Προς το περιεχόμενο

Τελικά το πρόβλημα του iPhone 4 δεν λύνεται με αναβάθμιση λογισμικού


TheoKent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις μίλησα με τον Hal9000, ο οποίος βρίσκεται στη μέση του Αιγαίου Πελάγους με το iPhone4.

 

Περιέργως το σήμα, όπως κι αν το κρατήσει, είναι σταθερότατο...

 

Περιμένεις να σε πιστέψουμε όταν ο Hal9000 είναι ένα φανταστικό πρόσωπο-υπολογιστής;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις μίλησα με τον Hal9000, ο οποίος βρίσκεται στη μέση του Αιγαίου Πελάγους με το iPhone4.

 

Περιέργως το σήμα, όπως κι αν το κρατήσει, είναι σταθερότατο...

Ναι ναι, περιέργως! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με τον Hal9000, ο οποίος βρίσκεται στη μέση του Αιγαίου Πελάγους με το iPhone4.

 

Περιέργως το σήμα, όπως κι αν το κρατήσει, είναι σταθερότατο...

 

Αν εννοεί τις μπάρες και την ποιότητα της κλήσης δεν έχουν και τόσο να κάνουν.

 

Γενικά δεν έχει τόσο σχέση αν υπάρχει απώλεια σήματος αλλά ο λόγος. Σε όλα τα κινητά γίνεται αυτό. Συνήθως από την παρουσία ενός αδιαπέραστου για την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αντικειμένου κοντά στην κεραία. Του χεριού.

 

Ο συγκεκριμένος σχεδιασμός μπορεί να βοηθά σε μερικές περιπτώσεις στην καλύτερη λήψη σήματος. Είπαμε πως δημιουργούνται διάφορα περίεργα από την επιλογή αυτή της Apple.

 

Στο Αιγαίο πάντως είναι "λογικό" να έχουμε καλύτερο σήμα και από την Αθήνα. Η μεγάλη διάδοση των κινητών και τα πολλά νησιά βοηθά σε αυτό. Λογικά πάντα θα υπάρχει μία κεραία στο line of sight του κινητού. Δεν θυμάμαι αν και η παρουσία του νερού (αγώγιμη επιφάνεια) βοηθά σε αυτές τις συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με τον Hal9000, ο οποίος βρίσκεται στη μέση του Αιγαίου Πελάγους με το iPhone4.

 

Περιέργως το σήμα, όπως κι αν το κρατήσει, είναι σταθερότατο...

 

Το περίεργο κατέ εμέ δεν είναι που έχει σήμα όπως και να το κρατάει αλλά που πήγε να το δοκιμάσει στη μέση του Αιγαίου Πελάγους. :devil:

 

Πες του να αφήσει τις δοκιμές και να έρθει προς κανά νησί μεριά που έχουμε πήξει στις γυναίκες και το μέσο του πελάγους θα το πιάσουμε πάλι από Σεπτέμβρη καιρό για κανένα ψαροντούφεκο. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όντας προβληματισμένος με όλα όσα ακούγονται (μιας και σκόπευα να αγοράσω το iPhone 4 κάποια στιγμή) έκανα μερικά "Signal Tests in db" (και μάλιστα σε σημείο που έχει σχετικά καλό σήμα) στο iPhone 3G 16 GB μου, για να δω πως συμπεριφέρεται μία "όχι προβληματική κεραία" σε διάφορες καταστάσεις όπως για παράδειγμα:

 

 

  • Ακουμπισμένο στο Γραφείο
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς

 

Δείτε τα αποτελέσματα στο συνημμένο pdf αρχείο όσοι ενδιαφέρεστε...

 

vag_iphone3G_db_tests.pdf

 

Έκανα αρκετές μετρήσεις στο κάθε ένα (ειδικά με το 3G ενεργοποιημένο).

Οι μετρήσεις φυσικά δεν είναι ακριβείας, αλλά ένα γενικό συμπέρασμα νομίζω οτι μπορείτε να το βγάλετε όσον αφορά το πόσο θα μπορούσε να πέσει το σήμα σε σημείο με σχετικά καλό σήμα και στις διάφορες καταστάσεις που δοκίμασα...!!!

 

Υστερόγραφο: από την όλη χρήση του iPhone 3G, ποτέ δεν προβληματίστηκα για το σήμα του ή οτιδήποτε. Η αφορμή που έκανα το test ήταν αυτά που ακούγονται για το iPhone 4.

