Προς το περιεχόμενο

Τελικά το πρόβλημα του iPhone 4 δεν λύνεται με αναβάθμιση λογισμικού


TheoKent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ καλώ αυτούς που το έχουν στα χέρια τους και το δουλεύουν να έρθουν να γράψουν, όχι τυχαίους.

Σε αντιθεση με εμας ε; :-) γιατι το ελατε και με το ζορι θα σας πουν οτι εχει προβλημα το κινητο σας δεν μου ακουστηκε και πολυ εποικοδομητικο :-D

Εχεις να απαντησεις σε κατι απο τα παραλογα που αναφερω;

Δεν ειρωνευομαι σοβαρα μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ ότι είχα να πω σχετικά με το θέμα του σήματος το είπα και το έδειξα. Το έχω στα χέρια μου και λέω τι βλέπω, και κάποιοι εδώ προσπαθούν να μας πείσουν ότι έχουμε πρόβλημα ενώ δεν έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ότι είχα να πω σχετικά με το θέμα του σήματος το είπα και το έδειξα. Το έχω στα χέρια μου και λέω τι βλέπω, και κάποιοι εδώ προσπαθούν να μας πείσουν ότι έχουμε πρόβλημα ενώ δεν έχουμε.

Πφφφφφφ γνωστη τακτικη...

Ειπα προσωπικα για εσενα ή οτι το εχουν ολες οι συσκευες;

Κατι εγραψα πανω για εστω ενα 5% αλλα αστο βρε.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορεί να μίλησες για 5% αλλά εδώ και τόσες μέρες κάποιοι έχουν φαγωθεί ότι όλα τα iPhone έχουν πρόβλημα. Κάποιοι μάλιστα έβγαλαν και τα "πτυχία" τους και έγιναν ειδικοί σχετικά με τις κεραίες κτλπ.

Anyway, εγώ τέλειωσα με αυτό το θέμα. Το κινητό μου είναι μια χαρά και εγώ είμαι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί μου το έδειξε μια τουρίστρια. Σε 5 δευτερόλεπτα είχε χάσει το σήμα. Είμαι βλέπεις και αριστερόχειρας, τι να κάνω;

 

 

άσχετο!!!! η τουρίστρια καλή??????? :lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφφφφ γνωστη τακτικη...

Ειπα προσωπικα για εσενα ή οτι το εχουν ολες οι συσκευες;

Κατι εγραψα πανω για εστω ενα 5% αλλα αστο βρε.:P

Πάλι καλά που το έχεις παρακολουθήσει το θέμα, έχεις παρακολουθήσει τι έχω γράψει και το έχεις καταλάβει καλά...

not!

 

 

Το συμπέρασμα που βγαίνει από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι δεν υπάρχουν προβληματικές και μη προβληματικές συσκευές (ούτε ψεύδεται κανείς, τόσο αυτοί με πρόβλημα όσο και αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα), υπάρχει μόνο εμφανής πτώση σήματος και μη εμφανής. Η πρώτη είναι σημαντική, εμφανίζεται σε συνθήκες και περιοχές χαμηλού σήματος και ενδέχεται να είναι τόση ώστε να μη μπορείς να μιλήσεις (κυρίως όταν γραπώσεις το κινητό αφύσικα σφιχτά και όχι τόσο όταν το κρατάς χαλαρά), η δεύτερη δεν έχει καμία αρνητική επίπτωση. Ίσως να έχει να κάνει και με τον τρόπο που επιλέγει κυψέλη το iOS4 και ίσως αυτό το κομμάτι του προβλήματος να βελτιωθεί με software update.

 

Τέλος, ο δείκτης σήματος του iPhone όντως ψεύδεται και μεγιστοποίησε τις αρχικές αρνητικές εντυπώσεις του υπαρκτού αλλά όχι τόσο έντονου προβλήματος, που σε μικρότερο βαθμό εμφανίζεται (στο 3g) σε πολλά ακόμα κινητά.

