Προς το περιεχόμενο

Τελικά το πρόβλημα του iPhone 4 δεν λύνεται με αναβάθμιση λογισμικού


TheoKent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θέλω να ποσταρω κάτι που έγραψε ένας τυπακος σε ένα άλλο φόρουμ, άποψη με την οποία συμφωνώ απολύτως.

Έγραψε λοιπόν το παλικάρι: "Γιατί κάτι τέτοιο έχω αρχίσει και υποψιάζομαι. Και δεν φαίνεται να είμαι ο μόνος αν κρίνω απ’ τον αριθμό των άρθρων που έχουν παρόμοιο ύφος τον τελευταίο καιρό.

Ξέρω ότι με τον χαρισματικό Steve Jobs ξανά στο τιμόνι πήρες τα πάνω σου και ευτυχώς για όλους μας ξαναμπήκες στον χάρτη, αλλά τελευταία τα έχεις κάνει λίγο σκατά. [ με το συμπάθειο! ]

Δεν είναι μόνο τα προβλήματα του iPhone 4 που βγαίνουν προς τα έξω, αλλά μια γενικότερη συμπεριφορά που έχεις προς τους καταναλωτές που σε εμπιστεύονται. Και τελικά, η τελευταία σου ανακοίνωση είναι που με έκανε να νιώσω λίγο ηλίθιος.

Προβλήματα λήψης στο iPhone 4

Το θέμα με την κεραία του iPhone 4 είναι και το πιο ζουμερό:

Όπως σε κάθε ανακοίνωση ενός νέου μοντέλου του κινητού της Apple, βλέπουμε νέα features που μερικές φορές είναι αυτό το κάτι παραπάνω, ενώ κάποια άλλα δεν είναι κάτι καινούργιο, just Apple style made [ βλ. Facetime ].

Το θέμα με την κεραία ανήκει στην πρώτη ομάδα. Αν δούλευε...!

Γιατί κακά τα ψέμματα, η εκμετάλλευση ολόκληρου του πλαισίου μίας συσκευής ως κεραίας είναι πολύ έξυπνη ιδέα. Όμως, όπως έδειξαν τα πράγματα ακόμα και μόλις μερικές ημέρες μετά την παρουσίαση, το buzz της νέας κεραίας γύρισε μπούμερανγκ στην Apple με πολλούς να παραπονιούνται για αιφνίδιους τερματισμούς κλήσεων, πολύ χαμηλό σήμα ξαφνικά κ.ο.κ.

Κι εσύ τι κάνεις Apple? Λες το πολύ όμορφο: “You ‘re holding it wrong.”

Πως γίνεται να κρατάνε τόσοι άνθρωποι λάθος ένα τηλέφωνο ρε γαμώτο; Αν και τέτοιο επιχείρημα δεν μπορεί να σήκωνε απάντηση, ήρθε απ’ το Engadget που δείχνει ότι οι συντάκτες του το κρατάνε ακριβώς όπως η Apple στα διαφημιστικά της. wtf Apple!

Μερικοί ψάχτηκαν παραπάνω, προσπάθησαν να βρουν τον υπαίτιο σε αυτά τα προβλήματα και κατηγορήθηκαν ακόμα και οι microSIM κάρτες, αλλά όπως αποδείχθηκε, λανθασμένα...

Και φτάσαμε σχεδόν στο σήμερα. Πριν μερικές μέρες δηλαδή, οπού ακούγονταν μέχρι και ομαδικές μηνύσεις προς την Apple, για να βγει μια ανακοίνωση από την εταιρεία στις 2 Ιουλίου όπου πάνω κάτω λέει κάτι τέτοιο: [ ελεύθερη μετάφραση ]

Όλα τα κινητά έχουν προβλήματα λήψης εάν τα κρατήσεις “κάπως”. Βασικά μας εκπλήσσει το θέμα που έχει δημιουργηθεί καθώς λαμβάνουμε emails που λένε το αντίθετο και το iPhone 4 είναι ανώτερο του 3Gs! Αλλά σχετικά με τις μπάρες που πέφτουν, βρήκαμε την λύση! Είναι θέμα software βρε. Πάντα είχατε χάλια κάλυψη [ απευθύνεται στην AT&T ] αλλά στο iOS4 τα μπερδέψαμε λιγάκι στον αλγόριθμο και εμφανίζει παραπάνω μπάρες απ’ όσες έπρεπε. Το φτιάξαμε, θα έχετε update, το iPhone 4 είναι γαμάτο.

Άντε να πω ότι οι καταναλωτές είμαστε τόσο πρόβατα ώστε να το πιστέψουμε. Έχετε ακούσει κάτι εκεί στην Apple σχετικά με Call Quality? Και 10 μπάρες να έδειχνε καταλάθος, απ’ την στιγμή που ο χρήστης βλέπει να κόβονται κλήσεις και να μην ακούει τον συνομιλητή του σε σημεία όπου είχε μια χαρά συνομιλίες με το 3Gs ή άλλη συσκευή, θα πρέπει να είναι τελείως βλάκας για να επαναπαυθεί ότι λύσατε το πρόβλημα.

