Προς το περιεχόμενο

Τελικά το πρόβλημα του iPhone 4 δεν λύνεται με αναβάθμιση λογισμικού


TheoKent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ειδικά για τα iPhone έχει πολύ νόημα να περιμένεις ένα χρόνο. Και ένα χρόνο ακόμα. Και ένα χρόνο ακόμα. Και ένα χρ........................... :mrgreen:

 

Ούτως ή άλλως οι Έλληνες είμαστε στην προνομιακή θέση να έχουμε διαθεσιμότητα 3 μήνες μετά την πρεμιέρα οπότε ότι πρόβλημα υπάρχει έχουμε χρόνο, όχι μόνο να το δούμε αλλά μη σου πω να το φτιάξουν κιόλας, και να πάρουμε νέα παρτίδα :-)

 

 

Εντάξει υπερβάλω, όχι ένα χρόνο αλλά περίμενε μερικούς μήνες να δεις τι γίνεται, τσουλάει το πράμα;

 

Ποιοι θα το αγοράσουν; Καλά φοβάσαι ότι δε θα βρεθούν να το αγοράσουν; Εγώ τα λέω αυτά γι αυτούς που το σκέφτονται λιγάκι λόγω οικονομικού. Σε πληροφορώ ότι σε μεγάλες εταιρίες τα δωρίζουν τα κινητά! Επιπλέον υπάρχουν και αυτοί που το φυσάνε γενικώς :)

Τέλοσπάντων, εγώ αν θέλω να κάνω μια αγορά, πάντα περιμένω, δεν πάω πρώτος πρώτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο κάτω κάτω τι έχει να ζηλέψει από το 4; Το design ή τις τρελές επιδόσεις;Κανένα από τα 2 δεν δικαιολογεί το κόστος κτήσης ειδικά αυτή την περίοδο.

 

Πες τα... συμφωνώ πως η αλλαγή από το 3gs στο 4 είναι μικρή. Πέρα από ios4 δεν έβγαλε κάτι η apple. Hardwarικά υπάρχουν άλλα 5-6 κινητά που την φτάνουν η ξεπερνάνε.

 

Η παρουσίαση του jobbs ήταν όλα τα λεφτά.

Steve: iPhone has a front camera

Crowd: Wooooooow!!!

 

Steve: iPhone has facetime

Crowd: Woowwww!!!

 

Αλήθεια παιδιά, πέρα από την πάρα πολύ ωραία οθόνη/ανάλυση, την κάμερα μπροστά (που για next gen κινητό, μετά από 1 χρόνο παραγωγής είναι ένα τίποτα) και την νέα κάμερα, έχει κάτι άλλο; Κατι πρωτοποριακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι apple fangirl δεν έχω iphone αλλά ναι μόλις το είδα το 4 μου άρεσε και, ναι, μου πέρασε από το μυαλό να το πάρω στο κοντινό μέλλον.

 

Στο θέμα μας.

 

Το πρόβλημα οφείλεται στην επαφή γυμνής μεταλλικής κεραίας με το χέρι.

 

Γι'αυτό και το πρόβλημα λύνεται με την τοποθέτηση πλαστικής θήκης. Απλά τα πράματα.

 

 

το βάζω σε σπόιλερ για παν ενδεχόμενο μήπως είναι τελείως οφφ τοπικ

 

 

Το αγόρι μου έχει το ΗΤC LEGEND (αν δεν κάνω λάθος το μοντέλο) το οποίο έχει μεταλλικό κάλυμμα αλλά στο μέρος της κεραίας έχει πλαστικό κάλυμμα ακριβώς για τους λόγους που έχετε αναφέρει. large2.jpg

Το οποίο πλαστικό αυτό καπάκι βγαίνει και μπορείτε να δείτε τα δυο μεταλλικά σκατουλάκια που είναι η κεραία (αν τα λέω καλά).

 

Παρ' όλα αυτά, ο ίδιος λέει ότι το χάνει αρκετά συχνά το σήμα επειδή ακριβώς το καλύπτει με το χέρι του ακόμα και αν έχει πλαστική επένδυση και αν δεν ήταν εταιρικό δεν υπάρχει περίπτωση να το αγόραζε ο ίδιος (άσχετα αν του αρέσει λειτουργικά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η apple δεν έχει σκεφτεί με κάθε "i-phone" να δίνει δώρο ένα κουτί γάντια ελαστικά μίας χρήσης??? ...ίσως και καθαριστικό τζαμιών???