 

 

Όσοι ξερογλύφονται για thumb down, να τους ενημερώσω ότι σύμφωνα με αυτά που μου είπε mod, είναι λίγες οι μέρες του συστήματος λόγω της κατάχρησης από την πλειονότητα των χρηστών. Οπότε βιαστείτε...

 

 

Αυτά, εν ολίγοις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πάλι καλά που το έχεις παρακολουθήσει το θέμα, έχεις παρακολουθήσει τι έχω γράψει και το έχεις καταλάβει καλά...

not!

 

 

Το συμπέρασμα που βγαίνει από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι δεν υπάρχουν προβληματικές και μη προβληματικές συσκευές (ούτε ψεύδεται κανείς, τόσο αυτοί με πρόβλημα όσο και αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα), υπάρχει μόνο εμφανής πτώση σήματος και μη εμφανής. Η πρώτη είναι σημαντική, εμφανίζεται σε συνθήκες και περιοχές χαμηλού σήματος και ενδέχεται να είναι τόση ώστε να μη μπορείς να μιλήσεις (κυρίως όταν γραπώσεις το κινητό αφύσικα σφιχτά και όχι τόσο όταν το κρατάς χαλαρά), η δεύτερη δεν έχει καμία αρνητική επίπτωση. Ίσως να έχει να κάνει και με τον τρόπο που επιλέγει κυψέλη το iOS4 και ίσως αυτό το κομμάτι του προβλήματος να βελτιωθεί με software update.

 

Τέλος, ο δείκτης σήματος του iPhone όντως ψεύδεται και μεγιστοποίησε τις αρχικές αρνητικές εντυπώσεις του υπαρκτού αλλά όχι τόσο έντονου προβλήματος, που σε μικρότερο βαθμό εμφανίζεται (στο 3g) σε πολλά ακόμα κινητά.

 

 

Όσοι ξερογλύφονται για thumb down, να τους ενημερώσω ότι σύμφωνα με αυτά που μου είπε mod, είναι λίγες οι μέρες του συστήματος λόγω της κατάχρησης από την πλειονότητα των χρηστών. Οπότε βιαστείτε...

 

 

Αυτά, εν ολίγοις.

 

Και σκέψου ότι ακόμη και με ένα τόσο ξεκάθαρο και λογικό post, βρέθηκε ζωντανό ον και βαθμολόγησε αρνητικά!!!

 

Ντττττττττοοοοοοοοονγκ!

B)

 

 

Και τώρα συνεχίζουμε το πρόγραμμά μας με τις τελευταίες επιτυχίες των Ζουζουνιών και της Καλομοίρας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα να συγχαρώ τους kirileman και billdanos για την επιμονή τους να καταθέτουν την γνώμη τους σε θεματικές ενότητες όπου σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι τους κράζουν.

 

Τώρα επί του θέματος.

 

Είναι άξιον απορίας, μετά από τόση μελέτη που έπεσε ειδικά από τον kirileman και από τόσες απόπειρες να μας εξηγήσει την ουσία του προβλήματος, για ποιό λόγο αποφεύγεται να επισυμανθεί το προφανές:

 

Το πρόβλημα οφείλεται στην επαφή γυμνής μεταλλικής κεραίας με το χέρι.

 

Γι'αυτό και το πρόβλημα λύνεται με την τοποθέτηση πλαστικής θήκης. Απλά τα πράματα.

 

Ακόμα και αν το κινητό δεν απεικονίζει σωστά το σήμα, ακόμα και αν το δίκτιο είναι ασθενές, πάρα ταύτα, είναι γεγονός ότι το κινητό πιάνει καλύτερα σήμα όταν μονώσεις ηλεκτρικά τις κεραίες του.

 

Παράλληλα, το γεγονός ότι οι κεραίες του iphone 4 είναι γυμνές, καθιστά τη λήψη του σήματος επιρρεπή σε πάμπολους παράγοντες και πιό σημαντικό την ηλεκτρική αγωγιμότητα του σώματος με το οποίο έρχεται σε επαφή. Η ίδια συσκευή μπορεί σε κάποιον να δουλεύει καλά και σε κάποιον όχι, επειδή π.χ τα χέρια του είναι πιό υγρά.

