vcore να είσαι σταθερός πιο πάνω.

Εγώ πάντως και 65 Βαθμούς να έβλεπα με το Intel burn test δεν θα προβληματιζόμουν καθώς δεν θα τους πιάσω ποτέ στην πράξη. :)

Λοιπόν τον ανέβασα στα 3852,9mhz έτρεξα ένα prime95 και μετά όπως θα δεις και στην φωτογραφία το Intel Burn Test και η core ανέβασαν 59 :Μάλλον το παράκανα λίγο... :D

post-124828-0-21631400-1292597987_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον ανέβασα στα 3852,9mhz έτρεξα ένα prime95 και μετά όπως θα δεις και στην φωτογραφία το Intel Burn Test και η core ανέβασαν 59 :Μάλλον το παράκανα λίγο... :D

 

Aπο θερμοκρασίες μια χαρά είσαι πάντως.

Τρέξε όμως ολόκληρο το τεστ (5 loops) για να δείς αφενός αν το βγάζει και αφετέρου πόσο θα χτυπήσει max temps.

Και ξαναλέω το intel burn test ειδικά σε maximux stress είναι πολύ δυνατό. Δεν πρόκειται στην πράξη να φτάσεις τέτοιες θερμοκρασίες με τίποτα. :)

Εναλλακτικά μπορείς να τρέξεις μισάωρο OCCT linpack max stress 90% free memory το οποίο αν το βγάλεις θα είσαι κομπλέ.

(Στο OCCT θα δείς και 2-3 βαθμούς τουλάχιστον χαμηλότερες max temps σε σχέση με το intel burn test maximum stress) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον ανέβασα στα 3852,9mhz έτρεξα ένα prime95 και μετά όπως θα δεις και στην φωτογραφία το Intel Burn Test και η core ανέβασαν 59 :Μάλλον το παράκανα λίγο... :D

Εισαι με την stock ψηκτρα και εχεις θεμα με τις θερμοκρασιες ! Η πραγματικη θερμοκρασια ΔΕΝ ειναι αυτη που δειχνει στο core ..... αλλα 5-10 C παραπανω!

AMD technical docs

 

 

2.10.1The Tctl Temperature Scale

Tctl is the processor temperature control value, used by the platform to control cooling systems. Tctl is accessi-

ble through SB-TSI and F3xA4[CurTmp]. Tctl is a non-physical temperature on an arbitrary scale measured in

degrees. It does not represent an actual physical temperature like die or case temperature. Instead, it specifies

the processor temperature relative to the point at which the system must supply the maximum cooling for the

processor's specified maximum case temperature and maximum thermal power dissipation.

 

The key things to get from this is in bold. All these hardware temperature programs are reporting is just that the temperature the hardware sensor is putting out. Also note that there isn't a sensor for each core, there's actually only one sensor and its not even on the core itself but on the northbridge of the die. For Phenom CPU's its the Tctl temperature and not the "real" temperature. This is why you see Phenom people raving how low there "temperatures" are or that there idle temp is lower then ambient room temperature because its not. Until AMD releases information on how Tctl temperature relates to the real temperature for there CPUs nobody will really know the actually temperatures. The only thing we know is that if you hardware monitor gives you a reading of 52C on your X6 then its 10C from reaching its thermal limit and shutting down.

 

One last thing. The temperature readings for Intel Core and i CPU's are fairly accurate (at higher temps, not so much at low because the sensor can be off 5-10C at low temps). This is because Intel calculates there temperature differently and has disclosed all TJMax (max temp) value for there CPU's (Core max temp were disclosed at a previous IDF and max temp for i CPU's are stored in a register that can be read directly). So Intel CPU's will display the "real" core temperatures when you use your HW monitoring programs (as long as the program uses proper TJMax offsets for your CPU).

 

**Note some temperature monitoring program may offset there readings with the assumption that all CPU shuts down at 80C (or another arbitrary value)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε?... :huh:

Δηλαδή και εγώ είμαι +10 ~ 70 βαθμούς με Intel burn test?

Και το hw monitor και το core temp δείχνουν ίδια temps.

Τί παίζει ακριβώς? Μου φαίνεται περίεργο και υπερβολικό θα έλεγα.

Μόνο στους X6 συμβαίνει αυτό?

Ξηγήσου Cold. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε?... :huh:

Δηλαδή και εγώ είμαι +10 ~ 70 βαθμούς με Intel burn test?

Και το hw monitor και το core temp δείχνουν ίδια temps.

Τί παίζει ακριβώς? Μου φαίνεται περίεργο και υπερβολικό θα έλεγα.

Μόνο στους X6 συμβαίνει αυτό?

Ξηγήσου Cold. :D

 

Νομιζω οτι ο cold μεταφορικα ειπε +10.Στην περιπτωση του rafail βλεπουμε οτι η θερμοκρασια πυρηνων ειναι 59 και το HW δειχνει CPU 64.Εχουν μια αποκληση 5 βαθμους.Και εγω αυτη κοιταω.Εμενα εχει 7 βαθμους διαφορα(πυρηνες με το CPUTIN).Παντως ο rafail πρεπει να παει αμεσως σε ψυκτρα.

 

 

Λοιπόν τον ανέβασα στα 3852,9mhz έτρεξα ένα prime95 και μετά όπως θα δεις και στην φωτογραφία το Intel Burn Test και η core ανέβασαν 59 :Μάλλον το παράκανα λίγο... :D

 

Γιατι δεν παιζεις με το multi?Τι τον πηρες τον ξεκλειδωτο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...