Δείτε όμως την μεταβολή των db σε διάφορες καταστάσεις που το τέσταρα...!!! Νομίζω έχει ενδιαφέρον...

Επεξ/σία από vag3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με τον Hal9000, ο οποίος βρίσκεται στη μέση του Αιγαίου Πελάγους με το iPhone4.

 

Περιέργως το σήμα, όπως κι αν το κρατήσει, είναι σταθερότατο...

 

Αποκλείεται, κάποιο λάθος κάνεις

 

Εγώ όντας προβληματισμένος με όλα όσα ακούγονται (μιας και σκόπευα να αγοράσω το iPhone 4 κάποια στιγμή) έκανα μερικά "Signal Tests in db" (και μάλιστα σε σημείο που έχει σχετικά καλό σήμα) στο iPhone 3G 16 GB μου, για να δω πως συμπεριφέρεται μία "όχι προβληματική κεραία" σε διάφορες καταστάσεις όπως για παράδειγμα:

 

 

  • Ακουμπισμένο στο Γραφείο
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς

 

Δείτε τα αποτελέσματα στο συνημμένο pdf αρχείο όσοι ενδιαφέρεστε...

 

vag_iphone3G_db_tests.pdf

 

Έκανα αρκετές μετρήσεις στο κάθε ένα (ειδικά στο 3G).

Οι μετρήσεις φυσικά δεν είναι ακριβείας, αλλά ένα γενικό συμπέρασμα νομίζω οτι μπορείτε να το βγάλετε όσον αφορά το πόσο θα μπορούσε να πέσει το σήμα σε σημείο με σχετικά καλό σήμα και στις διάφορες καταστάσεις που δοκίμασα...!!!

 

Υστερόγραφο: από την όλη χρήση του iPhone 3G, ποτέ δεν προβληματίστηκα για το σήμα του ή οτιδήποτε. Η αφορμή που έκανα το test ήταν αυτά που ακούγονται για το iPhone 4.

Δείτε όμως την μεταβολή των db σε διάφορες καταστάσεις που το τέσταρα...!!! Νομίζω έχει ενδιαφέρον...

 

 

χιουμοράκι... μου επιτρέπεις, ε vag3d;

 

Είναι ότι πρέπει για σένα αυτή η περίπτωση με το iphone και τα θέματα με την κεραία. Εσύ που δεν το ψάχνεις καθόλου και δεν ρωτάς άπειρα πράγματα πριν αγοράσεις :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται, κάποιο λάθος κάνεις

 

 

 

 

χιουμοράκι... μου επιτρέπεις, ε vag3d;

 

Είναι ότι πρέπει για σένα αυτή η περίπτωση με το iphone και τα θέματα με την κεραία. Εσύ που δεν το ψάχνεις καθόλου και δεν ρωτάς άπειρα πράγματα πριν αγοράσεις :P

 

 

 

Ναι, ναι...χαχαχαχα...!!! Έχω κατέβει στο υπόγειο να ξαναφέρω στο φως προς επανάληψη μελέτης και φρεσκάρισμα πιθανώς ξεχασμένων γνώσεων, όλα τα βιβλία που εμπεριέχουν την λέξη "Κεραίες" μέσα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε iOS 4.1 για τους developers...Εκεί που έδειχνε 5 μπάρες σήμα τώρα δείχνει 2...και οι μπάρες "πάχυναν" λίγο

 

http://www.engadget.com/2010/07/14/ios-4-1-seeded-to-developers/

 

Η Apple αποφάσισε ότι ήρθε επιτέλους η ώρα να μιλήσει και θα παραθέσει συνέντευξη τύπου άυριο...

 

http://www.engadget.com/2010/07/14/apple-to-hold-press-conference-on-iphone-4-this-friday/

 

Άντε να δούμε τι θα δούμε...

 

Αναμένω καινούργιο θέμα στη πρώτη σελίδα μιας και αυτό θάφτηκε σιγά σιγά...Άντε να ανεβαίνουν τα hits :devil::devil::devil::devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Consumer Report iPhone4 study flawed

 

I have not seen (update: i have seen the full video since yesterday afternoon) CR’s claim directly that the finger effect reduces the iPhones sensitivity by 20db as reported elsewhere, but unless CR connected to a functional point inside the iPhone that number is fantasy. Even the way they seem to have tested the change – by varying the base station simulator levels – seems to assume the iPhone receiver and/or transmitter operate in a linear fashion (the same way) across all signal strengths – bad assumption.

 

Bottom line. From what I can see in the reports, Consumer Reports replicated the same uncontrolled, unscientific experiments that many of the blogging sites have done.