 

Πέρα από την πλάκα, η Apple είναι εταιρεία που επί 3 δεκαετίες έχει δώσει πολλές νέες ιδέες και νέες τάσεις στην αγορά. Νομίζω ότι ΄"δικαιούται" να κάνει και μια "πατατιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια παιδιά, πέρα από την πάρα πολύ ωραία οθόνη/ανάλυση, την κάμερα μπροστά (που για next gen κινητό, μετά από 1 χρόνο παραγωγής είναι ένα τίποτα) και την νέα κάμερα, έχει κάτι άλλο; Κατι πρωτοποριακό;

Είναι αυτό που είναι, ένα εξαιρετικά ολοκληρωμένο και ισορροπημένο gadget (ας ξεχάσουμε προς στιγμή τα όποια προβλήματα του τηλεφώνου του), με καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή οθόνη, δοκιμασμένο και ώριμο λειτουργικό και ένα πλούσιο appstore από πίσω. Τα reviews που έχουν γίνει όλα συμφωνούν σε αυτό (και όχι, δεν τα παίρνουν ούτε έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου από τον Bill). Γιατί θα πρέπει να το απαξιώνουμε; Τι το πρωτοποριακό έχουν τα ανταγωνιστικά smartphones αυτή τη στιγμή; Θα μου πεις "τίποτα, αλλά κοστίζουν λιγότερο". Το HD2, με τα απαρχαιωμένα windows που τα παντρεύεσαι, άξιζε τα 700 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό που είναι, ένα εξαιρετικά ολοκληρωμένο και ισορροπημένο gadget (ας ξεχάσουμε προς στιγμή τα όποια προβλήματα του τηλεφώνου του), με καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή οθόνη, δοκιμασμένο και ώριμο λειτουργικό και ένα πλούσιο appstore από πίσω. Τα reviews που έχουν γίνει όλα συμφωνούν σε αυτό (και όχι, δεν τα παίρνουν ούτε έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου από τον Bill). Γιατί θα πρέπει να το απαξιώνουμε; Τι το πρωτοποριακό έχουν τα ανταγωνιστικά smartphones αυτή τη στιγμή; Θα μου πεις "τίποτα, αλλά κοστίζουν λιγότερο". Το HD2, με τα απαρχαιωμένα windows που τα παντρεύεσαι, άξιζε τα 700 ευρώ;

 

Tι εχουν, bluetooth, radio, tethering, δεν χρειαζονται itunes και περνας οτι θες απο οποιον υπολογιστη θες κτλ κτλ κτλ... οσο για το hd2 Προφανως και δεν κανει 700 ευρω... μην λες οτι θες,,

 

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/6879/HTC-HD2-HTC-T8585-Touch-HD2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Tι εχουν, bluetooth, radio, tethering, δεν χρειαζονται itunes και περνας οτι θες απο οποιον υπολογιστη θες κτλ κτλ κτλ... οσο για το hd2 Προφανως και δεν κανει 700 ευρω... μην λες οτι θες,,

 

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/6879/HTC-HD2-HTC-T8585-Touch-HD2

700 ευρώ έκανε εδώ και πολλούς μήνες από την πρώτη ημέρα που ήρθε, το ξέχασες;

 

http://techblog.gr/mobile/htc-hd2-vodafone-599-euro-5921/

http://www.yupi.gr/portable/c13795/To_HTC_HD2_Erxetai_Apo_Th_Vodafone.html

http://www.techinsider.gr/kinita-tilefona/htc-hd2-apokleistika-apo-vodafone-kai-plaisio/

 

Τα χαρακτηριστικά που γράφεις δεν είναι πρωτοποριακά χαρακτηριστικά για τα κινητά που τα έχουν, μπορείς να τα ονομάσεις ιδιαιτερότητες ή ελλείψεις του iPhone αν θες, οι λόγοι είναι γνωστοί.

Επεξ/σία από kirileman
πηγές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεται ότι η διαφορά από άλλα παρόμοια κινητά είναι 100~150€, έτσι; Δεν λέω ότι είναι αμελητέα αλλά να το δούμε υπό το πρίσμα της διαφοράς που υπάρχει από τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά είναι πολλά τα 600-700 για το iPhone 4 (16άρι και 32άρι). Πόσο μάλλον όταν υπάρχει ανοιχτό ακόμα θέμα με τη λήψη, το σκέφτεται ο άλλος σοβαρά. Και χωρίς προβλήματα (μικρά ή μεγάλα) πάλι το σκέφτεσαι. Με τόσα λεφτά, απαιτείς το τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά είναι πολλά τα 600-700 για το iPhone 4 (16άρι και 32άρι). Πόσο μάλλον όταν υπάρχει ανοιχτό ακόμα θέμα με τη λήψη, το σκέφτεται ο άλλος σοβαρά. Και χωρίς προβλήματα (μικρά ή μεγάλα) πάλι το σκέφτεσαι. Με τόσα λεφτά, απαιτείς το τέλειο.

