Προς το περιεχόμενο

Μόνο Linux


N0tisOO7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφαίρεσα από το Dual Boot το XP και άφησα το Ubuntu που έχω.

 

Όταν μετά την αφαίρεση του Windows έγινε η επανεκίνηση δεν μου έκανε boot το Ubuntu 10.04.

 

Δοκίμασα να κάνω επιδιόρθωση με το CD από το XP με fixboot και fixmbr από τα οποία έγινε μόνο το δεύτερο. (Λογικά δεν έπρεπε να το κάνω).

 

Δοκιμάζω να εγκαταστήσω το Ubuntu από την αρχή και μου βγάζει στο σημείο που επιλέγεις τη γλώσσα ότι υπάρχει "The installer encountered an unrecoverable error. A desktop session will now be run so that you may investigate the problem or try installing again" ανεπιδιόρθωτο σφάλμα στο σύστημα και δεν μπορεί να συνεχιστεί η εγκατάσταση και θα συνεχιστεί από το CD με τη δοκιμή του Ubuntu ώστε να βρεθεί λύση για το σφάλμα και να το εγκαταστήσω από εκεί.

 

Πώς βρίσκω για σφάλματα στο Linux (εγκατάστασης και γενικά);

Γιατί δεν γίνεται μετά από την εγκατάσταση που έχω κάνει κανονική εκκίνηση;

Πώς γίνεται να έχω μόνο Linux στο σύστημα;

 

Αυτή τη στιμγή τρέχω το Live CD και μέσω αυτού σας γράφω καθώς δεν έχω σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησες το partition δηλαδή που είχε αποθηκευτεί ο boot loader (grub φαντάζομαι) και δεν μπορεί να boot-άρει. Επομένως πρέπει να τον επαναφέρεις, αυτό που έκανες με το cd των win, είναι για επαναφορά του MBR των windows.

 

Από το ubuntuforums.org: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=224351

 

Από το livecd όπως είσαι άνοιξε την κονσόλα και ακολούθησε τα παραπάνω βήματα που έχει στα 5 πρώτα πλαίσια (τα παρακάτω μην τα κοιτάς)!

 

gl!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησες το partition δηλαδή που είχε αποθηκευτεί ο boot loader (grub φαντάζομαι) και δεν μπορεί να boot-άρει. Επομένως πρέπει να τον επαναφέρεις, αυτό που έκανες με το cd των win, είναι για επαναφορά του MBR των windows.

 

Από το ubuntuforums.org: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=224351

 

Από το livecd όπως είσαι άνοιξε την κονσόλα και ακολούθησε τα παραπάνω βήματα που έχει στα 5 πρώτα πλαίσια (τα παρακάτω μην τα κοιτάς)!

 

gl!:-)

 

Μπήκα στη σελίδα και έβαλα τις εντολές και μου εμφάνιζε είτε command not found είτε No such file or directory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό, έχεις grub2, sorry!!!

 

try this: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=9294 Φαντάζομαι ο 3ο τρόπος είναι για σενα :-)

 

 

(sorry για τα links, αλλά δεν έχει νόημα να τα ξαναγράψω όταν ήδη υπάρχουν!:-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω υποθετοντας το παραπανω, συν το οτι ΔΕΝ εκανες εγκατασταση μεσω wubi, για να μπουνε τα πραγματα σε μια σειρα...

 

- Για να επεκτεινεις το λινουξ σε ολο το σκληρο, ανοιγεις το gparted, σβηνεις το partition των windows και επεκτεινεις το partition του λινουξ ωστε να καταλαβει ολο τον ελευθερο χωρο που δημιουργηθηκε. Μετα, με ενα απλο "sudo update-grub" το συστημα θα δημιουργουσε τις αναλογες καταχωρησεις στον grub.

 

- Η διαδικασια με το fixmbr και το fixboot αφορα την επαναφορα του ntldr, του bootloader των windows. Αν θες να μεινεις με λινουξ μονο, δεν θες τον ntldr.

 

- Ο οδηγος επαναφορας του grub που περιγραφεται στο λινκ του ubuntuforums παραπανω ειναι παντελως αχρηστος γιατι εισαι σε grub2 και η διαδικασια ανακτησης του ειναι πιο πολυπλοκη.

