Προς το περιεχόμενο

Τελικά το πρόβλημα του iPhone 4 δεν λύνεται με αναβάθμιση λογισμικού


TheoKent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Και ένα μικρό update στα Tests του σήματος του iPhone 3G 16 GB (αυτή τη φορά σε σημείο με σήμα γύρω στα -87 db).

Αυτή τη φορά σε σημείο με λίγο χειρότερο σήμα από ότι πριν.

 

Κατεβάστε το από το παρακάτω link.

vag_iphone3G_db_tests_2.pdf

Από -87 έως -113 η μέγιστη απώλεια (26 db); Περισσότερα και από τα 20 db του iPhone 4! :confused:

 

-------------------

 

 

Μιλάμε για γέλιο!:lol:

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μπορείς να κάνεις μια σύνοψη;

 

 

Μέτρησα σε 2 διαφορετικά σημεία το σήμα του iPhone 3G 16GB μου (db), αλλά επαναλαμβάνοντας αρκετές φορές τα tests στο κάθε σημείο (ειδικά με το 3G ενεργοποιημένο).

Ο τρόπος με τον οποίο έγιναν οι μετρήσεις ήταν:

α) Ενεργοποίηση της ένδειξης db εκεί που είναι οι μπάρες του σήματος χρησιμοποιώντας τον κωδικό

>*3001#12345#*

.

β) Στην συνέχεια μετρήθηκε το σήμα στις διάφορες καταστάσεις που περιγράφει το pdf αρχείο και με αρκετές επαναλήψεις για την κάθε μία κατάσταση.

 

  • Ακουμπισμένο στο Γραφείο
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς

γ) το "από" - "έως" που αναφέρω οφείλεται στις πολλές επαναλήψεις των μετρήσεων που έκανα.

δ) το "μέσος όρος - οπτικά παρατηρώντας" είναι το δικό μου συμπέρασμα. Δηλαδή μπορεί να είχαν οι μετρήσεις ένα "bandwidth" ναι μεν, αλλά εγώ που παρατηρούσα το σήμα όλες τις φορές, έκρινα οτι το νούμερο που έγραψα σε αυτό το πεδίο εμφανιζόταν περισσότερες φορές.

ε) θεωρώ οτι οι μετρήσεις είναι ενδεικτικές και φυσικά όχι "ακριβείας" (επειδή υπάρχει και ο ανθρώπινος παράγοντας μέσα). Το σημαντικό είναι ότι έγιναν σε "πραγματικές συνθήκες", με πραγματικές κεραίες κινητής τηλεφωνίας κλπ, και όχι σε κάποιο εργαστήριο με τεχνητές κεραίες και σήματα...!!! (κάθε ένας τρόπος έχει την χάρη του αλλά επιστημονικό τρόπο μέτρησης τον δικό μου τρόπο δεν θα τον έλεγα - δεν έχω τον απαραίτητο τεχνολογικό εξοπλισμό κλπ για να κάνω τέτοιου είδους τests).

Παρόλα αυτά το test που έκανα θεωρώ ότι είναι βάσιμο εάν του βάλουμε κάποιες "ανοχές" (πχ. 2-5 db ανοχές or something) και ότι μας δείχνει πολλά πράγματα (και σε "πραγματικές συνθήκες" της καθημερινότητάς μας - επαναλαμβάνω). :-)

 

Την πρώτη φορά που μέτρησα το σήμα και στο σημείο που βρισκόμουνα, ήταν περίπου -51 έως -57 db.

Την δεύτερη φορά που μέτρησα (σήμερα δηλαδή πριν λίγη ώρα και σε διαφορετικό σημείο από την πρώτη μέτρηση) το σήμα ήταν περίπου -87 db (δηλαδή την δεύτερη φορά ήμουν σε σημείο με χειρότερο σήμα και ενώ είχα ενεργοποιημένο το 3G ουσιαστικά δεν είχα 3G σήμα διότι προφανώς το 3G δεν πιάνει καλά εκεί. Είχα δηλαδή "απλό" σήμα).

 

Και τις δυο φορές που μέτρησα, ήμουν μέσα σε κτίριο.

 

Το αρχείο vag_iphone3G_db_tests_2.pdf περιέχει μέσα του τις πληροφορίες και από τις προηγούμενες μετρήσεις (δηλαδή μετρήσεις που έκανα χθες αλλά και μετρήσεις που έκανα σήμερα).

