Προς το περιεχόμενο

Τελικά το πρόβλημα του iPhone 4 δεν λύνεται με αναβάθμιση λογισμικού


TheoKent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτοιμη την έχω την επόμενη είδηση για τους απανταχού χαβαλέδες.

 

http://gizmodo.com/5582647/iphone-4-catches-fire-burns-owners-hand

340x.jpg

 

Gizmodo ξανά, τυχαίο; Δε νομίζω... Και μην ακούσω πως πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός. Αποκλείεται. Ο κόσμος πρέπει να μάθει ότι τα καλώδια της Apple προκαλούν πυρκαγιές, όπως ανατινάζονταν πέρυσι τα 3GS, με μηνύσεις να ακολουθούν κλπ.

 

------------------------------------------

 

Και ένα ακόμα ενδιαφέρον άρθρο:

Οδηγός μεταπήδησης από iPhone σε Android, μια προσφορά του... Gizmodo!!!!!!! F@ck yeaaa!

 

500x_titleimage_01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και μην ξεχνάμε και το all time classic των τροφοδοτικών των Macbook (αν και οφείλω να ομολογήσω ότι στο τελευταίο macbook που είχα, μου φάνηκε ότι ψιλοδιορθώθηκε το πρόβλημα).

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=nbUxBI8-flY[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά μια διόρθωση για το

Gizmodo ξανά, τυχαίο; Δε νομίζω...
,

 

το άρθρο γράφει οτι την είδηση την πείραν από αλλού

The phone was fried and its owner's hand singed, reports BGR.

 

αν κοιτάξεις και τις ώρες που ανέβηκαν τα άρθρα φαίνεται οτι το BGR ήταν πρώτο, ακόμα και στην Photo στο gizmodo φαίνεται το Logo του BGR.

 

 

Τώρα όσον αφορά την ειδήση, το πρώτο σχόλιο στο gizmodo νομίζω τα λέει ολα, κάποια "πονηριά" εχει παιχτεί και ο τύπος το εξηγεί πως είναι εφικτό και πως οχι

USB will only source 1/2 amp at 5 volts. That's 2.5 watts. Not enough to do any damage.

 

Now, if someone were to plug the internal USB cable into a FireWire connector on their motherboard (very doable on most motherboards - verified with two models of ASUS motherboards - with generic cases), you can have 1.5 amps at 8-40 volts.

 

That would be up to 60 watts (more likely 18 watts). Plus the pin placement is such that the voltage is applied backwards through ground and ground is provided through the data pins, bypassing overvoltage blocking and current steering diodes.

 

I have assisted in a recent failure analysis of exactly this sort. There was NOTHING that we could do to make a USB port cause the kind of damage in the failed device. But, if you were to apply FireWire voltages in the way described above, we duplicated the failure, repeatedly. Even overvoltage applied to the USB power pins had no effect, only if it was applied backward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί μου το έδειξε μια τουρίστρια. Σε 5 δευτερόλεπτα είχε χάσει το σήμα. Είμαι βλέπεις και αριστερόχειρας, τι να κάνω;

 

καλά εσύ πέτυχες τουρίστρια και την έβαλες να σου δείχνει το iPhone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι πια έλεος με τους haters...

 

Θα απαντήσω όσο αφορά εμένα προσωπικά....δε νομίζω να είμαι hater έχοντας δαπανήσει αρκετές χιλιάδες ευρώ για αγορές προϊόντων της Apple. Εκεί που διαφωνώ όμως κάθετα είναι στην "θεοποίηση" των προϊόντων της. Αν λάβουμε υπόψη μας την υπερτιμολόγηση στις πωλήσεις αυτών των προϊόντων, τότε απαιτούμε και την αντίστοιχη αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά μια διόρθωση για το ,

 

το άρθρο γράφει οτι την είδηση την πείραν από αλλού

 

αν κοιτάξεις και τις ώρες που ανέβηκαν τα άρθρα φαίνεται οτι το BGR ήταν πρώτο, ακόμα και στην Photo στο gizmodo φαίνεται το Logo του BGR.

