Προς το περιεχόμενο

Ασφαλής μεταφέρα αρχείων


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να μεταφέρω μεγάλα κομμάτια σκληρού σε άλλον σκληρό ή και εξολοκλήρου ένα σκληρό σε άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να μεταφέρω μεγάλα κομμάτια σκληρού σε άλλον σκληρό ή και εξολοκλήρου ένα σκληρό σε άλλον

Με κάποιο πρόγραμμα cloning.

Ενδεικτικά:

-Acronis True image

-Norton Ghost

-clonezilla (freeware)

 

Το clonezilla το δοκίμασα πρόσφατα και έγινε απευθείας το αγαπημένο μου. Δεν έχει τα φρου φρου και χρωματάκια των άλλων αλλά έκανε άψογη δουλειά, εκεί που τα άλλα μου δημιουργούσαν μικρο-προβληματάκια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και έχτος από τα δεδομένα μου μετέφερε και τις πληροφορίες του partition και ενώ το partition είναι 244gb νομίζει ότι είναι 100gb. Ξενέρωσα δεν παίζει και να βρω πως γίνετε να κάτσω να το ξανακάνω.

Με κάποιο άλλο τρόπο δεν γίνετε

Δεν em ενδιαφέρει απαραίτητα να μεταφέρω όλο το σκληρό, κύριος τι μουσική μου, απλά θέλω να σκέρο ότι θα φτάσει ακέραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@miza: αν θες να μεταφέρεις αρχεία (όπως λες στον τίτλο του θέματος), τότε ο καλύτερος τρόπος είναι τα παραδοσιακά εργαλεία: cp, tar, rsync (συνιστώμενο, ειδικά αν πρόκειται να τα μεταφέρεις πάνω από δίκτυο).

 

Αν θες να κάνεις image ολόκληρου του δίσκου (προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ, σε Linux απλά δε χρειάζεται), τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη dd ή κάποιο εργαλείο τύπου partimage, clonezilla κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με το cp δεν παίζει να μεταφερθούν corrupted αρχεία;

 

Μόνο αν έχει silent corruption το filesystem σου ή κάτι πάει στραβά με τη μνήμη σου. Γενικά δε μου έχει τύχει ποτέ, αλλά αν θες να είσαι σίγουρος, χρησιμοποιήσε κάτι που κάνει checksumming, όπως το rsync ή το cpio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...