 

Υστερόγραφο: σε σπίτι που ήμουν το ΣΚ που μας πέρασε, είχα -113 db. Οι κλήσεις οριακά γινόντουσαν, ενώ υπήρχαν και δωμάτια στο σπίτι που ενώ έδειχναν -113 db ναι μεν, δεν είχα καθόλου internet 3G (cosmote internet εννοώ). Εκεί παρατήρησα ότι όταν με πήρε κάποιος τηλέφωνο δεν χτύπησε καθόλου το κινητό και απλώς ήρθε SMS χαμένης κλήσης από την Cosmote.

(ενώ στην βεράντα πχ. είχα -108 έως -113 db και το 3G Internet ήταν προσβάσιμο παρά το γεγονός ότι ήμουν στα όρια του "έχω και δεν έχω σήμα" και οι κλήσεις γινόντουσαν κανονικά και απροβλημάτιστα). (είχα εντοπίσει δηλαδή σημείο στο σπίτι που είναι σχεδόν "νεκρό" από άποψη σήματος και δυστυχώς αυτό ήταν στο σαλόνι...χιχιχι)

Το WIFI του iphone αντιλαμβάνονταν τα διπλανά router (από διπλανά διαμερίσματα ή κτίσματα) αλλά δεν είχα κωδικό για να μπω και να δοκιμάσω...(βρε μανία να τα κλειδώνουν όλοι...χιχιχι)

Επεξ/σία από vag3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέα από anandtech για το ios 4.0.1!

 

The results are conclusive - Apple has dramatically changed the signal strength to signal bar mapping in the iOS 4.1 beta, making the dynamic range not only much broader, but the range values for each bar much wider. The range of signals that correspond to bars three and four are the same width, and bar two is only slightly less.

The cutoff value for two bars to one bar remains the same, but every other value has increased. The result is that the worst case drop of 24 dBm no longer makes all the signal bars disappear, but rather two.

 

iPhoneSignal_both.jpg

 

 

signalbarmapping.jpg

 

This change actually presented itself in our numeric signal strength reports - there’s more dynamic range in these numbers too. Previously, the absolute lowest value any iPhone would report was -113 dBm. With iOS 4.1, the value is now a shockingly low -121 dBm. In the iPhone 4 review, I talked a lot about how although the phone is prone to dropping signal from being held wrong, it was measurably more sensitive in weak signal areas. I was shocked that calls and data worked seemingly unfazed at -113 dBm. It seems as though this increased 8 dBm of range below -113 dBm was meant to show really how much more sensitive the radio stack is - it undeniably is more sensitive. Both Anand and I were able to hang onto calls all the way down at -121 dBm.

 

 

4vs3gs-4better2.jpg

 

4vs3gs-cupping2.jpg

 

The iPhone 4 is better at holding onto calls and data at very low signal levels. We’ve mentioned this one before but it’s worth reiterating. The new antenna does let me make calls and transmit data at very low signal strength. With the iOS 4.1 update I was able to make a call at -115dB on the 3GS, however the call did drop within a minute of starting it. By comparison I was able to have a much longer conversation without dropping the call at -120dB on the 4. By no means is this a scientific comparison, but anecdotally both Brian and I feel that the low signal strength performance of the iPhone 4 is better than the 3GS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Χμμμ, μήπως δε χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στο μήνυμα σας ; Υπενθυμίζουμε ότι απαγορεύεται η χρήση greeklish

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, με βάση το anandtech, αν η apple λύσει το πρόβλημα της κεραίας, το iphone 4 θα έχει εξαιρετικά ανώτερη λήψη σε σχέση με το 3GS, μιάς και ήδη είναι καλύτερο με το υπάρχων πρόβλημα.

 

Βέβαια τα παραπάνω με την κεραια γυμνή.

 

Με προστατευτικό κάλυμμα/φίλμ ή οτιδήποτε άλλο, ίσως τα πράγματα να εξισώνονται, μιάς και το ατού της γυμνής κεραίας χάνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, με βάση το anandtech, αν η apple λύσει το πρόβλημα της κεραίας, το iphone 4 θα έχει εξαιρετικά ανώτερη λήψη σε σχέση με το 3GS, μιάς και ήδη είναι καλύτερο με το υπάρχων πρόβλημα.

 

Βέβαια τα παραπάνω με την κεραια γυμνή.

 

Με προστατευτικό κάλυμμα/φίλμ ή οτιδήποτε άλλο, ίσως τα πράγματα να εξισώνονται, μιάς και το ατού της γυμνής κεραίας χάνεται...

