Προς το περιεχόμενο

vlc 1.1 & Ion Platform


Blitz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, το κύριο μου pc είναι ένας ION A330 me 4gb ram. Σκέφτομαι να κάνω install τον vlc 1.1 γιατί διάβασα πως κάνει gpu decoding τώρα μέσω του vaapi. Και το ερώτημα που έχω είναι το εξής, ποιά η διαφορά μεταξύ vaapi & vdpau? ,εάν κάνω install τον vlc 1.1 χρειάζεται κάποιο extra πακέτο για σωστό video playback ή θά έχω κανονικά 720p out of the box?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αναλυσουμε λιγο το θεμα...

 

Για ποια διανομη μιλαμε?

 

Σημερα πετυχα αναπαραγωγη του elephants dream (ενα απαιτητικοτατο mkv στα 1920*1080) με τον mplayer-vaapi του splitted desktops.

 

Τα αποτελεσματα ειναι κατι παραπανω απο αψογα. Στο εν λογω βιντεο ο mplayer-mt (multithreaded) εφτανε στο αμην και τις 2 cpu με 90%+ cpu usage σε ολη τη διαρκεια της αναπαραγωγης.

 

tNHJ0cw

 

Λιγα στοιχεια για το elephants dream

http://pastebin.com/emzueKeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη debian testing (και openbox) εχω και γω, οριστε πως το εκανα.

 

Εβαλα το xvba απο το repo του debian multimedia.

Αν δεν το βρεις εκει, το εχει το splitted desktops ετοιμο σε πακετο.

 

Εβγαλα το "μαμα" libva1 (εκδοση 1.x) για να βαλω αυτο που παρεχει το splitted desktops (εκδοση 0.31.x) με το χερι.

 

Τελος, πηρα το ετοιμο εκτελεσιμο του mplayer του splitted desktops που εχει υποστηριξη για vaapi και το εχω καπου καβατζα και τρεχω απο εκει.

 

Παρατηρησεις.

- Το ετοιμο binary του mplayer-vaapi του splitted desktops ειναι ΜΟΝΟ 32αρι.

- Ο τελευταιος mplayer-vaapi λεει οτι του λειπει μια βιβλιοθηκη του libva1 και καποιο αρχειο σχετικο με τον fglrx (/usr/lib/va/drivers/fglrx_drv_video.so).

Αν σου λεει μονο για το αρχειο, σε intel ειναι το πακετο i965-va-driver.

Γιαυτο πηγα στον mplayer-vaapi και στην libva1 του Απριλιου.

 

http://www.splitted-desktop.com/~gbeauchesne/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , το mplayer-vaapi λειτουργεί και σε vlc? Διότι αυτό με ενδιαφέρει. Θα το προσπαθήσω και όταν επιστρέψω στο σπίτι που είναι το pc.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mplayer-vaapi ειναι... o mplayer compiled με υποστηριξη vaapi, δηλαδη ενας διαφορετικος player απο τον vlc με κατι επιπλεον για vaapi, εστω και ανεπισημο.

 

Δεν γνωριζω τι θελει ο vlc για να κανιε κατι αναλογο, αλλα υποψιαζομαι οτι καπου στο xvba ειναι το... σημειο τομης. Ισως να ειναι ΚΑΙ το livba1.

 

---------- Προσθήκη στις 20:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:11 ----------

 

Επειδη τωρα μου ηρθε, ion ειναι εκεινη η πλατφορμα που εχει εναν atom και ενα τσιπακι της nvidia να βοηθαει την κατασταση στην αναπαραγωγη hd?

Αν ναι, τοτε καλυτερα να πας σε vdpau.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...