Όλο αυτό με κάνει να ξανασκέφτομαι την προπαραγγελία/κράτηση για το iPhone 4. Ξέρω, χέστηκε η Apple, έχει πουλήσει ήδη σχεδόν 2 εκατομμύρια συσκευές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα παραμείνω πρόβατο να με σαλαγάει ο Jobs.

iOS4 στο 3Gs/3G = αντίο μπαταρία

Το καλύτερο μου. Μπορεί τα παραπάνω να μην με επηρεάζουν καθώς δεν έχω iPhone 4, αλλά 3Gs έχω. Και όπως σχεδόν όλοι, απ’ την ημέρα που έβαλα το iOS4 σκέφτομαι να γυρίσω πίσω για να μπορώ να έχω ένα κινητό που δεν θέλει φόρτιση κάθε 14-16 ώρες.

Και να πω ότι κάνω βαριά χρήση; Θα βγω ψεύτης. Κι όμως η Apple ακόμα δεν έχει βγάλει κάτι ώστε να λύσει αυτό το θέμα. Αν κρίνω πάλι απ’ την παραπάνω ιστορία, το πιθανότερο είναι να βγάλει ανακοίνωση ότι όλα είναι καλά και δεν μπορούν να καταλάβουν τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί απ’ το πουθενά!

Άλλα θέματα

Το πιο πρόσφατο απ’ όλα: Η ψευδής δήλωση της Apple ότι κάποια συζήτηση του Jobs με οργισμένο κάτοχο του iPhone 4 είναι προϊόν επιστημονικής φαντασίας ενώ τα mail headers δείχνουν ότι ισχύει. Δες το email transcript ή και το σχετικό θέμα στο TechCrunch.

Και κάτι όχι τόσο πρόσφατο και άσχετο με το iPhone, που όμως ήθελα να το σχολιάσω: η τιμή του νέου mac mini. Πάντα η Apple είχε ένα θέμα με τα pricetags που κυρίως μας το πλασάρουν πλέον ως προσπάθεια να δείξει το premium value κατά του ανταγωνισμού αλλά με το νέο mac mini ως παράδειγμα η κατάσταση δείχνει να ξεφεύγει.

Πολύ καλό το aluminium unibody, ευπρόσδεκτο το HDMI output και η κάρτα γραφικών, αλλά η αύξηση σχεδόν $200 είναι εξωπραγματική! Kαι αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι παρέμεινε σε Core2Duo ενώ υπήρχαν επιλογές με πολύ περισσότερη δύναμη κάτι που όμως θα απειλούσε τις πωλήσεις των iMac"

 

Προσωπικά λοιπόν αποφάσισα να κράτησω το παλιό μου iPhone που δουλεύει σωστά και να πω στην Apple, Jobs ή σε όποιον άλλο κέρατα έχει την εντύπωση ότι πελάτης=θύμα, ότι όπως σας βγάλαμε το καπέλο με τα προηγούμενες συσκευές, έτσι θα τώρα θα σας πούμε να το βάλετε στον μπιιιιιιιΠ σας, θα ξανασχοληθουμε μαζί σας του χρόνου πάλι. Φιλία πολλά απο ένα πρώην πελάτη σας που δεν δέχεται να τον υποτιμούν.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνώ ότι είναι πολλά και ότι θα πρέπει να μην έχει ίχνος προβλήματος... αλλά αν είσαι στην διαδικασία αγοράς καινούριου τηλεφώνου αυτού του επιπέδου το χαμηλότερο που θα υπολογίσεις είναι ~450€... άρα με γνώμονα αυτό ξεκινάμε και όχι τα ~600 του iphone 4 ουρανοκατέβατα, αυτό εννοώ

 

Κατά την άποψή μου κανένα κινητό αυτού του είδους δεν δικαιούται να είναι ποιο ακριβό από το Ν900.

 

Το δικό σου είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου κανένα κινητό αυτού του είδους δεν δικαιούται να είναι ποιο ακριβό από το Ν900.

 

Το δικό σου είναι οκ;

 

Μια χαρά είναι το δικό μου... ντούρο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς αλλά φίλος το έφερε από Αγγλία και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το σήμα (είτε 3g είτε gprs) με Vodafone SIM κομμένη. Είτε το κρατάει με το δεξί είτε με αριστερό...

 

Εγώ περιμένω την παραγγελία μου τέλη Ιουλίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς αλλά φίλος το έφερε από Αγγλία και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το σήμα (είτε 3g είτε gprs) με Vodafone SIM κομμένη. Είτε το κρατάει με το δεξί είτε με αριστερό...

 

Εγώ περιμένω την παραγγελία μου τέλη Ιουλίου...

 

Ούτε το δικό μου που ήρθε επίσης από το νησί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς αλλά φίλος το έφερε από Αγγλία και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το σήμα (είτε 3g είτε gprs) με Vodafone SIM κομμένη. Είτε το κρατάει με το δεξί είτε με αριστερό...