 

Ανεξάρτητα από το τί λέει η οποιαδήποτε πλευρά για το πρόβλημα, το γεγονός είναι ότι το κινητό δεν έχει πρόβλημα (ή δεν έχει πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό) όταν μονώσεις ηλεκτρικά τις κεραίες του.

 

Αυτό δεν λύνεται με κανένα software update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα να συγχαρώ τους kirileman και billdanos για την επιμονή τους να καταθέτουν την γνώμη τους σε θεματικές ενότητες όπου σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι τους κράζουν.

 

Τώρα επί του θέματος.

 

Είναι άξιον απορίας, μετά από τόση μελέτη που έπεσε ειδικά από τον kirileman και από τόσες απόπειρες να μας εξηγήσει την ουσία του προβλήματος, για ποιό λόγο αποφεύγεται να επισυμανθεί το προφανές:

 

Το πρόβλημα οφείλεται στην επαφή γυμνής μεταλλικής κεραίας με το χέρι.

 

Γι'αυτό και το πρόβλημα λύνεται με την τοποθέτηση πλαστικής θήκης. Απλά τα πράματα.

 

Ακόμα και αν το κινητό δεν απεικονίζει σωστά το σήμα, ακόμα και αν το δίκτιο είναι ασθενές, πάρα ταύτα, είναι γεγονός ότι το κινητό πιάνει καλύτερα σήμα όταν μονώσεις ηλεκτρικά τις κεραίες του.

 

Παράλληλα, το γεγονός ότι οι κεραίες του iphone 4 είναι γυμνές, καθιστά τη λήψη του σήματος επιρρεπή σε πάμπολους παράγοντες και πιό σημαντικό την ηλεκτρική αγωγιμότητα του σώματος με το οποίο έρχεται σε επαφή. Η ίδια συσκευή μπορεί σε κάποιον να δουλεύει καλά και σε κάποιον όχι, επειδή π.χ τα χέρια του είναι πιό υγρά.

 

Ανεξάρτητα από το τί λέει η οποιαδήποτε πλευρά για το πρόβλημα, το γεγονός είναι ότι το κινητό δεν έχει πρόβλημα (ή δεν έχει πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό) όταν μονώσεις ηλεκτρικά τις κεραίες του.

 

Αυτό δεν λύνεται με κανένα software update.

 

Σωστά.

 

Βέβαια επειδή διάβασα νωρίτερα σήμερα όλο το review του Anandtech εξηγεί ακριβώς τι παίζει με το σήμα. Και ότι η λήψη του κινητού τα σπάει. Και ότι γενικά το τηλέφωνο είναι awesome.

 

Ένα μονωτικό layer μακριά από την τελειότητα έφτασαν, κρίμα για τον ντόρο που έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το παραδέχτηκε έγινε η αρχή.Πλέον πρέπει να αντικαταστήσει τις προβληματικές συσκευές σε όσους αγόρασαν. Έτσι κάνουν οι σοβαρές εταιρίες. Εκεί θα την παραδεχτώ. Και ας γίνει μάθημα σε όλους μας ότι δεν πρέπει να υπερασπιζόμαστε καμία εταιρία(εκτός και αν είναι δική μας :-) ) και δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα πριν μιλήσουν οι ειδικοί.

χεχε δεν νομιζωοτι θα τις παρει πισω και να τους δωσει αλλα καινουργια iphone :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πρώτα από όλα να συγχαρώ τους kirileman και billdanos για την επιμονή τους να καταθέτουν την γνώμη τους σε θεματικές ενότητες όπου σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι τους κράζουν.

 

Λάθος αρχή έκανες bro αλλά μιας και είσαι και εσύ "προβληματικός" αλλά από την αντίθετη πλευρά, στο συγχωρώ! :P

 

Τώρα επί του θέματος.

 

...

 

Το πρόβλημα οφείλεται στην επαφή γυμνής μεταλλικής κεραίας με το χέρι.