 

 

I’m not saying that Apple has no h/w problem and they surely have a s/w issue. But I’m still wondering that if the software signal algorithm was not AFU’d in the first place how many, if anyone would talking about this “problem”

 

 

I also don’t know what part of this problem is Apple’s and what part is related to the AT&T network.

 

 

And we don’t know how the observed effect is, or is not, similar to other devices.

 

 

We also don’t know if placing a finger on the antenna bridge is detuning the antenna or detuning the receiver itself.

 

 

And neither does Consumer Reports.

 

Χμμμ, μήπως δε χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στο μήνυμα σας ; Υπενθυμίζουμε ότι απαγορεύεται η χρήση greeklish

 

Πιστευεις οτι ενα τυχαρπαστο blog ειναι αξιοπιστο;

 

Εγώ όντας προβληματισμένος με όλα όσα ακούγονται (μιας και σκόπευα να αγοράσω το iPhone 4 κάποια στιγμή) έκανα μερικά "Signal Tests in db" (και μάλιστα σε σημείο που έχει σχετικά καλό σήμα) στο iPhone 3G 16 GB μου, για να δω πως συμπεριφέρεται μία "όχι προβληματική κεραία" σε διάφορες καταστάσεις όπως για παράδειγμα:

 

 

  • Ακουμπισμένο στο Γραφείο
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς

 

Δείτε τα αποτελέσματα στο συνημμένο pdf αρχείο όσοι ενδιαφέρεστε...

 

vag_iphone3G_db_tests.pdf

 

Έκανα αρκετές μετρήσεις στο κάθε ένα (ειδικά με το 3G ενεργοποιημένο).

Οι μετρήσεις φυσικά δεν είναι ακριβείας, αλλά ένα γενικό συμπέρασμα νομίζω οτι μπορείτε να το βγάλετε όσον αφορά το πόσο θα μπορούσε να πέσει το σήμα σε σημείο με σχετικά καλό σήμα και στις διάφορες καταστάσεις που δοκίμασα...!!!

 

Υστερόγραφο: από την όλη χρήση του iPhone 3G, ποτέ δεν προβληματίστηκα για το σήμα του ή οτιδήποτε. Η αφορμή που έκανα το test ήταν αυτά που ακούγονται για το iPhone 4.

Δείτε όμως την μεταβολή των db σε διάφορες καταστάσεις που το τέσταρα...!!! Νομίζω έχει ενδιαφέρον...

 

Δεν χρειαζόταν καν να κάνεις τις δοκιμές για αυτονόητα πράγματα! Τώρα όσοι έμειναν να φρικάρουν που αλλάζουν τα db στο σήμα τους όταν κρατούν το κινητό (οποιοδήποτε και αν είναι αυτό), ας ζητήσουν αντικατάσταση! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όντας προβληματισμένος με όλα όσα ακούγονται (μιας και σκόπευα να αγοράσω το iPhone 4 κάποια στιγμή) έκανα μερικά "Signal Tests in db" (και μάλιστα σε σημείο που έχει σχετικά καλό σήμα) στο iPhone 3G 16 GB μου, για να δω πως συμπεριφέρεται μία "όχι προβληματική κεραία" σε διάφορες καταστάσεις όπως για παράδειγμα:

 

 

  • Ακουμπισμένο στο Γραφείο
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Δεξί Χέρι
  • Κράτημα με Δεξί Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα Σφιχτά με Αριστερό Χέρι
  • Κράτημα με Αριστερό Χέρι και Επαφή με κεφάλι σαν να μιλάς

 

Δείτε τα αποτελέσματα στο συνημμένο pdf αρχείο όσοι ενδιαφέρεστε...

 

vag_iphone3G_db_tests.pdf

 

Έκανα αρκετές μετρήσεις στο κάθε ένα (ειδικά με το 3G ενεργοποιημένο).

Οι μετρήσεις φυσικά δεν είναι ακριβείας, αλλά ένα γενικό συμπέρασμα νομίζω οτι μπορείτε να το βγάλετε όσον αφορά το πόσο θα μπορούσε να πέσει το σήμα σε σημείο με σχετικά καλό σήμα και στις διάφορες καταστάσεις που δοκίμασα...!!!

 

Υστερόγραφο: από την όλη χρήση του iPhone 3G, ποτέ δεν προβληματίστηκα για το σήμα του ή οτιδήποτε. Η αφορμή που έκανα το test ήταν αυτά που ακούγονται για το iPhone 4.