 

Εγώ περιμένω την παραγγελία μου τέλη Ιουλίου...

Έχουμε εξηγήσει πότε κυρίως εμφανίζεται, γι' αυτό και ο φίλος σου δεν έχει πρόβλημα. Πάντως, πριν λίγο που μπήκα στο test field ενός iPhone 3G, είδα και εκεί πως μεταφράζονται οι μπάρες σε db και πως αλλάζουν όταν πιάνεις το κινητό. -90κάτι και έδειχνε 4 με 5 μπάρες ενώ για πλάκα έπεφτε στο -113 (1 μπάρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια το πρόβλημα με την κεραία είναι πολύ απλό και όποιος σκέφτεται να αγοράσει αλλά αποθαρύνεται μπορεί να κάνει το εξής.

 

Στα προηγούμενα iPhone με JB και SBSettings μπορείς να κάνεις το σήμα να φαίνεται σε dbm αντί για μπάρες. Σπίτι μου λοιπόν με 5 μπάρες Cosmote έχω -73dbm με το 3GS. Σύμφωνα με τα test του anandtech το χειρότερο drop από κράτημα του κινητού "λάθος" είναι 24db. Οπότε πάω στα -97dbm. Σύμφωνα με την εικόνα είμαι δηλαδή στο πάνω όριο των 4 bars. Και αυτό αν υποθέσουμε ότι με το iPhone 4 θα είχα -73dbm σήμα μέσα στο σπίτι και όχι καλύτερο. Οπότε το χειρότερο που θα μου συμβεί αν αγοράσω το 4 είναι να πέσω από 5 μπάρες σε 4 αν το χουφτώσω σφιχτά.

 

Αν κάποιος έχει 5 μπάρες αλλά με -89 τότε θα του πέσει στη μια μπάρα όπως βλέπουμε στα βίντεο και αν έχει -90 μάλλον θα πάει σε Searching.

 

Σκεφτόμαστε, υπολογίζουμε και αγοράζουμε αν θέλουμε. Ούτε fanboy, ούτε "μας κατέστρεψε η Apple", ούτε τίποτα. Κρίνουμε και πράττουμε.

post-5006-129063104301_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά είναι πολλά τα 600-700 για το iPhone 4 (16άρι και 32άρι). Πόσο μάλλον όταν υπάρχει ανοιχτό ακόμα θέμα με τη λήψη, το σκέφτεται ο άλλος σοβαρά. Και χωρίς προβλήματα (μικρά ή μεγάλα) πάλι το σκέφτεσαι. Με τόσα λεφτά, απαιτείς το τέλειο.

 

Τώρα έρχεσαι στα λόγια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iPhone σας, πληκτρολογήστε "*3001#12345#*" (χωρίς τα εισαγωγικά) και κάντε κλήση.

 

Με αυτόν τον δωρεάν (νομίζω...χιιχ) τρόπο μπαίνετε σε ένα κρυφό μενού με πληροφορίες) θα εμφανιστούν τα db της κεραίας σας εκεί που είναι το σήμα με τις μπάρες (καθώς και άλλες χρήσημες πληροφορίες). Κάντε το Death Grip στα iPhone 3G, 3Gs, και iPhone 4, κλπ και τραβήξτε τα αποτελέσματα σε βίντεο (που να φαίνονται τα db) για να δούμε τι παίζει...., με db αυτή τη φορά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έρχεσαι στα λόγια μας.

Ναι εντάξει...

 

Στο iPhone σας, πληκτρολογήστε "*3001#12345#*" (χωρίς τα εισαγωγικά) και κάντε κλήση.

 

Με αυτόν τον δωρεάν (νομίζω...χιιχ) τρόπο μπαίνετε σε ένα κρυφό μενού με πληροφορίες) θα εμφανιστούν τα db της κεραίας σας εκεί που είναι το σήμα με τις μπάρες (καθώς και άλλες χρήσημες πληροφορίες). Κάντε το Death Grip στα iPhone 3G, 3Gs, και iPhone 4, κλπ και τραβήξτε τα αποτελέσματα σε βίντεο (που να φαίνονται τα db) για να δούμε τι παίζει...., με db αυτή τη φορά...!!!

Δεν υπάρχει αυτό στο iOS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι δεν θελετε να το παρετε....μην το παρετε,.... ειναι απλο

Εμενα ουτε με ενδιαφερει το προβλημα αυτο...Προβλημα κανενα δηλαδη μιας και βαζω παντα θηκη...... αντε να ερθειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Παντως με φιλο απο αμερικη που μιλησα...μερικα εχουν αλλα δεν εχουν προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηταν η μονη που ειχε ποιοτητα στα προιοντα τωρα και αυτη το χαλασε....θα περιμενουμε το 5 και βλεπουμε...οσο για τωρα παρα τις πολυ κακες κριτικες που διαβαζω το omnia II που εχω μια χαρα με εξυπηρετει....αυτη την φορα ηταν σαπιο το μηλο......χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...