Προς το περιεχόμενο

απο gnome σε kde


stelios_kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εγκατεστημενο το ubuntu και θελω να βγαλω το gnome και να περασω το kde αλλα αν ειναι δυνατον χωρις να κανω format καταρχην γινεται αυτο ? ειναι ευκολη η διαδικασια ? θα εχω μηπως προβληματα μετα ? ή πρεπει να το κανω format οπωσδηποτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ειχα κανει για να δοκιμασω το kde... πηγα στο synaptic κι εβαλα το kubuntu-desktop και τρεχαν και τα 2 μια χαρα.

 

Αλλαζεις απο gnome σε kde με log out. Eπισης του δηλωνεις κατα το installation ποιο περιβαλλον θες για default και σε βαζει αυτοματα.

 

Απλα αν θελησεις να βγαλεις το kubunutu πρεπει να βρεις την ακριβη εντολη για την εκδοση σου,(lucid 10.04) για να μη σου δημιουργησει προβληματα.

 

Δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις το gnome...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βγαλεις το gnome κανοντας οτι λεει εδω

http://www.psychocats.net/ubuntu/purekde

 

Επειδη μερικες gnomoεφαρμογες ειναι αναντικαταστατες, πχ file-roller, καλυτερα ξαναβαλτες μετα.

Επισης βαλε ξανα οπωσδηποτε το synaptic, μιας και ειναι η μονη αξιοπιστη εφαρμογη στο ειδος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τν βοηθεια σας το ξηλωσα επιτελους το gnome και περασα kde μεχρι στιγμης δουλευουν ολα καλα...τωρα στην συνεχεια θα δειξει αμα προκυψει κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στο παιδι που ήρθε μαζί μας και δη από ubuntu λίγοι την κάνουν για κδε.

 

καλα ντε δεν αλλαξε και διανομη!ενα de αλλαξε :-D:-D

 

(ωραιο avatar:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες θέλω και εγώ να δοκιμάσω KDE αλλά οι πρώιμες εκδόσεις του μου έχουν αφήσει εγκεφαλικά προβλήματα και με πιάνει μια ανατριχίλα στην σκέψη να το ξανά βάλω...

 

Το έτρεχα από live CD αλλά και πάλι δεν μπορώ να κατανοήσω το περιβάλλον του (ανάπηρος) :P

 

Αν μεταβώ σε KDE θα έχει σοβαρές διαφορές στην χρήση και τα προγράμματα με το GNOME?

 

Επειδή δουλεύω MatLab και το έχω εγκατεστημένο στο Gnome στο KDE θα είναι προσβάσιμο???

 

Αυτό με τα παράλληλα Ντεσκτοπ που ανέφερες παραπάνω υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει επιπλοκές κατά την απεγκατάσταση του ενός??

 

Αυτά τα ολίγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Serabis, εγω που εβγαλα το kubuntu-desktop απο το ubuntu, δεν ειχα κανενα προβλημα πουθενα. Για το αναποδο δεν γνωριζω (να βγαλεις το gnome δηλαδη).

 

Απλα πρεπει να βαλεις την ακριβη εντολη για το ubuntu 10.04, την οποια βρηκα εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες θέλω και εγώ να δοκιμάσω KDE αλλά οι πρώιμες εκδόσεις του μου έχουν αφήσει εγκεφαλικά προβλήματα και με πιάνει μια ανατριχίλα στην σκέψη να το ξανά βάλω...

 

Το έτρεχα από live CD αλλά και πάλι δεν μπορώ να κατανοήσω το περιβάλλον του (ανάπηρος) :P

 

Αν μεταβώ σε KDE θα έχει σοβαρές διαφορές στην χρήση και τα προγράμματα με το GNOME?

 

Επειδή δουλεύω MatLab και το έχω εγκατεστημένο στο Gnome στο KDE θα είναι προσβάσιμο???

 

Αυτό με τα παράλληλα Ντεσκτοπ που ανέφερες παραπάνω υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει επιπλοκές κατά την απεγκατάσταση του ενός??

 

Αυτά τα ολίγα :)

 

Σίγουρα υπάρχουν διαφορές, αλλά να ξέρεις πως η πλειοψηφία των προγραμμάτων του kde , είναι ανώτερα του gnome. βλεπε amarok, digikam, k3b ακόμη και ο dolphin έχει κάποια futures που δεν έχει ο nautilus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όσοι έχετε εγκατεστημένο Gnome, προσπαθήστε κατά την είσοδό σας να δείτε τα γραφικά περιβάλλοντα. Νομίζω υπάρχει το KDE αλλά όχι πλήρως εγκατεστημένο. Μπορεί απλά να τρέξει για να ανοίξει ο υπολογιστής σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όσοι έχετε εγκατεστημένο Gnome, προσπαθήστε κατά την είσοδό σας να δείτε τα γραφικά περιβάλλοντα. Νομίζω υπάρχει το KDE αλλά όχι πλήρως εγκατεστημένο. Μπορεί απλά να τρέξει για να ανοίξει ο υπολογιστής σας.

 

δεν καταλαβα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...