Προς το περιεχόμενο

Monomaxos σε Fujitsu esprimo


FISHERMAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έβαλα σε ενα φίλο την τελευταία έκδοση του Monomaxou, αλλά έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Δεν βγάζει ανάλυση πάνω από 800χ600. Διάβασα στο νετ για το πρόβλημα καθώς και 2-3 λύσεις. Δοκίμασα τα εύκολα fixvesa κλπ αλλά τπτ.

Έκανα αναβάθμιση ολο το λειτουργικό-οδηγούς κλπ αλλά πάλι τπτ. Έχει αν θυμάμαι καλά τσιπακι SiS. Τον έχω και περιμένει 1 βδομάδα τον άνθρωπο με το λάπτοπ χωρίς να μπορεί να το δουλέψει καλά καλά. Καμιά βοήθεια-πρόταση;;;;; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω μπροστά μου αλλά π.χ σε περίπτωση που έχει φορτωθεί ο ένας ή ο άλλος τι μπορώ να κάνω; νομίζω έιχα τρέξει εκείνη την εντολή και έβλεπα sis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραμετρος -k ειναι αυτη που σου λεει ποιος driver εχει φορτωθει. Το lspci σκετο απλα σου λεει τις καρτες που εχει το pc σου.

 

Αν εχει φορτωθει ο vesa θα το καταλαβεις γιατι δεν θα λεει για καποιον driver κατω απο την καρτα γραφικων.

 

πχ στο λαπτοπ μου που ειναι με vesa λογω χαλασμενης nvidia

>01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV36 [GeForce FX Go5700] (rev a1)
Subsystem: Acer Incorporated [ALI] Device 006e

και στο σταθερο μου με την ati και τον fglrx

>01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV670PRO [Radeon HD 3850]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 0228
[b]Kernel driver in use: fglrx_pci[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...