 

Κλεινοντας, θα σου προτεινα να ανοιξεις το gparted, να "σκουπισεις" το σκληρο απο οτι εχει σβηνοντας ολα τα partitions, και μετα απλα να ξεκινησεις μια νεα εγκατασταση. Ειναι το πιο ανώδυνο πραγμα που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω υποθετοντας το παραπανω, συν το οτι ΔΕΝ εκανες εγκατασταση μεσω wubi, για να μπουνε τα πραγματα σε μια σειρα...

 

- Για να επεκτεινεις το λινουξ σε ολο το σκληρο, ανοιγεις το gparted, σβηνεις το partition των windows και επεκτεινεις το partition του λινουξ ωστε να καταλαβει ολο τον ελευθερο χωρο που δημιουργηθηκε. Μετα, με ενα απλο "sudo update-grub" το συστημα θα δημιουργουσε τις αναλογες καταχωρησεις στον grub.

 

- Η διαδικασια με το fixmbr και το fixboot αφορα την επαναφορα του ntldr, του bootloader των windows. Αν θες να μεινεις με λινουξ μονο, δεν θες τον ntldr.

 

- Ο οδηγος επαναφορας του grub που περιγραφεται στο λινκ του ubuntuforums παραπανω ειναι παντελως αχρηστος γιατι εισαι σε grub2 και η διαδικασια ανακτησης του ειναι πιο πολυπλοκη.

 

Κλεινοντας, θα σου προτεινα να ανοιξεις το gparted, να "σκουπισεις" το σκληρο απο οτι εχει σβηνοντας ολα τα partitions, και μετα απλα να ξεκινησεις μια νεα εγκατασταση. Ειναι το πιο ανώδυνο πραγμα που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη.

 

Όχι δεν το εγκατέστησα με το Wubi κανονικά με boot CD από το BIOS.

 

Σε dual boot όμως τα είχα και σε ξεχωριστούς σκληρούς. Το Windows σε 750GB και το Ubuntu σε 320GB. Τώρα προσπαθώ να τον εγκαταστήσω στον 320 όπως ήταν πρίν.

 

Ακόμα το boot δεν λύνεται ούτε με τη 3η μέθοδο.

 

Να καθαρίσω τα partitions από το Ubuntu και να κάνω μια νέα εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση-παγιδα!

Ποιος απο τους 2 ειναι ο 1ος σκληρος πανω στη μητρικη και μεσα στο bios?

Σε αυτον μπαινει ο bootloader απο default, γιαυτο θελει προσοχη.

 

O 750 είναι σαν πρώτος και

ο 320 είναι σαν δεύτερος (Ubuntu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα βαλε αυτον με το ubuntu πρωτο κσι μην σβησεις τιποτα απο αυτον, δεν υπαρχει λογος.

 

Πριν ξεκινησεις τις αλλαγες, δοκιμασε να επαναφερεις τον grub2 με τον τροπο που περιγραφεται στο φορουμ του ubuntu.gr.

 

Αν ειναι οπως τα λες, ο 750αρης θα ειναι ο /dev/sda και ο 320αρης ο /dev/sdb.

 

Αν θες κατι πιο αυτοματο, νομιζω το τελευταιο supergrubdisk μπορει να κανει την διαδικασια μονο του.

Περιλαμβανεται στο parted magic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα βαλε αυτον με το ubuntu πρωτο κσι μην σβησεις τιποτα απο αυτον, δεν υπαρχει λογος.

 

Πριν ξεκινησεις τις αλλαγες, δοκιμασε να επαναφερεις τον grub2 με τον τροπο που περιγραφεται στο φορουμ του ubuntu.gr.

 

Αν ειναι οπως τα λες, ο 750αρης θα ειναι ο /dev/sda και ο 320αρης ο /dev/sdb.

 

Αν θες κατι πιο αυτοματο, νομιζω το τελευταιο supergrubdisk μπορει να κανει την διαδικασια μονο του.

Περιλαμβανεται στο parted magic.

 

Όντως ο 750αρης ειναι ο /dev/sda και ο 320αρης ο /dev/sdb. Θα το δοκιμάσω τώρα και θα σου πω.

 

---------- Προσθήκη στις 12:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:39 ----------

 

Έγινε. Άλλαξα την προτεραιότητα των σκληρών δίσκων και έκανα επιδιόρθωση του Grub2 με τον 2ο τρόπο και μετά την επανεκκίνηση έχω κανονικό boot και είμαι κανονικό linuxάκι χωρίς dual boot.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...