 

Γι'αυτό και το πρόβλημα λύνεται με την τοποθέτηση πλαστικής θήκης. Απλά τα πράματα.

 

Ακόμα και αν το κινητό δεν απεικονίζει σωστά το σήμα, ακόμα και αν το δίκτιο είναι ασθενές, πάρα ταύτα, είναι γεγονός ότι το κινητό πιάνει καλύτερα σήμα όταν μονώσεις ηλεκτρικά τις κεραίες του.

 

Παράλληλα, το γεγονός ότι οι κεραίες του iphone 4 είναι γυμνές, καθιστά τη λήψη του σήματος επιρρεπή σε πάμπολους παράγοντες και πιό σημαντικό την ηλεκτρική αγωγιμότητα του σώματος με το οποίο έρχεται σε επαφή. Η ίδια συσκευή μπορεί σε κάποιον να δουλεύει καλά και σε κάποιον όχι, επειδή π.χ τα χέρια του είναι πιό υγρά.

 

Ανεξάρτητα από το τί λέει η οποιαδήποτε πλευρά για το πρόβλημα, το γεγονός είναι ότι το κινητό δεν έχει πρόβλημα (ή δεν έχει πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό) όταν μονώσεις ηλεκτρικά τις κεραίες του.

 

Αυτό δεν λύνεται με κανένα software update.

 

Καταλαβαίνεις όμως πως τα περισσότερα από όσα λες δεν ισχύουν ή τουλάχιστον δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά στην περίπτωση του iphone! Είναι απλά θεωρίες του κάθε "πικραμένου" επιστήμονα που χαραμίζεται από την άτιμη ...κενωνία... B) Αλλά αφού αρνείσαι να καταλάβεις τι σου εξηγούμε τόσες μέρες, δεν έχει κανένα νόημα πλεον!

 

Προσωπικά μου αρκεί που όσοι γνωστοι μου το πήραν δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τις λήψεις και τα ...χέρια τους!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το θέμα είναι για το σήμα του iPhone 4 και όχι πείτε την άποψη σας για το iPhone και apple γενικά..

Εμένα με ενδιαφέρει η αγορά του καινούριου iPhone γιατί έτσι μου αρέσει, και θέλω σε αυτό το τοπικ σοβαρές απόψεις περί του θέματος και όχι κραξιματα και αντιπαραθέσεις! Διάβαζα τόση ώρα ένα σορό μα..... και ελάχιστα πάνω στο θέμα! Απλά έλεος ρε παιδιά, άλλοι γουσταρουν το κινητό άλλοι όχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις όμως πως τα περισσότερα από όσα λες δεν ισχύουν ή τουλάχιστον δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά στην περίπτωση του iphone! Είναι απλά θεωρίες του κάθε "πικραμένου" επιστήμονα που χαραμίζεται από την άτιμη ...κενωνία... B) Αλλά αφού αρνείσαι να καταλάβεις τι σου εξηγούμε τόσες μέρες, δεν έχει κανένα νόημα πλεον!

:

 

Apple issues advice to avoid iPhone flaw

 

Aπο BBC:

 

Apple has released official advice for iPhone 4 owners to overcome the problem of the device losing signal when held by the lower left corner.

 

The official advice is to "avoid gripping it in the lower left corner in a way that covers both sides of the black strip in the metal band".

 

Alternatively, said Apple, customers could buy a case to shield the antenna.

 

Αυτή η apple βρε παιδί μου, όλο πικραμένες θεωρίες είναι :lol:

 

Απο πού και ως πού βγάλαν το συμπέρασμα να μήν κρατάς το κινητό εκεί που βρίσκονται οι άκρες από τις 2 κεραίες?

 

Και από που και ως που τους κατέβηκε η ιδέα να φορέσεις θήκη στο κινητό για να μονώσεις τις κεραίες?

 

Έχεις δίκιο. Καλύτερα να περιμένουμε επικυρωμένες επιστημονικές θεωρίες από αλλού. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...