 

 

Τώρα όσον αφορά την ειδήση, το πρώτο σχόλιο στο gizmodo νομίζω τα λέει ολα, κάποια "πονηριά" εχει παιχτεί και ο τύπος το εξηγεί πως είναι εφικτό και πως οχι

Βεβαίως και έχεις δίκιο σε αυτό και το πρόσεξα με μια δεύτερη ανάγνωση. Όμως δεν αλλάζει κάτι στο point μου, είτε η είδηση είναι προϊόν δικής τους "έρευνας", είτε προέρχεται από τρίτη πηγή την οποία με κόπο "ανακάλυψαν". Όσο για τις λεπτομέρειες και τα ψιλά γράμματα της είδησης, ο τίτλος είναι αυτός που μένει και οι τύποι παίζουν καλά το παιχνίδι της λασπολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμη την έχω την επόμενη είδηση για τους απανταχού χαβαλέδες.

 

http://gizmodo.com/5582647/iphone-4-catches-fire-burns-owners-hand

340x.jpg

 

Gizmodo ξανά, τυχαίο; Δε νομίζω... Και μην ακούσω πως πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός. Αποκλείεται. Ο κόσμος πρέπει να μάθει ότι τα καλώδια της Apple προκαλούν πυρκαγιές, όπως ανατινάζονταν πέρυσι τα 3GS, με μηνύσεις να ακολουθούν κλπ.

 

Το συγκεκριμένο καλώδιο δεν είναι made by apple, αλλά κάποια κινέζικη απομίμηση. Η διαφορά είναι εμφανής:

 

screenshot20100709at130.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fock! Αυτό που έβαλα εγώ είναι το original, το καμένο δεν είναι. :P

Σωστός! Δεν το πρόσεξα καθόλου! Ακόμα χειρότερα, δηλαδή, για το έγκυρο και αμερόληπτο gizmodo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Fock! Αυτό που έβαλα εγώ είναι το original, το καμένο δεν είναι. :P

 

ναι αλλά η σπόντα μου ήταν ότι και της Apple τα original στην Κίνα φτιάχνονται (πιο ποιοτικά βέβαια) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα περνουμε αρθρα και θα τα βαζουμε εδω καλο θα ηταν να βαζουμε και τις κανονικες φωτογραφιες... Στο gizmodo η φωτογραφια διχνει κανονικο καλωδιο apple (το οποιο φαινεται απο το γκρι καλωδιο) και οχι την απομιμηση που βρηκατε στο ιντερνετ δεν ξερω και εγω που. Μην εκτιθεστε γιατι ετσι διχνετε οτι εισαι καρα fanboys και προσπαθειτε να βγαλετε ολους τους αλλου λαθος και την apple σωστη. Οσων αφορα το αρθρο του gizmodo για την μεταβαση απο iphone σε android πραγματικα δεν βρισκω που ειναι το κακο; Τι πρεπει να κανουν δηλαδη, να γλυφουν την apple; Το android εχει τεραστια αναπτυξη ποσο μαλλον οταν το galazy s2 ερχεται με επεξεργαστη στα 2ghz, 1gb μνημη, gyroscore κτλ κτλ κτλ, και απο το στρατοπεδο της HTC ερχονται 2core επεξεργαστες. Δυσκολα θα χτυπησει η apple τετοιεσ αγορες και το μονο που τις μενει ειναι οι εφαρμογες, αλλα με 10.000+ εφαρμογες στο android των μηνα αυτο συντομα θα αλλαξει, και ειναι το πλεον λογικο και αναμενωμενο. Επειδη λοιπον δεν αρεσει σε καποιους το αρθρο, μπουρουν οπως λενε και εκεινοι να μην το διαβασουν. Εκτος αν εχουμε καμια χουντα της apple και το να γραψεις ενα τετοιο αρθρο ειναι παρανομο ή οτι δηλωνει οτι εισαι apple hater. Τι αλλο θα ακουσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...