Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα βίντεο σε Ubuntu 10.04


serbabis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εδώ και λίγο καιρό μου εμφανίζεται το εξής παράδοξο:

όταν πάω να παίξω κάποιο βίντεο τα χρώματα φαίνονται σαν αρνητικά δλδ

τα πρόσωπα πράσινα το κόκκινο κίτρινο κλπ...

 

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να τρέχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις καιρό να πας για μπύρα και τα βλέπεις όπως να 'ναι τα χρώματα.

 

Και on-topic κοίτα μια εδώ.

 

Τελικά μήτσo το βρήκα τυχαία από τους Χ server settings...

 

Για κάποιο λόγο ήταν πειραγμένα τα settings που αφορούν το βίντεο

και τον χρωματισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες και πώς το διόρθωσες, για "posterity"!

 

Πειράζοντας τις τιμές στο Xserver Color Settings και στο Xserver XVideo Settings λύθηκε το πρόβλημα...

 

Τώρα δεν ξέρω για ποιο λόγο ήταν πειραγμένες αυτές οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα,εχω κι εγω προβλημα με βιντεακια σε ubuntu 10.04 σε ενα μικρο netbook που εχω.

γνωριζω πως ο atom 1.6 δεν ειναι για πολλα,αλλα οσο ειχα win xp δεν κολλουσαν τα βιντεακια (σε απλη αναλυση-οχι hd)

τωρα παιζουν ψιλοσπαστα.

υποψην,εχω τελευταια εκδοση flash player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα,εχω κι εγω προβλημα με βιντεακια σε ubuntu 10.04 σε ενα μικρο netbook που εχω.

γνωριζω πως ο atom 1.6 δεν ειναι για πολλα,αλλα οσο ειχα win xp δεν κολλουσαν τα βιντεακια (σε απλη αναλυση-οχι hd)

τωρα παιζουν ψιλοσπαστα.

υποψην,εχω τελευταια εκδοση flash player

 

γνωστο το θεμα αυτο..και σε μενα ετσι κανει..αν ειναι μονο για youtube τοτε δοκιμασε το minitube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα,εχω κι εγω προβλημα με βιντεακια σε ubuntu 10.04 σε ενα μικρο netbook που εχω.

γνωριζω πως ο atom 1.6 δεν ειναι για πολλα,αλλα οσο ειχα win xp δεν κολλουσαν τα βιντεακια (σε απλη αναλυση-οχι hd)

τωρα παιζουν ψιλοσπαστα.

υποψην,εχω τελευταια εκδοση flash player

 

Άν αναφέρεσαι στο youtube παρατηρούσα το ίδιο πρόβλημα στο Eeepc 1000H με Ubuntu NBR. Μετά από καιρό έβαλα τα EeeBuntu 3.0 και έπαιζαν καλύτερα τα flash video. Βασική προϋπόθεση είναι να έχεις εγκαταστήσει το ''Flashplugin-nonfree'' καθαρό μέσα από το apt-get ή από το Synaptic. Κάθε φορά που έβαζα κάποιο άλλο Plugin είχα σοβαρά προβλήματα στην αναπαραγωγή των Flash Βίντεο.

 

PS

Δοκίμασε το Eeebuntu 3.0 σε live cd να δεις αν είναι συμβατό με το netbook σου. θα το βρεις στο auroraos.org

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν αναφέρεσαι στο youtube παρατηρούσα το ίδιο πρόβλημα στο Eeepc 1000H με Ubuntu NBR. Μετά από καιρό έβαλα τα EeeBuntu 3.0 και έπαιζαν καλύτερα τα flash video. Βασική προϋπόθεση είναι να έχεις εγκαταστήσει το ''Flashplugin-nonfree'' καθαρό μέσα από το apt-get ή από το Synaptic. Κάθε φορά που έβαζα κάποιο άλλο Plugin είχα σοβαρά προβλήματα στην αναπαραγωγή των Flash Βίντεο.

 

PS

Δοκίμασε το Eeebuntu 3.0 σε live cd να δεις αν είναι συμβατό με το netbook σου. θα το βρεις στο auroraos.org

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

 

 

μα και το Flashplugin-nonfree τον τελευταιο τραβαει απτην adobe!.

 

This package will download the Flash Player from Adobe.

 

http://packages.debian.org/squeeze/flashplugin-nonfree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...