 

Μπακαλίστικα και χωρίς μετρήσεις αυτό γίνεται και τώρα έχοντας σαν σύγκριση το 3g και το 4 από μένα με την ίδια χρήση και στα ίδια μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, με βάση το anandtech, αν η apple λύσει το πρόβλημα της κεραίας, το iphone 4 θα έχει εξαιρετικά ανώτερη λήψη σε σχέση με το 3GS, μιάς και ήδη είναι καλύτερο με το υπάρχων πρόβλημα.

 

Βέβαια τα παραπάνω με την κεραια γυμνή.

 

Με προστατευτικό κάλυμμα/φίλμ ή οτιδήποτε άλλο, ίσως τα πράγματα να εξισώνονται, μιάς και το ατού της γυμνής κεραίας χάνεται...

 

Το ατού δεν είναι η γυμνή κεραία αλλά η κεραία περιμετρικά της συσκευής. Με το bumper (πως το λένε) λύνεις το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά, το iPhone 4 με καλύτερο hardware έχει καλύτερο σήμα από τα προηγούμενα iphone, πολύ πιο ευαίσθητο και λειτουργικό ακόμα και με χαμηλό σήμα, ξεκινά πιο ψηλά αλλά -όπως είναι τώρα- καταλήγει πιο χαμηλά όταν το πιάνεις.

 

Επίσης, είχα γράψει ότι από την ημέρα που έβαλα στο 3GS την 4, είχα dropped calls. Εδώ και μια ώρα που έχω την 4.0.1, δεν έχω ούτε μια αλλά θέλω χρόνο για να σιγουρευτώ. Οπότε κρατάω μια πισινή για (μερικές από) τις dropped calls στο iPhone 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, είχα γράψει ότι από την ημέρα που έβαλα στο 3GS την 4, είχα dropped calls. Εδώ και μια ώρα που έχω την 4.0.1, δεν έχω ούτε μια αλλά θέλω χρόνο για να σιγουρευτώ. Οπότε κρατάω μια πισινή για (μερικές από) τις dropped calls στο iPhone 4.

 

Και εγώ είχα πει ότι με το 4 δεν είχα ακόμα καμία αντίθετα με το 3g που υπήρχαν κάποιες φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ατού δεν είναι η γυμνή κεραία αλλά η κεραία περιμετρικά της συσκευής. Με το bumper (πως το λένε) λύνεις το πρόβλημα.

 

Καί τα 2 παίζουν ρόλο.

 

Όμως μέχρι τώρα δεν είδα κανένα τέστ με συσκευή που έχει κάλυμμα.

 

Όχι ότι θα έχει τραγικές διαφορές, αλλά μήν ξαφνιαστείς αν από εκεί που η κατώτερη ευαισθησία για κλήση ήταν στα -121db, γίνει -116db. Εκεί κοντά δηλαδή που είναι το 3GS.

 

Αυτό εννούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο myphone.gr διάβασα:

 

Update 1: Οι τελευταίες εξελίξεις φέρουν έναν αναλυτή της εταιρείας Rodman Renshaw να δίνει την πληροφορία, ότι η Apple ήδη προχώρησε σε μια ελαφρά τροποποίηση στην παραγωγή του iPhone, προσθέτοντας έναν εσωτερικό μονωτή στο επίμαχο σημείο μεταξύ των δύο κεραιών στο αριστερό κάτω άκρο της συσκευής. Εκτιμάται ότι με τον τρόπο αυτό θα προστατεύεται πλέον η κεραία από παρεμβολές, χωρίς να αλλάζει η εξωτερική εμφάνιση του iPhone. Η αλλαγή αυτή φαίνεται ότι προκαλεί μια καθυστέρηση περίπου μιας εβδομάδας στην παράδοση των νέων συσκευών και αντανακλάται στις ημερομηνίες που δίνει το δίκτυο πωλήσεων του iPhone, το οποίο επικαλείται "μη αναμενόμενη καθυστέρηση" στην παράδοση των συσκευών.

 

 

Και μετά είδα στο δικό μου order status από Αγγλία:

 

Shipped to STAFFORD, GB 13 Jul 2010

Estimated Delivery Date (Subject to change) 19 Jul 2010 (Subject to change)

Current Delivery Status In Transit to Customer - Shipment Delayed 15 Jul 2010

 

Αυτό το τελευταίο είναι πολύ ξαφνικό και παράξενο. Λέτε να το καθυστερούν για να μας στείλουν βελτιωμένες συσκευές? Μακάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συμβαίνει αυτό φίλε μου, μια καταπληκτική συσκευή με μέτριο τηλέφωνο θα γίνει και καταπληκτικό τηλέφωνο. Επειδή διάβασα κάποια πολύ συγκεκριμένα σχόλια αναγνωστών του gizmodo, το θεωρώ πολύ πιθανό.

