Προς το περιεχόμενο

Macbook pro και ήχος στο Ubuntu!


ixthy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι χρήστης macbook pro και πάντα χρησιμοποιπώ ubuntu μέσω wubi. Αυτός ο ήχος αποτελεί πάντα τεράστιο πρόβλημα και απορώ που δεν έχει γίνει θέμα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα μόνο στα mac, αλλά σε ubuntu 10.04 και macbook pro 6,1 ήχο δεν έχω, παρόλο που προσπαθώ 2 μέρες τώρα.

 

Στο παλιό μου macbook pro 4,1 είχα καταφέρει να βάλω ήχο σε ubuntu 8.10, αν θυμάμαι καλά, φυσικά διαβάζοντας τις αντίστοιχες οδηγίες, διότι out of the box φυσικά και δε δούλευε! Και όλα αυτά στο ubuntu που θεωρείται και η πιο φιλική διανομή. Επίσης και στο karmic μου που τρέχει σε virtual box, πάλι ίδρωσα να φτιάξω τον ήχο και πάλι παραμοσφωμένος βγαίνει (σα σε slow motion) ενώ μερικές φορές μπορεί να φιλοτιμηθεί και να δουλέψει κανονικά! :lol::lol: Φαίνεται είναι θέμα reflection!!! :lol::lol::lol:

 

Ακολούθησα τις οδηγίες από την ομάδα mactel για macbook 6,2, αλλά προφανώς στο 6,1 οι οδηγίες αυτές δε δουλεύουν και ας έχω το ίδιο hardware!!! Εεε δεν είναι να τρελαίνεται κανείς;:mad:

 

Αν κάποιος μπορεί να δώσει κάποια συμβουλή, ας γράψει παρακαλώ!!! :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Παραθέτω το αποτέλεσμα που πήρα στο terminal:

 

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)

01:00.1 Audio device: nVidia Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)

 

Λογικά το τσιπάκι είναι της intel αφού έχω τον core i7 Arrandale.

Αλλά από την άλλη έχει nvidia controller???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο ειναι απο την καρτα γραφικων σου, εφοσον μπορει να βγαλει σε hdmi.

 

Η καρτα σου παντως δεν φαινεται να υποστηριζεται απο την alsa, γιαυτο δεν εχεις καν ηχο.

http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Vendor-Intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...