Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 8 boot


Sordnaxela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το laptop μου που έχει εγκατεστημένο το Mint 8 και παίρνω το εξής μήνυμα, αφού εμφανιστεί πρώτα το σήμα του Mint.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gave up waiting for root device. Common problems:

- Boot args (cat /proc/cmdline)

- Check rootdelay= (did the system wait long enough?)

- Check root= 9did the system wait for the right device?)

- Missing modules (cat /proc/modules; ls /dev)

ALERT! /dev/disk/by-uuid/63f405ba-1c97-439f-82cc-79e042048fd0 does not exist. Dr

opping to a shell!

 

 

BusyBox v1.13.3 (Ubuntu 1:1.13.3-1ubuntu7) built-in shell (ash)

Enter 'help' for a list of built-in commands.

 

(initramfs)

(initramfs)_

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Έχετε καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα τίποτα απολύτως. Το laptop είναι του αδερφού μου και του είχα βάλει Mint, με το οποίο δεν έχω και ιδιαίτερη σχέση. Αφού ξέρεις Αδμιν, ανήκω στη fedora εγώ! Εν τω μεταξεί, όταν boot-άρω με live-cd και κάνω mount το σκληρό, κάνει mount μόνο τα 200MB του boot και δεν μπορώ να δω τα data,έστω να τα βάλω σε ένα εξωτερικό και να κάνω ένα νέο install.

 

---------- Προσθήκη στις 14:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:34 ----------

 

Επιπρόσθετες πληροφορίες... η εγκατάσταση έγινε όπως την κάνει μόνο του το Mint χωρίς να ορίσω /home ή οτιδήποτε άλλο. Ακόμα δεν μπορώ να κάνω ούτε fdisk αφού δεν υπάρχει η εντολή στο /bin, το οποίο περιέχει τις: halt,cpio,dmesg,rebbot,ntfs-3g,fstype,mount,setfont,dd,ipconfig,kbd_mode,loadkeys,sh,sleep,nfsmount,pivot_root,resume,run-init,busybox,poweroff,insmod.

Η εντολή 'cat /proc/cmdline' που αναφέρεται στο μήνυμα λάθους δίνει:

BOOT_IMAGE=/vmlinuz-2-6.31-14-generic root=UUID=63f405ba-1c97-439f-82cc-79e042048fd0 ro quiet splash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...