 

 

edit:

According to the NYT, a "person with direct knowledge" of the iPhone 4's design indicated that the device's reception troubles would be fixed by a second software update—one different from the iOS 4.0.1 update made available earlier today:

One person with direct knowledge of the phone's design said Thursday that the iPhone 4 exposed a longstanding weakness in the basic communications software inside Apple's phones and that the reception problems were not caused by an isolated hardware flaw.

Instead, the problems emerged in the complex interaction between specialized communications software and the antenna, said the person, who agreed to speak on the condition of anonymity because he was not authorized to discuss the matter.

The person said the problems were longstanding but had been exposed by the design of the iPhone 4. All cellphones can be affected by the way a hand grips the phone, but well-designed communications software compensates for a variety of external factors and prevents calls from dropping, the person said.

It seems hard to believe that a problem caused by skin touching the metal of an antenna can be fixed by software, but hearing that explanation doesn't seem as impossible as it did before: Software and hardware together could be causing the problem—and software could fix it."

 

Πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συμβαίνει αυτό φίλε μου, μια καταπληκτική συσκευή με μέτριο τηλέφωνο θα γίνει και καταπληκτικό τηλέφωνο. Επειδή διάβασα κάποια πολύ συγκεκριμένα σχόλια αναγνωστών του gizmodo, το θεωρώ πολύ πιθανό.

 

 

edit:

According to the NYT, a "person with direct knowledge" of the iPhone 4's design indicated that the device's reception troubles would be fixed by a second software update—one different from the iOS 4.0.1 update made available earlier today:

One person with direct knowledge of the phone's design said Thursday that the iPhone 4 exposed a longstanding weakness in the basic communications software inside Apple's phones and that the reception problems were not caused by an isolated hardware flaw.

Instead, the problems emerged in the complex interaction between specialized communications software and the antenna, said the person, who agreed to speak on the condition of anonymity because he was not authorized to discuss the matter.

The person said the problems were longstanding but had been exposed by the design of the iPhone 4. All cellphones can be affected by the way a hand grips the phone, but well-designed communications software compensates for a variety of external factors and prevents calls from dropping, the person said.

It seems hard to believe that a problem caused by skin touching the metal of an antenna can be fixed by software, but hearing that explanation doesn't seem as impossible as it did before: Software and hardware together could be causing the problem—and software could fix it."

 

Πηγή

 

Έτσι είναι. Γι' αυτό στα μυνηματά μου δεν θα βρείτε να λέω πουθενά για πρόβλημα στο νέο iPhone αλλά μόνο για σχεδιαστική (ακατανόητη) επιλογή της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αν έχεις προσέξει, το έβαζα κατ' εξακολούθηση σε εισαγωγικά! Ελπίζω να έχουμε αίσιο τέλος, δε θεωρώ ότι στο επόμενο iPhone θα ξαναβάλουν μέσα την κεραία εκτός αν το επιβάλει το στυλ που θα επιλέξουν (κάτι εντελώς μίνιμαλ δεν επιτρέπει πολλούς διαφορετικούς όγκους και αποχρώσεις). Ίσως να παραμείνει η κεραία ως έχει, λοιπόν, απλά με μια καλή εξωτερική μονωτική στρώση. Εσύ θεωρείς ότι πρέπει να τη ξαναβάλουν μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αν έχεις προσέξει, το έβαζα κατ' εξακολούθηση σε εισαγωγικά! Ελπίζω να έχουμε αίσιο τέλος, δε θεωρώ ότι στο επόμενο iPhone θα ξαναβάλουν μέσα την κεραία εκτός αν το επιβάλει το στυλ που θα επιλέξουν (κάτι εντελώς μίνιμαλ δεν επιτρέπει πολλούς διαφορετικούς όγκους και αποχρώσεις). Ίσως να παραμείνει η κεραία ως έχει, λοιπόν, απλά με μια καλή εξωτερική μονωτική στρώση. Εσύ θεωρείς ότι πρέπει να τη ξαναβάλουν μέσα;

 

προσωπικά το αποκλείω να αλλάξει εμφάνιση/σχεδίαση το επόμενο ή τα επόμενα 2 iphone. Αφού λύθηκε και το όποιο θέμα υπήρχε δεν υπάρχει λόγος. Μπορεί να ξένισε στην αρχή αλλά τώρα μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο από παλιά στην εμφάνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...