 

Συμφωνώ ότι είναι πολλά και ότι θα πρέπει να μην έχει ίχνος προβλήματος... αλλά αν είσαι στην διαδικασία αγοράς καινούριου τηλεφώνου αυτού του επιπέδου το χαμηλότερο που θα υπολογίσεις είναι ~450€... άρα με γνώμονα αυτό ξεκινάμε και όχι τα ~600 του iphone 4 ουρανοκατέβατα, αυτό εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 200€ είναι πολλά χρήματα,που να λέμε για 700...!Αλλά έχει χαθεί η μπάλα! Γιαυτό ο άνθρωπας της κατανάλωσης δεν σκέφτεται,και τα 100-150€ του φαίνονται λίγα,αλλά καθόλου λίγα δεν είναι.Γιατί για να τα βγάλει έχει ρίξει πολύ δουλειά.Άλλοι δεν τα έχουν καν να τα δώσουν έτσι.Σε λίγο θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Υπερεκτιμημένες οι τιμές των κινητών!

 

Γιαυτό αράξτε,κάντε την πλάκα σας με μια εταιρία που βγάζει gadgets(άχρηστα τα πιο πολλά) για τους κυριλάδες,που είναι πανάκριβα γιαυτά που δίνουν,αλλά δεν νοιώθουν.Όχι μόνο όμως γιαυτήν την εταιρία,αλλά για κάθε εταιρία.Που τώρα απλά,δεν της καίγεται καρφί για το τι θα βγάλει στον τελικό χρήστη,και κάθεται και λέει αυτό και αυτό..Και μετά το άλλο,και το παράλλο! Και απλά σας έχει και πληρώνεται αδρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xtrmsnpr την έχουμε κάνει άπειρες φορές αυτή τη συζήτηση... δεν θα βγάλουμε άκρη τώρα. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και ο καθένας με τα γούστα του. Εγώ θεωρώ ότι την αξίζει και με το παραπάνω την διαφορά αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 200€ είναι πολλά χρήματα,που να λέμε για 700...!Αλλά έχει χαθεί η μπάλα! Γιαυτό ο άνθρωπας της κατανάλωσης δεν σκέφτεται,και τα 100-150€ του φαίνονται λίγα,αλλά καθόλου λίγα δεν είναι.Γιατί για να τα βγάλει έχει ρίξει πολύ δουλειά.Άλλοι δεν τα έχουν καν να τα δώσουν έτσι.Σε λίγο θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Υπερεκτιμημένες οι τιμές των κινητών!

 

Γιαυτό αράξτε,κάντε την πλάκα σας με μια εταιρία που βγάζει gadgets(άχρηστα τα πιο πολλά) για τους κυριλάδες,που είναι πανάκριβα γιαυτά που δίνουν,αλλά δεν νοιώθουν.Όχι μόνο όμως γιαυτήν την εταιρία,αλλά για κάθε εταιρία.Που τώρα απλά,δεν της καίγεται καρφί για το τι θα βγάλει στον τελικό χρήστη,και κάθεται και λέει αυτό και αυτό..Και μετά το άλλο,και το παράλλο! Και απλά σας έχει και πληρώνεται αδρά!

Γενικά συμφωνώ. Από την άλλη, δε δέχομαι ότι δεν τους καίγεται καρφί για το τι θα βγάλουν στον τελικό χρήστη παρόλο που έχω δεινοπαθήσει ως ανεπίσημος beta tester των htc, όπως οι περισσότεροι. Προφανώς και ενδιαφέρονται να έχουν ευχαριστημένους πελάτες αλλά ταυτόχρονα προσπαθούν να μειώσουν και τα έξοδα όσο το δυνατόν περισσότερο. Πάνω από 600 για κινητό εγώ πάντως δε δίνω και το iPhone 4 είναι στα όριά μου. Εκεί γύρω στα 450 είναι κάπως καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος πια, τα ίδια και τα ίδια, το έκανε ένας post το έκανε δεύτερος, τρίτος, φτάνει.

 

 

Πέρα από την πλάκα, είναι πολύ σοβαρό κατασκευαστικό λάθος..

 

Δεν εστιάζομαι στην απώλεια σήματος που είναι έτσι κι αλλιώς χοντράδα ακόμα και για κινητό των 10 ευρώ,

αλλά κυρίως σε ζημιά που μπορεί να γίνει από τον στατικό ηλεκτρισμό ..

 

Στις κεραίες που είναι εκτεθειμένες , και γενικότερα στη συσκευή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια παιδιά, πέρα από την πάρα πολύ ωραία οθόνη/ανάλυση, την κάμερα μπροστά (που για next gen κινητό, μετά από 1 χρόνο παραγωγής είναι ένα τίποτα) και την νέα κάμερα, έχει κάτι άλλο; Κατι πρωτοποριακό;

 

Έχει γυροσκόπιο παιδιά, μην το ξεχνάμε!:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...