Δείτε όμως την μεταβολή των db σε διάφορες καταστάσεις που το τέσταρα...!!! Νομίζω έχει ενδιαφέρον...

 

Ωραιος που μπηκες στο κοπο!!

Αν εχεις κουραγιο και ορεξη, δοκιμασε να ξανακανεις μετρησεις σε περιοχη με χαμηλοτερο σημα, πχ με -80db.

 

Τελος, επειδη απο οτι φαινεται στις μετρησεις σου δεν εχει σχεση αν το κρατας με αριστερο ή δεξι και αν ειναι κοντα ή οχι στο κεφαλι, μπορεις αυτες τις μετρησεις να τις παραληψεις για συντομια.

Οπως μπορεις να παραλειψεις και τις μετρησεις οπου το κραας σφικτα , γιατι δεν ειναι real-life κατασταση, δεν το κραταει ποτε κανενας ετσι.

Μονο για συγκριση εχει νοημα.

 

Με λιγα λογια, αν εχεις ορεξη κανε ξανα μετρησεις σε περιοχη με χαμηλοτερο σημα για τις εξης καταστασεις:

Ακουμπισμένο στο Γραφείο

Κράτημα με Δεξί Χέρι

Κράτημα Σφιχτά με Δεξί Χέρι (προαιρετικα μιας και δεν το κραταει κανενας ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Βγήκε iOS 4.1 για τους developers...Εκεί που έδειχνε 5 μπάρες σήμα τώρα δείχνει 2...και οι μπάρες "πάχυναν" λίγο

 

http://www.engadget.com/2010/07/14/ios-4-1-seeded-to-developers/

 

Η Apple αποφάσισε ότι ήρθε επιτέλους η ώρα να μιλήσει και θα παραθέσει συνέντευξη τύπου άυριο...

 

http://www.engadget.com/2010/07/14/apple-to-hold-press-conference-on-iphone-4-this-friday/

 

Άντε να δούμε τι θα δούμε...

 

Αναμένω καινούργιο θέμα στη πρώτη σελίδα μιας και αυτό θάφτηκε σιγά σιγά...Άντε να ανεβαίνουν τα hits :devil::devil::devil::devil::devil:

 

Άντε επιτέλους για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα (μέχρι να βρει το gizmodo μετά κάτι νέο)!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε επιτέλους για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα (μέχρι να βρει το gizmodo μετά κάτι νέο)!

B)

Πραγματικά πρέπει να τελειώνει το παραμύθι. Χθες είχα γράψει ότι κάτι πρέπει να κάνει, σήμερα διαβάζω για τη συνέντευξη τύπου. Αν ήμουν στη θέση του, θα ακολουθούσα μια επιθετική πολιτική, θα έφερνα ακόμα έναν αριθμό σύγχρονων κινητών και θα έκανα το ίδιο death grip για να δείξω στον κόσμο ότι και άλλα κινητά παρουσιάζουν το ίδιο ακριβώς φαινόμενο όταν τα πιάνεις (και δε μιλάμε για 5-10 db όπως μας είπαν, ακόμα και το παραπάνω pdf με τις δοκιμές του φίλου δείχνουν 20ρια) εξηγώντας, παράλληλα, το λόγο. Τέλος, δεν πιστεύω ότι πρέπει να δώσει δωρεάν bumpers (από τη μεριά της εταιρείας εννοώ, γιατί ως πελάτες κάθε άλλο παρά πρόβλημα θα είχαμε) διότι αν το κάνει θα αυτοαναιρείται.

 

 

 

Αναμένω καινούργιο θέμα στη πρώτη σελίδα μιας και αυτό θάφτηκε σιγά σιγά...Άντε να ανεβαίνουν τα hits :devil::devil::devil::devil::devil:

Παρατήρησες πως εξαφανίστηκε ο χαβαλές και το φαινόμενο της μαζικής αρνητικής βαθμολόγησης τώρα που στο θέμα έμειναν αυτοί που πραγματικά ασχολούνται και ενδιαφέρονται και έφυγαν οι "περαστικοί"; Με ένα νέο πρωτοσέλιδο θέμα, θα έχουμε πάλι τα ίδια. Αν το πόστ σου δεν τελειώνει στη φράση "iphone 4, χαχαχαχα", θα το τρώει το μαύρο σκοτάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν είναι να μου δώσει τζάμπα "πάμπερ" θα κράξω και εγώ... το πράσινο θέλω

 

Αμα σε πετύχω πουθενά και έχεις iphone με ...παμπερς την έβαψες!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...